Visuomenės švietimas apie kurčiuosius

Kęstutis Vaišnora
Kviečiame registruoti jūsų organizacijos iniciatyvas. Registruotas iniciatyvas įtraukiame į projektos renginius ir kitas veiklas.

Visuomenės švietimas apie kurčiuosius – tai veikla, kuri skatina ir įgalina visuomenės narius pažinti kurtumo negalią ne iš medicininės, o kalbinės – kultūrinės – socialinės perspektyvos. Ankstesniais laikais, sovietmečiu, kurčiųjų bendruomenės nariai bijodavo viešai bendrauti savo gimtaja kalba – lietuvių gestų kalba, nes sulaukdavo patyčių, žeminimų, psichologinio ir net fizinio smurto. Skaudžios patirtys, kai vaikai kiemuose būdavo apmėtomi akmenimis, o kurtieji vaidindavo, kad yra girdintys, nes visuomenės nariai tarsi norėjo pasakyti – Tu esi Kitoks! Tai paskatino Lietuvos kurčiųjų draugiją griauti mitus ir stereotipus keliaujant po Lietuvą su visuomenės švietimo apie kurčiuosius užsiėmimu.

Supratimas apie negalią turi prasidėti nuo mažens, o Jungtinėse Amerikos Valstijose, Skandinavijos ir kitose žmogaus teises gerbiančiose šalyse, vyksta vaikų ir jaunimo, o taip pat suaugusiųjų švietimas apie žmones turinčius klausos negalią, gestų kalbą, kurčiųjų kultūrą. Aktyvėjant kurčiųjų bendruomenei, vis daugiau kurčiųjų dalyvauja visuomeniniame gyvenime, tampa matomais, tačiau girdintys visuomenės nariai vis dar nežino, kaip bendrauti su kurčiuoju asmeniu, dažnai turi klausimų apie kurtumą, vartoja sąvoką „kurčnebylys“. Nuo 2010 metų pradėti mokymai buvo ypač sėkmingi ir populiarūs, daugelyje ugdymo ar kitų įstaigų. Mokymai buvo vedami pakartotinai, 2013–2020 metais mokymuose bendrai dalyvavo per 5000 asmenų visoje Lietuvoje. Šiuose užsiėmimuose supažindiname dalyvius, kas yra kurčias žmogus, apie skirtingas pasaulio gestų kalbas, lietuvių gestų kalbą, kurčiųjų kultūrą, kaip bendrauti su kurčiuoju, kaip pasinaudoti lietuvių gestų kalbos vertimo paslaugomis. Atsakome į dalyviams rūpimus klausimus, o tokių pasitaiko labai įvairių: kas kurčiuosius pažadina rytais? ar kurtieji gali sukurti šeimą su girdinčiu asmeniu? ar kurtieji žiūri filmus jei nėra subtitrų ir lietuvių gestų kalbos vertimo? kaip bendrauja su savo augintiniu? ir daugelis kitų klausimų. Šiuo metu ši veikla vykdoma pagal Neįgaliųjų asociacijų veiklos rėmimo projektą finansuojamą iš Neįgaliųjų reikalų departamento, tačiau norime plėsti ir stiprinti savo komandą šiai veiklai, nes susidomėjimas – ypatingai didelis. Tuo pačiu kviečiame visas įstaigas pasinaudoti galimybe ir pakviesti mus į svečius, į savo įstaigos bendruomenę. Pažindami ir priimdami vienas kitą su savo skirtingumais, gerbdami žmogaus teises, mes galime tapti Lietuvos galia, kurioje yra svarbus kiekvienas iš mūsų.

Norite prisidėti prie veiklų ar savanoriauti? Susisiekite su iniciatyvos autoriais.

Daugiau iniciatyvų

Rasta: 6
SOTAS – žmogui ir dėl žmogaus
SOTAS – žmogui ir dėl žmogaus
SOTAS - nevyriausybinė organizacija, kuri teikia socialines bei psichologines paslaugas ir savo veikla prisideda prie vaikų ir jų šeimų gerovės.
„Po tuo pačiu dangum..."
„Po tuo pačiu dangum..."
Asociacijos savanoriai nuo pat karo pradžios rūpinasi ukrainiečiais - karo pabėgėliais. Ši prasminga veikla padeda jiems integruotis į bendruomenę.
„Čia mūsų namai"
„Čia mūsų namai"
Bendruomenė įkurta 2004 11 11. Pagrindinė veikla - atstovauti ir ginti narių interesus; vienyti narius bendrai veiklai, skatinti pilietinį aktyvumą.
Jaunimo su specialiaisiais poreikiais bendruomenė
Jaunimo su specialiaisiais poreikiais bendruomenė
Esame bendruomenė, vienijanti jaunimą su specialiaisiais poreikiais ir padedanti jiems turiningai ir prasmingai leisti laisvalaikį.
„Angelų mamos“
„Angelų mamos“
Palaikymo bendruomenė nėštumą patyrusiai ir kūdikio netektį išgyvenančiai mamai.
Trečiojo Amžiaus Akademija
Trečiojo Amžiaus Akademija
VšĮ Trečiojo Amžiaus Akademija organizuoja paskaitas, ekskursijas.
  • vytis
Lietuvos Respublikos Prezidentas
Gitanas Nausėda
© 2024 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, biudžetinė įstaiga. Visos teisės saugomos.
S. Daukanto a. 3, LT-01122 Vilnius tel. +37069842639, el. paštas: aurika.grozova@prezidentas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas: 188609016