Visuomenės švietimas apie kurčiuosius

Kęstutis Vaišnora
2022 m. konkurso balsavimas pasibaigė. Ačiū dalyvavusiems! Kviesime balsuoti kitų metų konkurse 2023 m. „Palaikymo" balsai neturės įtakos konkurso rezultatams. Registruoti naujas iniciatyvas jau galite, užsiregistravusius kviesime dalyvauti ir kitose projekto veiklose.
Jau palaikė

Visuomenės švietimas apie kurčiuosius – tai veikla, kuri skatina ir įgalina visuomenės narius pažinti kurtumo negalią ne iš medicininės, o kalbinės – kultūrinės – socialinės perspektyvos. Ankstesniais laikais, sovietmečiu, kurčiųjų bendruomenės nariai bijodavo viešai bendrauti savo gimtaja kalba – lietuvių gestų kalba, nes sulaukdavo patyčių, žeminimų, psichologinio ir net fizinio smurto. Skaudžios patirtys, kai vaikai kiemuose būdavo apmėtomi akmenimis, o kurtieji vaidindavo, kad yra girdintys, nes visuomenės nariai tarsi norėjo pasakyti – Tu esi Kitoks! Tai paskatino Lietuvos kurčiųjų draugiją griauti mitus ir stereotipus keliaujant po Lietuvą su visuomenės švietimo apie kurčiuosius užsiėmimu.

Supratimas apie negalią turi prasidėti nuo mažens, o Jungtinėse Amerikos Valstijose, Skandinavijos ir kitose žmogaus teises gerbiančiose šalyse, vyksta vaikų ir jaunimo, o taip pat suaugusiųjų švietimas apie žmones turinčius klausos negalią, gestų kalbą, kurčiųjų kultūrą. Aktyvėjant kurčiųjų bendruomenei, vis daugiau kurčiųjų dalyvauja visuomeniniame gyvenime, tampa matomais, tačiau girdintys visuomenės nariai vis dar nežino, kaip bendrauti su kurčiuoju asmeniu, dažnai turi klausimų apie kurtumą, vartoja sąvoką „kurčnebylys“. Nuo 2010 metų pradėti mokymai buvo ypač sėkmingi ir populiarūs, daugelyje ugdymo ar kitų įstaigų. Mokymai buvo vedami pakartotinai, 2013–2020 metais mokymuose bendrai dalyvavo per 5000 asmenų visoje Lietuvoje. Šiuose užsiėmimuose supažindiname dalyvius, kas yra kurčias žmogus, apie skirtingas pasaulio gestų kalbas, lietuvių gestų kalbą, kurčiųjų kultūrą, kaip bendrauti su kurčiuoju, kaip pasinaudoti lietuvių gestų kalbos vertimo paslaugomis. Atsakome į dalyviams rūpimus klausimus, o tokių pasitaiko labai įvairių: kas kurčiuosius pažadina rytais? ar kurtieji gali sukurti šeimą su girdinčiu asmeniu? ar kurtieji žiūri filmus jei nėra subtitrų ir lietuvių gestų kalbos vertimo? kaip bendrauja su savo augintiniu? ir daugelis kitų klausimų. Šiuo metu ši veikla vykdoma pagal Neįgaliųjų asociacijų veiklos rėmimo projektą finansuojamą iš Neįgaliųjų reikalų departamento, tačiau norime plėsti ir stiprinti savo komandą šiai veiklai, nes susidomėjimas – ypatingai didelis. Tuo pačiu kviečiame visas įstaigas pasinaudoti galimybe ir pakviesti mus į svečius, į savo įstaigos bendruomenę. Pažindami ir priimdami vienas kitą su savo skirtingumais, gerbdami žmogaus teises, mes galime tapti Lietuvos galia, kurioje yra svarbus kiekvienas iš mūsų.

Susisiekite su iniciatyvos autoriais.

Daugiau iniciatyvų

Rasta: 6
VŠĮ „Aš ypatingas“
VŠĮ „Aš ypatingas“
Prieš keletą metų paveldėtas namas virto vaikų dienos centru.
Asociacija „Kėdainių samariečiai" - Suaugusiųjų dienos centras
Asociacija „Kėdainių samariečiai" - Suaugusiųjų dienos centras
Asociacija „Kėdainių samariečiai" įsteigė Suaugusiųjų dienos centrą, nes yra įsitikinę - socialinė atskirtis yra mūsų galvose, o ne gyvenime.
Visagino menų rezidencija
Visagino menų rezidencija
Menų rezidencija “Taškas” yra nuolat auganti erdvė jaunimui, menininkams, turistams ir žmonėms ieškantiems savęs, tylos ar įkvėpimo.
Taikomosios antropologijos organizacijos „Anthropos“ iniciatyva už kultūriškai jautrų švietimą
Taikomosios antropologijos organizacijos „Anthropos“ iniciatyva už kultūriškai jautrų švietimą
„Anthropos“ inicijavo kreipimąsi dėl diskriminuojančių kultūrinių reprezentacijų ir eurocentrizmo mokomojoje medžiagoje, įgyvendino mokymus autoriams.
Telšiuose sukurta oazė pabėgėliams, atvykusiems iš Ukrainos
Telšiuose sukurta oazė pabėgėliams, atvykusiems iš Ukrainos
Telšiai telkiasi vieningai pagalbai iš Ukrainos atvykstantiems karo pabėgėliams. Kartu vienybėje mes kuriame oazę, kurioje visiems gera gyventi!
NEET jaunimo integracija į darbo rinką
NEET jaunimo integracija į darbo rinką
VšĮ “Žmogiškųjų išteklių stebėsenos ir plėtros biuras” padeda socialiai pažeidžiamam jaunimui įsilieti į darbo rinką, savanorystę ar pameistrystę.
  • vytis
Lietuvos Respublikos Prezidentas
Gitanas Nausėda
© 2023 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, biudžetinė įstaiga. Visos teisės saugomos.
S. Daukanto a. 3, LT-01122 Vilnius tel. +37069842639, el. paštas: aurika.grozova@prezidentas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas: 188609016