Visuomenės švietimas apie kurčiuosius

Kęstutis Vaišnora
Palaikymo balsai neturės įtakos konkurso rezultatams. Konkursinio balsavimo sistemą planuojama atverti šių metų rudens pradžioje. Apie konkursinio balsavimo pradžią būsite informuoti žinute Lietuvos galios platformoje.
Jau palaikė

Visuomenės švietimas apie kurčiuosius – tai veikla, kuri skatina ir įgalina visuomenės narius pažinti kurtumo negalią ne iš medicininės, o kalbinės – kultūrinės – socialinės perspektyvos. Ankstesniais laikais, sovietmečiu, kurčiųjų bendruomenės nariai bijodavo viešai bendrauti savo gimtaja kalba – lietuvių gestų kalba, nes sulaukdavo patyčių, žeminimų, psichologinio ir net fizinio smurto. Skaudžios patirtys, kai vaikai kiemuose būdavo apmėtomi akmenimis, o kurtieji vaidindavo, kad yra girdintys, nes visuomenės nariai tarsi norėjo pasakyti – Tu esi Kitoks! Tai paskatino Lietuvos kurčiųjų draugiją griauti mitus ir stereotipus keliaujant po Lietuvą su visuomenės švietimo apie kurčiuosius užsiėmimu.

Supratimas apie negalią turi prasidėti nuo mažens, o Jungtinėse Amerikos Valstijose, Skandinavijos ir kitose žmogaus teises gerbiančiose šalyse, vyksta vaikų ir jaunimo, o taip pat suaugusiųjų švietimas apie žmones turinčius klausos negalią, gestų kalbą, kurčiųjų kultūrą. Aktyvėjant kurčiųjų bendruomenei, vis daugiau kurčiųjų dalyvauja visuomeniniame gyvenime, tampa matomais, tačiau girdintys visuomenės nariai vis dar nežino, kaip bendrauti su kurčiuoju asmeniu, dažnai turi klausimų apie kurtumą, vartoja sąvoką „kurčnebylys“. Nuo 2010 metų pradėti mokymai buvo ypač sėkmingi ir populiarūs, daugelyje ugdymo ar kitų įstaigų. Mokymai buvo vedami pakartotinai, 2013–2020 metais mokymuose bendrai dalyvavo per 5000 asmenų visoje Lietuvoje. Šiuose užsiėmimuose supažindiname dalyvius, kas yra kurčias žmogus, apie skirtingas pasaulio gestų kalbas, lietuvių gestų kalbą, kurčiųjų kultūrą, kaip bendrauti su kurčiuoju, kaip pasinaudoti lietuvių gestų kalbos vertimo paslaugomis. Atsakome į dalyviams rūpimus klausimus, o tokių pasitaiko labai įvairių: kas kurčiuosius pažadina rytais? ar kurtieji gali sukurti šeimą su girdinčiu asmeniu? ar kurtieji žiūri filmus jei nėra subtitrų ir lietuvių gestų kalbos vertimo? kaip bendrauja su savo augintiniu? ir daugelis kitų klausimų. Šiuo metu ši veikla vykdoma pagal Neįgaliųjų asociacijų veiklos rėmimo projektą finansuojamą iš Neįgaliųjų reikalų departamento, tačiau norime plėsti ir stiprinti savo komandą šiai veiklai, nes susidomėjimas – ypatingai didelis. Tuo pačiu kviečiame visas įstaigas pasinaudoti galimybe ir pakviesti mus į svečius, į savo įstaigos bendruomenę. Pažindami ir priimdami vienas kitą su savo skirtingumais, gerbdami žmogaus teises, mes galime tapti Lietuvos galia, kurioje yra svarbus kiekvienas iš mūsų.

Susisiekite su iniciatyvos autoriais.

Daugiau iniciatyvų

Rasta: 6
Pagalbos Angelai (Helping Hands of Angels)
Pagalbos Angelai (Helping Hands of Angels)
Anglijoje lietuvių sukurta nepelno organizacija, kuri padeda Lietuvoje nepasiturinčioms šeimoms, seneliams ir visiems, kam reikia pagalbos.
Pagramančio bendruomenės centro „Gramančia“ indelis garsinant savo kraštą
Pagramančio bendruomenės centro „Gramančia“ indelis garsinant savo kraštą
Pagramančio bendruomenės centras „Gramančia“ 2020 m. sukurtas socialinis verslas. Įkurta 19 darbo vietų.
Pilaitės bendruomenės centras
Pilaitės bendruomenės centras
Esame Tauragės raj., Dapkiškių k., Pilaitės bendruomenė: mūsų kaimas įsikūręs ant upės Jūros kranto Pagramančio regionianeme parke.
Baltosios Vokės vaikų dienos centro „Šypsenų sūkurys“ įkūrimas
Baltosios Vokės vaikų dienos centro „Šypsenų sūkurys“ įkūrimas
Vaikų dienos centro tikslas – sukurti saugią aplinką socialiai apleistiems vaikams, kad jie tinkamai galėtų augti ir ugdytis, tyrinėti pasaulį, bendrauti.
Solidarumo Kava
Solidarumo Kava
Tai 5 jaunuolių, turinčių intelekto sutrikimą, iniciatyva. Jos tikslas - kavos puodeliu už šypseną įgyti darbinių įgūdžių bei panaikinti stigmą.
Padėk vienišam senjorui
Padėk vienišam senjorui
Panevėžio krašto Nevėžio tunto skautai nudažė vienišos senolės namą.
  • vytis
Lietuvos Respublikos Prezidentas
Gitanas Nausėda
© 2022 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, biudžetinė įstaiga. Visos teisės saugomos.
S. Daukanto a. 3, LT-01122 Vilnius tel. +37069842639, el. paštas: aurika.grozova@prezidentas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas: 188609016