,,Žymių žmonių įamžinimas“
Žemaičių Kalvarijos seniūnijos seniūnijos bendruomenė ,,Gardai” jau 15 metų vykdo tęstinį projektą ,,Žymių žmonių įamžinimas“.
Žemaičių Kalvarija – Plungės rajono miestelis, vienas iš labiausiai lankomu ne tik Žemaitijos regione, bet ir visoje Lietuvoje. Žemaičių Kalvarija su Šv. Mergelės Marijos Apsilankymo bažnyčia, kuriai suteiktas bazilikos titulas, su Kryžiaus kančių keliu. Čia daug lankytinų kultūros paveldo vietų, poeto V.Mačernio muziejus.
Žemaičių Kalvarijos miestelis turtingas savo istorine, kultūrine praeitimi, bet šiandien ne visi tai žino. „Gardai“ – senasis mūsų miestelio pavadinimas, todėl buvo vienbalsiai nutarta taip pavadinti ir bendruomenę. Žemaičių Kalvarijos seniūnijos bendruomenė ,,Gardai“ kartu su Žemaičių Kalvarijos kultūros centru gimnazija kartu vykdo tęstinį projektą ,,Žymių žmonių įamžinimas“. Mūsų miestelis turtingas savo istorine, kultūrine praeitimi, bet šiandien ne visi tai žino, todėl reikalingas platesnis istorijos pristatymas. Projekto tikslas – skatinti Žemaičių Kalvarijos gyventojus, moksleivius domėtis savo miestelio, Lietuvos istorija bei praeitimi, kultūros ir meno pasiekimais
Čia gyveno daug žymių žmonių, nusipelniusių Lietuvos labui, todėl norime jų darbus įamžinti, kad ateinančios kartos tai žinotų. Nutarėme, tuos pastatus, kuriuose jie gyveno ir dirbo, paženklinti atminimo lentomis, surinkti dar gyvų žmonių atsiminimus.
Miestelyje ilgą laiką dirbo vienuolės kazimierietės. Jos auklėjo vaikučius Šv. Vincento Pauliečio vaikų darželyje. Čia gyveno ir dirbo trijų bažnyčių statytojas prelatas Povilas Pukys. Reikia įamžinti dirbusių bazilikoje vargonininkų atminimą. Spaudos draudimo metu mūsų miestelyje veikė slapta daraktorinė mokykla. Mokykloje dirbo puiki daraktorė Emilija Pocaitė.
Šiuo metu jau yra atidengtos šešios atminimo lentos, vienas koplytstulpis ir paminklas vyskupui Motiejui Valančiui;
- Daraktorei Emilijai Pocaitei,
- Žemaičių Kalvarijoje dirbusioms vienuolėms kazimierietėms,
- „Saulės” pradžios mokyklos šimtmečiui,
- Prelatui trijų bažnyčių statytojui Povilui Pukiui,
- Nepriklausomybės akto signatarui Algimantui Ulbai,
- Kraštotyrininkui Konstantinui Bružui,
- Koplytstulpis ,,Išeinančiam Anapilin“, skirtas poetui V. Mačerniui,
- Paminklas vyskupui Motiejui Valančiui.
Prie mūsų darbų aktyviai prisideda parapija, senjorai, kultūros centras, V. Mačernio vardo biblioteka M. Valančiaus gimnazija bei seniūnija. Tai – bendro darbo rezultatas. Ateityje turime įamžinti rašytoją Paulių Jurkų, kunigus tremtinius.