NEET jaunimo integracija į darbo rinką
Kai kurie jauni žmonės nesutelpa į visuomenės piešiamo paveikslo rėmus, kuriuose jaunimas yra veržlus, ambicingas, nardantis skaitmeniniame pasaulyje ir užtikrintai konkuruojantis profesiniame lauke. Yra tokių, kurie lieka paraštėse ir sunkiai peržengia slenkstį į pilnavertišką gyvenimą.
Pastebėjus augančią atskirtį tarp daugiau galimybių turinčio jaunimo ir socialiai pažeidžiamų jaunuolių VšĮ “Žmogiškųjų išteklių stebėsenos ir plėtros biuras” pastaraisiais metais įgyvendina bent keletą projektų jaunimui. Visus juos vienija bendra idėja – padėti 15-29 m. nesimokantiems, nedirbantiems jaunuoliams (NEET) integruotis į darbo rinką, įsitraukti į savanorystę ar pameistrystę.
“Matau tame prasmę, nes žinau, ką reiškia būti jaunu, neturinčiu patirties žmogumi, kai niekas iš šalies nepadeda, kai apskritai nežinai nei kas esi, nei ko nori,” – sako VšĮ “Žmogiškųjų išteklių stebėsenos ir plėtros biuro” direktorė Asta Jaseliūnienė.
Mezga ryšį su ypatinga jaunimo grupe
Dažniausiai pagalbos prireikia mažiau motyvacijos turintiems, sunkumų patiriantiems jaunuoliams – anksti iškritusiems iš švietimo sistemos, nusikalsti linkusiems, probuojamiems, kalėjusiems, buvusiems vaikų globos auklėtiniams, neįgaliesiems, ilgalaikiams bedarbiams.
“Kodėl jūs mums taip padedate? Tikrai nieko iš mūsų nenorite?” – klausė vienas projektų dalyvis. Negalėjo patikėti, kad kažkas tiesiog bando pagelbėti, nesitikėdamas nieko mainais. Ne visiems lengva pasitikėti kitais žmonėmis.
VšĮ “Žmogiškųjų išteklių stebėsenos ir plėtros biuro” projektų veiklų koordinatoriai-konsultantai užmezga ryšį su jaunuoliu ir kartu planuoja veiklas. Pirmiausia padeda išsikelti tikslus, atlieka darbo profiliavimą. Esant poreikiui organizuoja psichologo, socialinio darbuotojo konsultacijas. Kiekvieną savaitę jaunuoliai kviečiami į grupinius užsiėmimus įvairiomis su karjera susijusiomis temomis, kurios dėstomos dinamišku ir jaunimui patraukliu forumo teatro metodu.
Orientacija į ilgalaikį rezultatą
Jaunimas įstaigoje ruošiasi darbo pokalbiui per vaidinimą ir grįžtamąjį ryšį. Darbuotojai padeda pasirinkti tinkamiausią darbovietę bei tarpininkauja įsidarbinant. Siekiama ilgalaikių rezultatų, tad jaunuoliai palaikomi darbo, pameistrystės ar savanorystės vietoje. Didžiulė paskata – 4-6 mėnesius mokami kelionpinigiai.
Įstaigoje įkurtas “OPEN – atviras jaunimo karjeros konsultavimo centras”, kur jaunimas gali stiprinti savęs pažinimo, verslumo, karjeros pasirinkimo, savęs atstovavimo gebėjimus. Siekiama užtikrinti, kad Šiaulių mieste būtų sudaromos palankesnės sąlygos atskirtį patiriančiam jaunimui, teikiamos nemokamos, profesionalios psichosocialinės bei karjeros orientavimo paslaugos, stiprinama savanorystė tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Šiuo metu vyksta naujų centro patalpų remontas, į kurį entuziastingai įsitraukia ir patys jaunuoliai.
Projekto darbuotojai, dalyviai, partneriai jau tampa bendruomene, kurioje galima augti, mokytis ir atrasti savo kelią.