Visuomeninė Rasų kapinių draugija

Visuomeninė Rasų kapinių draugija
Kviečiame balsuoti už iniciatyvas. Balsavimas vyks rugsėjo 18 - spalio 18 dienomis (imtinai). Pabalsavus į jūsų el. pašto dėžutę ateis patvirtinimo laiškas. Paspauskite patvirtinimą gautame laiške, kad balsas būtų užskaitytas. Negavę laiško, patikrinkite ir pašto dėžučių „šiukšlių" skyrius. Jei balsavimas neveikia, pabandykite prisijungti per kitą naršyklę (Chrome, Mozilla, Opera, Edge).

Vilniaus Rasų kapinės – žymiausios ir seniausios Lietuvos kapinės (1801 m.) Tai lietuviškos ir lenkiškos kultūros jungiamoji dalis, šalies istorijos bei kultūros paminklas. Didžiausią niokojimo bangą kapinės patyrė po II pasaulinio karo. Sovietinis laikotarpis nešė vis didesnį kapinių nuosmukį. Lietuvai atgavus nepriklausomybę, Lietuvos lenkė, gimusi ir užaugusi Vilniuje, Alicija Klimaševska, kartu su kultūros veikėjais H. Jotkiallo, A. Koženieckiu ir J. Survilo, įsteigė ne pelno siekiančią asociaciją, pavadintą ,,Visuomenine Rasų kapinių draugija“. Daug praktinių patarimų suteikė 1974 m. Jerzy Waldorffo (1910-1999) įkurtas Visuomeninis senųjų Povonzkų paminklų priežiūros komitetas. Nuo 1990 m. iki 2018 m. A. Klimaševska buvo Lietuvoje veikiančios draugijos pirmininkė, nuo 2018 m. kovo mėn. – odontologas Darijušas Žibortas (gim. 1974 m.).

Šiandien asociacija susideda iš 13, Lietuvoje gimusių ir užaugusių, lenkų tautybės narių Svarbiausias draugijos tikslas – Senųjų Rasų kapinėse esančių kapaviečių renovavimas, griūvančių, dūlėjančių antkapinių paminklų, laiko tėkmėje praradusių grožį antkapių nuoseklus konservavimas ir restauravimas. Nuo 1990 m. pastatyti 5 nauji antkapiniai paminklai ir atnaujinti 194 seni. Paminklų konservavimo ir atnaujinimo darbus atlieka diplomuoti restauratoriai. Draugija bendradarbiaudama su skautais bei Vilniaus mokyklomis, taip pat miesto visuomene, pavasarį ir rudenį prieš Vėlines organizuoja Bernardinų ir Rasų kapų tvarkymo bei žvakių rinkimo akcijas ,,Padovanok šviesą Rasų ir Bernardinų kapinėms”. Prie akcijų noriai prisijungia moksleiviai iš lietuviškų ir lenkiškų mokyklų, studentai, pedagogai, Lenkijos Respublikos Ambasados Vilniuje darbuotojai, skautai, Vilniaus miesto savivaldybės darbuotojai, įvairiausių įmonių atstovai. Į savo plačią veiklą asociacija įtraukia gidus. Jų dėka turistai (dažniausiai iš Lenkijos) turi galimybę įsigyti aukos atvirukų. Surinkti pinigai keliauja į draugijos fondą. 2021 m. pab. draugija išleido dvikalbę lietuvių-lenkų knygą ,,Šiurpios istorijos iš Rasų kapinių“. Ypatingo vertinimo susilaukė nuolatinis bendradarbiavimas su restauravimo darbus prižiūrinčia LR Kultūros ministerija, Vilniaus dailės akademija bei Vilniaus architektais. Kasmetinių akcijų metu, ypač nuo vėlyvo pavasario iki lapkričio pradžios, Vilniaus apylinkių kapinėse ir Varšuvos Povonzkose draugijos nariai ir skautai renka lėšas. Visus metus per internetą ieškomi potencialūs rėmėjai, su jais užmezgamas kontaktas, rengiamos talkos. Retkarčiais atsiranda aukotojai, kurie patys pasisiūlo padėti ar finansiškai prisidėti prie vykstamų akcijų.

Draugija organizuoja istorines pamokas senosiose kapinėse, kurių metu asociacijos atstovai pasakoja apie iškilias palaidotas asmenybes, pristato visuomenei atnaujintus paminklus, nubrėžia ateities planus. Šiandien apčiuopiamas ilgametis draugijos indėlis (33 m.) ir pastangos gaivinant istorinę atmintį, visuomenės pilietiškumo skatinimas ir solidus teisingos Lietuvos įvaizdžio kūrimas.

Norite prisidėti prie veiklų ar savanoriauti? Susisiekite su iniciatyvos autoriais.

Daugiau iniciatyvų

Rasta: 6
Namų mama
Namų mama
Nemokama mamų bendruomenė, kurioje jau esančios mamos padeda besilaukiančioms ar ką tik pagimdžiusioms atneša maisto ir skiria laiko pabendravimui.
Specialiųjų poreikių vaikų kūryba garsina Lietuvą visame pasaulyje.
Specialiųjų poreikių vaikų kūryba garsina Lietuvą visame pasaulyje.
Informacinių technologijų ir ypatingų poreikių vaikų fantazijos jungties rezultatas - vektorinės tapybos darbai, kokių dar nebuvo matęs pasaulis.
Negalios įkvėpti
Negalios įkvėpti
Klaipėdos miesto savivaldybės Imanuelio Kanto viešosios bibliotekos patirtys.
„Rozalimo sveikatinimo studiją“
„Rozalimo sveikatinimo studiją“
Bendruomenės veikla - telkti bendruomenės narius, įgyvendinti socialines programas. Didinti kaimo vietovių viešojo gyvenimo patrauklumą.
Mano Guru - antrasis šansas socialiai atskirtiems
Mano Guru - antrasis šansas socialiai atskirtiems
Kavinėje „Mano Guru“ įdarbinami priklausomybėmis nuo psichoaktyvių medžiagų sergantys, grįžę iš įkalinimo įstaigų, asmenys. Veikia 19 metų.
Marcinkonių kaimo bendruomenė
Marcinkonių kaimo bendruomenė
Marcinkonių kaimo bendruomenės iniciatyva veikia akredituotas vaikų dienos centras "Šypsenėlė" ir viešoji pirtis kaimo gyventojams.
  • vytis
Lietuvos Respublikos Prezidentas
Gitanas Nausėda
© 2023 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, biudžetinė įstaiga. Visos teisės saugomos.
S. Daukanto a. 3, LT-01122 Vilnius tel. +37069842639, el. paštas: aurika.grozova@prezidentas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas: 188609016