„Šienpjovių šventė“ – šienpjovių tradicijos – iš kartos į kartą!

Asociacija „Vainotiškių bendruomenė"
Kviesime balsuoti už iniciatyvas konkurse 2023 m. rudenį. Registruoti naujas iniciatyvas jau galite, užsiregistravusius kviesime dalyvauti ir kitose projekto veiklose.

„Šienpjovių šventė“ jau 15 metus skaičiuojanti Vainotiškių bendruomenės ir Akademijos kultūros centro organizuojama tradicinė šventė, kuri birželio pabaigoje suburia ne tik vainotiškiečius, aplinkinių Dotnuvos seniūnijos kaimų gyventojus bet ir minias smalsuolių. Tai puiki proga prisiminti šienavimo dalgiu tradicijas, susitikti, pabendrauti ir pasilinksminti.
Šienpjovių šventės pagrindinis akcentas – šienpjovių varžytuvės, kuriose dalyvaujantys vyresniosios kartos atstovai demonstruoja šienavimo dalgiu įgūdžius, o jaunesniosios kartos atstovai turi galimybes pasimokyti, prisiminti ir stengtis išlaikyti šią tradiciją. Šienpjoviai gali būti vis mokantys pjauti dalgiu – savanoriai, atstovai iš Dotnuvos seniūnijos bendruomenių, aplinkui veikiančių organizacijų, svečiai.
Per keturiolika patirties metų sukaupėme daug šventės tradicijų, kurias jau pažįsta, prisimena ir su nekantrumu laukia nuolat dalyvaujantys kaimo gyventojai ir šventės svečiai. Kaip ir kasmet renginys prasideda tradicine eisena, kurios metu į šventės vietą prie ežero būriu ateina šienpjoviai, lydimi savo šeimų narių bei palaikymo komandų. Čia jų jau laukia gausiai susirinkę žiūrovai ir pasitinka gausiais plojimais bei dainomis.
Šventės pradžią pažymime uždegdami šventės aukurą, kurį tradiciškai užkuria šienpjovių šventės sumanytojas, bei paskelbiame šienpjovių varžytuves. Šienpjoviai, laikantis senųjų tradicijų, numatytuose laukeliuose šienauja dalgiais, pagalbininkės grėbėjos grėbia šieną bei prisipildę ąsočius lietuviškos giros malšina pjovėjų troškulį. Tuo metu išrinkta komisija stebi šienpjovių darbą bei juos vertina. Visi kiti dalyviai, smalsuoliai, kurie nestebi varžytuvių turi progą dalyvauti įvairiose sporto rungtyse, liaudiškų žaidimų žaidynėse, vainikėlių pynime ir plukdyme, pasivaišinti tradiciniais lietuviškais patiekalais bei gėrimais.
Pasibaigus varžytuvėms apdovanojame nugalėtojus – geriausią šienpjovį ir šienpjovę, visus kitus – pamaloniname nuotaikingomis nominacijomis, prizais, dovanomis. Šventę vainikuoja šventinis koncertas, laužas bei naktišokiai.
Siekdami, kad šis projektas pritrauktų kuo daugiau dalyvių, dedame visas pastangas, kad jie jaustųsi laisvai, komfortiškai, jaukiai – kokybiškai praleistų laisvalaikį. Norime, kad šventės tradicijas puoselėjantys šieno pjovėjai, grėbėjos bei kiti dalyvaujantys įvairiuose veiklose būtų sotūs, neliktų nepastebėti ir pamaloninti šventiniais prizais, dovanomis, o visus atėjusius suburtų koncertuojantys atlikėjai.
Bendri darbai, pasiekimai, problemų sprendimas, dalyvavimas bendruose renginiuose visada yra efektyvesnis seniūnijose, kuriose aktyviai veikia bendruomenės, sugebančios susivienyti, bendradarbiauti su seniūnija ir turinčios vieną ambiciją – savo kaimą padaryti gražesniu, patogesniu, praturtintu kultūra ir bendruomeniniu sutelktumu.

Norite prisidėti prie veiklų ar savanoriauti? Susisiekite su iniciatyvos autoriais.

Daugiau iniciatyvų

Rasta: 6
Tradicinė etnokultūrinė stovykla „Etnokultūros kūrybinės dirbtuvės“
Tradicinė etnokultūrinė stovykla „Etnokultūros kūrybinės dirbtuvės“
Stovykloje puoselėjama etninė kultūra, ugdoma tautinė savimonė, kultūrinis tapatumas, supažindinama su tautos istorija, tradicijomis, papročiais.
Pilietiškumo ir gynybos įgūdžių kursai 9 klasių moksleiviams
Pilietiškumo ir gynybos įgūdžių kursai 9 klasių moksleiviams
Tai ne tik sausos teorinės žinios, bet ir praktiniai įgūdžiai, kaip ištikus nelaimei pasirūpinti savimi, šalia esančiu žmogumi ir savo Tėvyne Lietuva.
Žygis pėsčiomis S. Šalkauskio 137-osioms metinėms paminėti
Žygis pėsčiomis S. Šalkauskio 137-osioms metinėms paminėti
S. Šalkauskio gimnazijos abiturientė Miglė Jankutė įveikė pėsčiomis 137km. Maršrutu Šiauliai - Kaunas, lygiai tiek, kiek metų sukanka prof. S. Šalkauskiui.
Pilietinio ugdymo projektas „Trispalvė vasara“
Pilietinio ugdymo projektas „Trispalvė vasara“
2022 m. rugpjūtį Kupiškio rajono savivaldybės kultūros centras vykdė pilietinio ugdymo projektą „Trispalvė vasara“, skirtą pradinių klasių mokiniams.
Kražių bendruomenės pilietinio aktyvumo skatinimas
Kražių bendruomenės pilietinio aktyvumo skatinimas
Asociacijos „Kražių bendruomenė“ veikla orientuota į kaimo žmonių telkimą bendram tikslui, pilietinio aktyvumo skatinimą ir tautiškumo puoselėjimą.
„ŠĖLTINIS“ – vaikų fokloro festivalis
„ŠĖLTINIS“ – vaikų fokloro festivalis
Vaikų folkloro festivalis „Šėltinis“ 16m skaičiuojanti bendruomenės iniciatyva. Festivalio akcentas–folkloro šventė.
  • vytis
Lietuvos Respublikos Prezidentas
Gitanas Nausėda
© 2023 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, biudžetinė įstaiga. Visos teisės saugomos.
S. Daukanto a. 3, LT-01122 Vilnius tel. +37069842639, el. paštas: aurika.grozova@prezidentas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas: 188609016