Pagėgiškiai: stiprūs dvasia – vieningi kūryboje, krašto šviesuolių idėjų ir lietuvybės sklaidoje

Pagėgių savivaldybės Vydūno viešoji biblioteka
Kviečiame registruoti jūsų organizacijos iniciatyvas. Registruotas iniciatyvas įtraukiame į projektos renginius ir kitas veiklas.

Biblioteka daugelį metų „augina“ prasmingas iniciatyvas tautiniam sąmoningumui ugdyti ir stiprinti, aktualizuojant krašto vertybių pažinimą.

2022 m., kartu su Pasaulio lietuvių bendruomene, Lietuvių literatūros ir tautosakos institutu, krašto ugdymo įstaigomis organizuotas iškilmingas pagėgiškio, vieno garsiausių išeivijos poeto Algimanto Mackaus 90-ųjų gimimo metinių minėjimas. Išskirtinai šiai progai parengtas Prezidento Valdo Adamkaus liudijimas apie pažintį su A. Mackumi, jo plėtotos veiklos svarbą, įkvėptą visą gyvenimą išlikusio sąryšio su Lietuva. Pranešimus skaitė A. Mackaus JAV radijo laidų „Margutis“ bendradarbiai, Lietuvių fondo, Maironio lietuvių literatūros muziejaus atstovai ir kt. 2022 m. krašto bibliotekų erdvėse ir virtualioje plotmėje organizuotas veiklų ciklas, skirtas pagėgiškės rašytojos, Pagėgių himno žodžių autorės Bronės Savickienės 100-osioms gimimo metinėms paminėti. Ji – didis šviesulys ir įkvėpimo simbolis Pagėgių krašto kultūrinėje padangėje. Autorines knygas kūrėja ėmė leisti nuo 2002 m. – būdama 80 m. tapo viena produktyviausių šalies rašytojų ir kasmet išleisdavo po naują knygą: iki 2009 m. jų išėjo net 7.

2001 m. Kovo 11-osios minėjimo bibliotekoje metu įkurtas Pagėgių krašto literatų sambūris, 2023 m. skaičiuojantis jau 22 metų gyvavimo sukaktį. Nuo 2002 m. krašto literatų tradicija tapo Kovo 11-ąją pasitikti bibliotekoje, organizuojant Pagėgių literatūrinį pavasarį. Kasmet prieš šventę yra paskelbiama tema – leitmotyvu paverčiamas, eilėse „apdainuojamas“ ir vakaro metu kuriamose tapybinėse improvizacijose atvaizduojamas vis kitas Pagėgių krašte esantis istoriškai ar kultūriškai ypatingas objektas. Iškiliausia šventės dalis – išeivės pagėgiškės, Pasaulio lietuvių bendruomenės Kultūros komisijos pirmininkės Jūratės Caspersen (Šveicarija) įsteigtos nominacijos „Pagėgių krašto garsintojas“ metų laureato paskelbimas ir apdovanojimas.

2023 m. įvairiomis veiklomis minimos žymaus kultūros šviesulio Vydūno jubiliejinės sukaktys ir jo vardo suteikimo bibliotekai 5-metis. 2021 m., minint Vydūno vardo bibliotekos „krikštatėvio“ doc. dr. Vaclovo Bagdonavičiaus mirties metines, bibliotekos teikimu vienai Pagėgių gatvei suteiktas V. Bagdonavičiaus vardas, o ši šventė įamžinta bibliotekos sukurtame dokumentiniame filme. Ši gatvė prasideda ties biblioteka ir jungiasi su Vydūno gatve.

Kasmet su Vydūno draugijos nariais organizuojamos gausybę garbių šalies ir užsienio asmenybių suburiančios tarptautinės konferencijos, vyksta naujų leidinių vydūniškąja ir M. Lietuvos tematika pristatymai. Vydūno vyr. brolio Jono anūkė Brita Storost (Vokietija) čia pristato savo giminės genealogiją, unikalius reliktus, autentiškas šeimos fotografijas. Rengiamos jungtinės edukacijos, paskaitos Vydūno asmenybės ir filosofijos temomis. Itin didelio moksleivijos susidomėjimo sulaukia kasmet organizuojamas protmūšis „Vydūno keliais keleliais…“ ir edukacinis bibliotekos sukurtas mega žaidimas „Mažosios Lietuvos širdy: kelionė po Pagėgių kraštą“.

Norite prisidėti prie veiklų ar savanoriauti? Susisiekite su iniciatyvos autoriais.

Daugiau iniciatyvų

Rasta: 6
Sūdavos kaimo bendruomenė
Sūdavos kaimo bendruomenė
Sūdavos kaimo bendruomenė įsikūrusi Vilkaviškio rajone. Mūsų bendruomenės tikslas - skatinti pačios šeimos ir skirtingų kartų, bendrystę.
Šiaudiniškių kaimo bendruomenė
Šiaudiniškių kaimo bendruomenė
Mūsų bendruomenės tikslas vienyti Šiaudiniškių ir gretimų kaimų gyventojus ir iš jų kilusius žmones, ugdyti gyventojų bendruomeniškumą.
„Karalkrėslio kepyklėlė“
„Karalkrėslio kepyklėlė“
Turim savo bendruomenė verslą „Karalkrėslio kepyklėlę“. Kepame tradicinius kepinius ir puoselėjam kulinarinį paveldą. Mylim ir didžiuojamės vieta kur gyvenam.
Asociacija „Skarulių bendruomenė"
Asociacija „Skarulių bendruomenė"
Kažin ar dar Lietuvoje yra toks atvejis, kai gimtojo kaimo neliko, o buvusio kaimo gyventojai, išsibarstę po visą Lietuvą, susiburtų į asociaciją.
Stiprios NVO - stipri Lietuva
Stiprios NVO - stipri Lietuva
Trakų TAU buria bendruomenę ir ugdo pilietiškumą.
Sangrūdos parkas
Sangrūdos parkas
,,Sangrūdos parko" - viešosios poilsio ir pramogų erdvės kūrimas.
  • vytis
Lietuvos Respublikos Prezidentas
Gitanas Nausėda
© 2024 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, biudžetinė įstaiga. Visos teisės saugomos.
S. Daukanto a. 3, LT-01122 Vilnius tel. +37069842639, el. paštas: aurika.grozova@prezidentas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas: 188609016