Žygis pėsčiomis aplink mūsų šalį „Už švarią Lietuvą!“

Giedrius Bučas
Kviečiame balsuoti už iniciatyvas. Balsavimas vyks rugsėjo 23 - spalio 21 dienomis (imtinai). Pabalsavus į jūsų el. pašto dėžutę ateis patvirtinimo laiškas. Paspauskite patvirtinimą gautame laiške, kad balsas būtų užskaitytas. Negavę laiško, patikrinkite ir pašto dėžučių „šiukšlių" skyrius. Jei balsavimas neveikia, pabandykite prisijungti per kitą naršyklę (Chrome, Mozilla, Opera, Edge).

Dažnai žmogus savo pėdsaką žemėje matuoja pasiekimais ir patirtimis, tačiau retas susimąsto, kokį atliekų šleifą kiekvienas iš mūsų paliekame, bandydami iš gyvenimo pasiimti viską, ką jis duoda. Atėjo metas pokyčiams, kviečiame jus būti šių pokyčių dalimi. Žygis pėsčiomis aplink mūsų šalį „Už švarią Lietuvą!“ – tai mūsų visų šansas ne tik pažinti ir pamilti Lietuvą bei jos gamtą, bet ir susivienyti, siekiant švaresnės aplinkos sau bei ateities kartoms. Šiukšlės – tai mūsų vartojimo pasekmė, tarsi lakmuso popierėlis, jas analizuojant galime suprasti žmogaus-vartotojo elgseną ir ieškoti sprendimų drauge.
„Už švarią Lietuvą!“ – tai pirmasis 1200 km, 80–ies dienų žygis pėsčiomis aplink Lietuvą. Keliaudami grožėjomės Lietuvos gamta, bendravome su sutiktais žmonėmis ir savo kelyje surinkome rastas šiukšles. Šio žygio tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į perteklinio vartojimo keliamas problemas ir jų poveikį mūsų planetai bei mūsų sveikatai. Surinktas šiukšles analizavome, skirstėme į dažniausiai randamų atliekų kategorijas, o tada visuomenę, verslą, mokslininkus ir valstybines institucijas kvietėme drauge ieškoti sprendimų prevencijai. Kaip galbūt jau žinote, tai nėra pirmoji mūsų iniciatyva – pernai, kartu su komanda, per 6-ias dienas su tuo pačiu tikslu apėjome Kauną. Į šią 80–ies dienų kelionę kvietėme visus, kas nori patirti kaip gamta keičia žmogų ir kaip žmogus keičia gamtą.

Dabar mes gyvename plastiko amžiuje. Pasak mokslininkų, jau prasidėjo naujoji, žmogaus epocha, dar vadinama „Antropocenu“. Ši epocha žymi dominuojančią žmogaus įtaką mūsų planetos atmosferai, klimatui ir aplinkai. Analizuodami, skaičiuodami ir tyrinėdami visas žygio metu surinktas atliekas, mūsų žygio komanda prisideda prie antropologinių tyrimų, padedančių spręsti visuomenėje kylančias modernaus gyvenimo ir perteklinio vartojimo problemas.

Europos Komisija paskelbė Europos žaliąjį kursą. Jo tikslas – iki 2050 m. Europą padaryti neutralaus poveikio klimatui žemynu. Atliekų ir taršos problema yra vienas iš didžiausių iššūkių ne tik Europai, bet ir visam pasauliui. Žaliasis kursas kuria tvarios planetos idėją, tačiau ją įgyvendinti galėsime tik tada, kai vieningai spręsime atliekų problemą savo bendruomenėse. Todėl mes sujungėme jėgas su Europos Komisijos atstovybe Lietuvoje ir kvietėme visus prisidėti prie darnesnės ir tvaresnės planetos kūrimo.

Prie mūsų taip pat prisijungė „Kaunas – Europos kultūros sostinės 2022“ komanda, siekianti atkreipti visuomenės dėmesį ir į tą kultūros pusę, apie kurią, deja, kalbama mažiau. Ne veltui žygio „Už švarią Lietuvą!“ metu analizavome žmonių vartojimo kultūrą – ar tikrai pamatome, kiek kultūriniame lauke sukuriame perteklinių daiktų, kiek iššvaistome išteklių? Kultūra, kaip mes ją tradiciškai suprantame, prasideda nuo vertybių, nuo kiekvieno iš mūsų požiūrio į mus supančią aplinką.

„Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“, padėjo mums skleisti tvarumo žinutę paskaitomis, diskusijomis Kauno mieste bei prisidėdami prie mūsų žygio meninės instaliacijos „Vartojimo dėlionė“ augimo. Ši instaliacija, tarsi žygio radinių mozaika, simbolizuoja įveiktas atkarpas ir jo metu surinktas atliekas. Instaliacija augo ir pildėsi sulig kiekviena įveikta žygio atkarpa.

Žygį pradėjome rugpjūčio 15 d. Palangoje, šią dieną Europos Komisijos Atstovybės Lietuvoje suorganizavo išlydėjimo šventę ir renginį „Žaliosios europiečių atostogos“. Žygio metu, numatytose 6-ių miestų stotelėse, taip pat vyko susitikimai, diskusijos, edukacinės dirbtuvės ir kultūriniai renginiai vietos bendruomenėms.

Norintieji prisijungti galėjo dalyvauti visame žygyje arba žygiuoti kartu pasirinktose atkarpose. Svarbi kiekviena žygyje pakelta šiukšlė, vertingos kiekvieno žmogaus pastangos ir įžvalgos. Kiekvienos dienos pabaigoje ne tik drauge skaičiavome ir rūšiavome mūsų surinktą „turtą“, taip pat buvo vakarų, kai drauge apšokome ir apdainavome sėkmingai atliktą darbą.

Norite prisidėti prie veiklų ar savanoriauti? Susisiekite su iniciatyvos autoriais.

Daugiau iniciatyvų

Rasta: 6
Keliautojų nameliai
Keliautojų nameliai
Tvarumo, bendruomeniškumo ir paramos principais kuriamas namelių tinklas Lietuvoje, atviras visiems keliautojams.
Labdaros iniciatyva Minam100
Labdaros iniciatyva Minam100
Labdaros iniciatyva Minam100 vienija visuomeniškus dviratininkus. Siekiame kurti žalią Lietuvą, kurioje minti dviratį būtų saugu, patogu ir populiaru.
Bendruomenės šaldytuvas Sapiegų parke
Bendruomenės šaldytuvas Sapiegų parke
Bendruomenės šaldytuvas Sapiegų parke yra maisto dalijimosi stotelė, kurioje vieni palieka perteklinį, tačiau vartoti tinkamą maistą, o kiti pasiima.
GAMTA MIESTE
GAMTA MIESTE
Neformalaus ugdymo programa mokykloms, spręsti klimato kaitos iššūkius per maisto tinklus!
,,Mūsų kiemelis" DARO 2024
,,Mūsų kiemelis" DARO 2024
Šiaulių VšĮ ,,Mūsų kiemelio" Gudručių gr. 4-5 metų vaikai DARO Šiaulių Dainų parke.
Daujėnų krašto bendruomenė
Daujėnų krašto bendruomenė
Daujėnai - jaukus, žalumos apsuptyje, karjero krištoliniame vandenyje išsiprausęs, kvepiantis namime duona, šauniausių žmonių tvarkomas miestelis.
  • vytis
Lietuvos Respublikos Prezidentas
Gitanas Nausėda
© 2024 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, biudžetinė įstaiga. Visos teisės saugomos.
S. Daukanto a. 3, LT-01122 Vilnius tel. +37069842639, el. paštas: aurika.grozova@prezidentas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas: 188609016