Stovykla – festivalis „Kūrybingi“ 2021m

Virginija Kuklytė - Gedvilienė
Palaikymo balsai neturės įtakos konkurso rezultatams. Konkursinio balsavimo sistemą planuojama atverti šių metų rudens pradžioje. Apie konkursinio balsavimo pradžią būsite informuoti žinute Lietuvos galios platformoje.
Jau palaikė

Aktorių duetas Virginija Kuklytė ir Šarūnas Gedvilas 8 metus iš eilės Šalčininkų rajone vykdo edukacines veiklas bendruomeniškumui skatinti. Per šį laikotarpį menininkai įvykdė net 14 jaunimui skirtų projektų, kurie sulaukė itin aukštų įvertinimų.
Šalčininkų rajono savivaldybės vardu Virginija Kuklytė yra apdovanota kaip geriausia jaunoji menininkė. Aktorių organizuota stovykla apdovanota Šalčininkų r. savivaldybės ir LR seimo diplomais. LR Kultūros ministerija 2020m. menininkų stovyklą – festivalį išrinkto kaip geriausia edukacinį projektą jaunimui Lietuvoje.

Aktorių iniciatyva Šalčininkų rajone buvo įgyvendinti šie projektai:

1. Suorganizuotos 8 teatro stovyklos, kurios sulaukė didelio palaikymo bendruomenėje ir aktyvaus jaunimo dalyvavimo tęstinėse veiklose.
2. Įgyvendinti 3 meno festivaliai, subūrę virš 50 aktorių, dainininkų, filosofų ir mokslininkų pasirodymų ir paskaitų.
3. Kartu su jaunimu, remiantis tikrais faktais, parašyta pjesė ir profesionalių aktorių sukurtas spektaklis „Laimės žiburys. Daugtaškis“.
4. Dieveniškių „Ryto“, Šalčininkų Jano Sniadeckio“ ir „Santarvės“ gimnazijose įgyvendinti 2 bendruomeniškumo skatinimo projektai „Namai“.
5. Jančiūnu daugiafunkciame centre įvykdytas projektas „Teatralizuoti mokymai – bendruomeniškumui skatinti“. Kurių metu vyko aktyvios diskusijos su jaunimu, bei pateikta istorija į tarptautinį jaunimo leidinį.
6. Ieškodami inovatyvių spendimų, aktoriai meninę veiklą apjungė su sveika gyvensena. Partneriaujant su VšĮ „Darnaus vystymo projektai“ ir Šalčininkų rajono savivaldybe buvo įgyvendintas projektas „Sveikas ir aktyvus gyvenimo būdas“. Projekto metu aktoriai įvykdė virš 100 valandų kūrybinių edukacijų visose Šalčininkų rajono gimnazijose. Ir įgyvendino nemokamą 8 dienų vasaros stovyklą, įtraukiant ir socialiai pažeidžiamas šeimas.

Pastebint veiklų kokybiškumą ir poreikį veiklos kasmet plečiasi partneriaujant kartu su Šalčininkų r. savivaldybe, Tautinių mažumų departamentu prie LRV, LR Kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba, Nacionaline M.Mažvydo biblioteka, Britų taryba ir mokymo įstaigomis. V.Kuklytė aktyviai kuria vaidmenis istoriniuose arbatvakariuose M. ir J. Šlapelių muziejuje kur kviečią dalyvauti ir jaunimą. O Š.Gedvilas dirba socialiniu klounu Senjorų socialinės globos namuose, Pabradės ir Ruklos pabėgelių centruose, organizacijoje „Raudonos nosys. Gydytojai klounai“. 2019m. už išskirtinius pasiekimus ir kokybišką darbą su vaikais, atstovavo Lietuvą tarptautinėje misijoje karo zonose Ukrainoje.

Šią vasarą aktoriai surengė itin plačios programos stovyklą – festivalį „Kūrybingi“ 2021 Šalčininkų rajono vaikams. Kasmetinėje teatro stovykloje stovyklautojai turėdami vaidybos užsiėmimus, ugdė ne tik asmeninius aktorystės gebėjimus, bet ir gerino emocinės būklės valdymą po karantino, reakciją į skirtingus aplinkos sukeliamus pojūčius, pasitikėjimą ir atsipalaidavimą prieš auditoriją. Apjungus vaidybos ir pojūčių teatro galimybes: vaikai sukūrė interaktyvų 6 zonų žaidimą, kur suaugusieji buvo kviečiami išgirsti ir pajusti skirtingus objektus klausos ir lytėjimo pagalba. Per tiek metų užsimezgė itin glaudus kūrybiškas ryšys tarp aktorių ir jaunimo, todėl anksčiau dalyvavę kaip dalyviai, šiemet pilnamečiai jaunuliai išbandė savo jėgas kaip stovyklos vadovai.
Organizatorių tikslas, kad šių metų festivalio programą sudarytų kuo skirtingesni žanrai ir teorinės paskaitos padėsiančios jaunimui žinias pritaikyti kasdienybėje.

VU doktorantas, A.Šliogerio mokinys, filosofas Virginijus Gustas vedė paskaitą apie ryškiausius kūrybiškumo atvejus istorijoje pakeitusius ne tik meno, bet ir sporto sritis. „Kūrybingumo mokyklos“ įkūrėjas Tomas Ramanauskas paskaitos ir dirbtuvių metu pasakojo apie kūrybingumo naudingumą ir svarbą, bei pristatė dėmesingumo ir fantazijos pratimus. O socialinis klounas ir režisierius Žilvinas Beniušis, turėdamas ilgametę pedagoginę patirtį – siekė maksimalaus emocijų išlaisvinimo scenoje.

Kadangi rajone sudėtinga situacija dėl prieglobščio prašytojų, o pasirodymų metų virš teritorijos skraidė pasieniečių sraigtasparnis. Nemokami festivalio pasirodymai suteikė itin daug gerų emocijų atvykusiems rajono gyventojams. Aktorės Aldonos Vilutytės ir grupės „Arbata“ lyderio Andriaus Zalieskos muzikinė poezijos programa „PASINESUSIKALBĖJIMAI“ vyko ant upės. Stovyklos dalyviai minėjo, kad dar nebuvo matę poezijos pasirodymo, kuris taip paliestų širdį. Išskirtinį spektaklį „Ženklai“ pristatė „Mokslo ir meno laboratorija“. Vidurnaktį vyko atmosferinis dangaus stebėjimas – audio spektaklio metu galingais lazeriais buvo rodomi žvaigždynai. Aktoriai Laurynas Jurgelis ir Aleksandras Špilevoj (apdovanotas auksiniu scenos kryžiumi) suvaidino premjerą „Stepai, gazo!“. Tai storytellingo spektaklis, atskleidžiantis neįtikėtinai įdomius, bet mažai kam žinomus Lietuvos didžiojo kunigaikščio Stepono Batoro gyvenimo įvykius. Po spektaklio jaunimas minėjo, kad per valandą sužinojo daugiau istorinių faktų nei per karantiną ir aktyviai įsitraukė į diskusiją su kūrėjais. Nauja festivalio dalis – Muzikos ir teatro akademijos studentų spektaklis sulaukė itin daug dėmesio. Jaunimui buvo svarbu pabendrauti su jaunais aktoriais ir pasidomėti vaidybos studijomis. Taip pat tai buvo galimybė jauniems aktoriams pristatyti savo kūrybą ir meistriškumą vaidinant diplominį spektaklį „Itališki makaronai“. Iš ankstesnių stovyklų pažįstamas rašytojas Tomas Dirgėla, šiemet pristatė savo naują koncertinę programą. Šis pasirodymas sulaukė itin aktyvios diskusijos apie eksperimentavimą scenoje. Gatvės juokdario ZIGMO „Viduramžių opera“ sukėlė tokią juoko bangą, kad į sceną veržėsi ne tik vaikai, bet ir suaugę žiūrovai. Jaunimo itin mėgstama grupė „Neteisėtai padaryti“ (aktoriai aktoriai Šarūnas Gedvilas ir Rokas Petrauskas) suengė teatralizuotą dainuojančių mimų koncertą. Interaktyvaus gatvės cirko spektaklis „Ilgai ir laimingai. Sankaba“ taip pat buvo pritaikytas vaidinti atviroje erdvėje ir scenos aikštele tapo vestuvėms papuoštas kabrioletas.

Viena svarbiausių festivalio dalių – stovyklos dalyvių viešas pasirodymas. Šio vakaro programą apjungė teatras, dailė, muzika, dainavimas, poezija, šokiai ir net juvelyrika. Jaunimo pasirodymus papildė instrumentalistų grupė ,,Barako modemas“: Mykolas Šikas (bosinė gitara), Jokūbas Lapcun (trimitas), Mindaugas Lisauskas (saksofonas), Dovydas Grižas (bugnai), Ignas Maročka (trimitas), ir Paulius Stanulionis (gitara/pianinas), kurie itin profesionaliai apjungė visus pasirodymus. Žiūrovai džiaugėsi, kad Šalčininkų rajone tiek daug jaunų talentų kurie drąsiai pristatė savo kūrybą.

Kultūriškai jautriausia visuomenės grupė yra tautinės mažumos, ypatingai vaikai ir jaunimas. Kurie pietryčių Lietuvoje dėl kalbino barjero labiau linkę domėtis rusiška populiariąja kultūra. Kultūros ministras Simonas Kairys po kilusio, vadinamo „Kirkorovo“ skandalo kalbėjo, kad kultūros ministerijos prioritetas yra kokybiškos kultūros prieinamumas. Todėl reikėtų kūrybiškomis priemonėmis įtraukti visuomenę į dalyvaujamąja kultūrą. Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narė Dovilė Šakalienė, pabrėžė kad žmonių kultūrinio pažeidžiamumo problema iki šiol nėra sistemingai sprendžiama. Todėl aktorių duetas ėmėsi pilietinės iniciatyvos ir per ilgametį edukacinį darbą subūrė tam tikrą Šalčininkų jaunimo bendruomenę, kuri kartu kuria platesnį dialogą giliomis temomis. Svarbu išlaikyti sukurtą ryšį su jaunimu, plėsti ir į veiklas įtraukti daugiau bendruomenių, bei užtikrinti kokybišką nuoseklų ugdymą. V.Kuklytė ir Š.Gedvilas siekia išnaudoti savo įvertintas kompetencijas ir skirti dėmesį labiausiai pažeidžiamoms grupėms, taikant teatrinius mokymus.

Aktorių meninės veiklos yra puikus pavyzdys, kaip ugdyti jaunąją kartą teisinga ir visuomeniškai vertinama ir priimtina kryptimi. Teatriniais mokymais kaimo mokyklose ugdo kūrybingas asmenybes, stiprina jų kultūros pažinimą. Projektų metu dalyviai padėjo bendradarbiavimo pamatus, suprasti panašumus bei skirtumas tarp jų ir lengviau atrasti bendrą meno kalbą. Taip pat aktoriai aktyviai skatina vaikus domėtis literatūra, kultūros paveldu, teatru, kinu, šokiu, šiuolaikiniu ir klasikiniu menu. Aktoriai Šalčininkų rajono vaikams organizuoja aktyvias, pastovias ir vertingas menines veiklas skatinančias bendruomeniškumą.

Susisiekite su iniciatyvos autoriais.

Daugiau iniciatyvų

Rasta: 6
Labdaros ir paramos fondas Gėrio Trupinėlis
Labdaros ir paramos fondas Gėrio Trupinėlis
Esame nedidelė, bet stipri savanorių komanda teikianti labdarą ir paramą šeimoms visoje Lietuvoje.
Žygis „Galiu daugiau nei tu manai"
Žygis „Galiu daugiau nei tu manai"
Tarptautinio dviračių labdaros ir paramos žygis „Galiu daugiau nei tu manai" inicijuotas Tautvydo Piragio.
„Jurbarkas GYVAS" pagalba ukrainiečiams
„Jurbarkas GYVAS" pagalba ukrainiečiams
Asociacija „Jurbarkas GYVAS" aktyviai veikia dirbdami su nuo karo bėgančiais ukrainiečiais.
Mes už laimingą vaikystę ir pozityvią gyvenimo kokybę
Mes už laimingą vaikystę ir pozityvią gyvenimo kokybę
Kaimo bendruomenė „Mažonų rytas" tapo realia jėga, pozityviai keičiančia kaimo žmonių gyvenimo kokybę.
Žygis „Už Lietuvą"
Žygis „Už Lietuvą"
Žygis dviračiais „Už Lietuvą". Sportuojanti bendruomenė- stipri bendruomenė. Stipri bendruomenė - stipri Lietuva. Stipri ne tik kūnu, bet ir siela!
Šikšnių kaimo bendruomenės pilietiškumo ir bendruomeniškumo skatinimas
Šikšnių kaimo bendruomenės pilietiškumo ir bendruomeniškumo skatinimas
Šikšnių kaimo bendruomenė aktyviai dalyvauja bendruomeninėje veikloje, skatiną jaunimą būti pilietiškais. Jau keletą metų puoselėja kaimo aplinką.
  • vytis
Lietuvos Respublikos Prezidentas
Gitanas Nausėda
© 2022 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, biudžetinė įstaiga. Visos teisės saugomos.
S. Daukanto a. 3, LT-01122 Vilnius tel. +37069842639, el. paštas: aurika.grozova@prezidentas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas: 188609016