Sociokultūrinės aktorių veiklos regionuose

Sociokultūrinės aktorių veiklos regionuose

Virginija Kuklytė - Gedvilienė

Aktorių duetas Virginija Kuklytė ir Šarūnas Gedvilas 9 metus iš eilės Šalčininkų rajone vykdo edukacines veiklas bendruomeniškumui skatinti. Per šį laikotarpį menininkai įvykdė net 16 jaunimui skirtų projektų, kurie sulaukė itin aukštų įvertinimų. Aktorių sociokultūrinė veikla pasižymi plačia sričių įvairove: menas, kultūra, švietimas, rekreacinė veikla ir bendruomenės kūrimas. Menininkai siekia socialinio poveikio, todėl tęstines ir kasmetines veiklas organizuoja būtent tautinių mažumų regione.

Šalčininkų rajono savivaldybės vardu Virginija Kuklytė yra apdovanota kaip geriausia jaunoji menininkė. Aktorių organizuota stovykla apdovanota Šalčininkų r. savivaldybės ir LR seimo diplomais. LR Kultūros ministerija 2020m. menininkų stovyklą – festivalį išrinkto kaip geriausią edukacinį projektą jaunimui Lietuvoje.

 

Aktorių iniciatyva Šalčininkų rajone buvo įgyvendinti šie projektai:

  1. Suorganizuotos 9 teatro stovyklos, kurios sulaukė didelio palaikymo bendruomenėje ir aktyvaus jaunimo dalyvavimo tęstinėse veiklose.
  2. Įgyvendinti 4 meno festivaliai, subūrę virš 50 aktorių, dainininkų, filosofų ir mokslininkų pasirodymų ir paskaitų.
  3. Kartu su jaunimu, remiantis tikrais faktais, parašyta pjesė ir profesionalių aktorių sukurtas spektaklis „Laimės žiburys. Daugtaškis“.
  4. Dieveniškių „Ryto“, Šalčininkų Jano Sniadeckio“ ir „Santarvės“ gimnazijose įgyvendinti 2 bendruomeniškumo skatinimo projektai „Namai“.
  5. Jančiūnu daugiafunkciame centre įvykdytas projektas „Teatralizuoti mokymai – bendruomeniškumui skatinti“. Kurių metu vyko aktyvios diskusijos su jaunimu.
  6. Ieškodami inovatyvių spendimų, aktoriai meninę veiklą apjungė su sveika gyvensena. Partneriaujant su VšĮ „Darnaus vystymo projektai“ ir Šalčininkų rajono savivaldybe buvo įgyvendintas projektas „Sveikas ir aktyvus gyvenimo būdas“. Projekto metu aktoriai įvykdė virš 100 valandų kūrybinių edukacijų visose Šalčininkų rajono gimnazijose. Ir įgyvendino nemokamą 8 dienų vasaros stovyklą, įtraukiant ir socialiai pažeidžiamas šeimas.
  7. Tiriamasis meno projektas Pietryčių Lietuvoje „Simbolių kalba“.

 

Pastebint veiklų kokybiškumą ir poreikį veiklos kasmet plečiasi partneriaujant kartu su Šalčininkų r. savivaldybe, Tautinių mažumų departamentu prie LRV, LR Kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba, Britų taryba, mokymo įstaigomis ir globos namais. V.Kuklytė aktyviai kuria vaidmenis istoriniuose arbatvakariuose M. ir J. Šlapelių muziejuje . O Š.Gedvilas dirba socialiniu klounu ligoninėse, Senjorų socialinės globos namuose, pabėgėlių centruose, organizacijoje „Raudonos nosys. Gydytojai klounai“. 2019m, 2020m ir 2022m. atstovavo Lietuvą tarptautinėse misijoje karo zonose Ukrainoje ir Moldovoje.

 

Vasarą organizuojamos meno stovyklos – festivaliai Šalčininkų rajono jaunimui ir visai bendruomenei yra itin plačios programos. Kasmetinėse veiklose dalyvauja apie dvi dešimtys menininkų, kurie teatro stovyklose ugdo ne tik asmeninius aktorystės gebėjimus, bet ir gerina emocinės būklės valdymą po karantino, reakciją į skirtingus aplinkos sukeliamus pojūčius, pasitikėjimą ir atsipalaidavimą prieš auditoriją. Apjungus vaidybos ir pojūčių teatro galimybes: vaikai sukūrė interaktyvų 6 zonų žaidimą, kur suaugusieji buvo kviečiami išgirsti ir pajusti skirtingus objektus klausos ir lytėjimo pagalba. Per tiek metų užsimezgė itin glaudus kūrybiškas ryšys tarp aktorių ir jaunimo, todėl anksčiau dalyvavę kaip dalyviai, dabar pilnamečiai jaunuoliai grįžta savanoriauti.

Organizatorių tikslas, kad festivalio programą sudarytų kuo skirtingesni žanrai ir teorinės paskaitos padėsiančios jaunimui žinias pritaikyti kasdienybėje.

VU doktorantas, A.Šliogerio mokinys, filosofas Virginijus Gustas vedė paskaitą apie ryškiausius kūrybiškumo atvejus istorijoje pakeitusius ne tik meno, bet ir sporto sritis. „Kūrybingumo mokyklos“ įkūrėjas Tomas Ramanauskas paskaitos ir dirbtuvių metu pasakojo apie kūrybingumo naudingumą ir svarbą, bei pristatė dėmesingumo ir fantazijos pratimus. O socialinis klounas ir režisierius Žilvinas Beniušis, turėdamas ilgametę pedagoginę patirtį – siekė maksimalaus emocijų išlaisvinimo.

Nemokami festivalio pasirodymai suteikė itin daug gerų emocijų atvykusiems rajono gyventojams. Aktorės Aldonos Vilutytės ir grupės „Arbata“ lyderio Andriaus Zalieskos muzikinė poezijos programa „PASINESUSIKALBĖJIMAI“ vyko ant upės. Stovyklos dalyviai minėjo, kad dar nebuvo matę poezijos pasirodymo, kuris taip paliestų širdį. Išskirtinį spektaklį „Ženklai“ pristatė „Mokslo ir meno laboratorija“. Vidurnaktį vyko atmosferinis dangaus stebėjimas – audio spektaklio metu galingais lazeriais buvo rodomi žvaigždynai. Aktoriai Laurynas Jurgelis ir Aleksandras Špilevoj (apdovanotas auksiniu scenos kryžiumi) suvaidino premjerą „Stepai, gazo!“. Tai storytellingo spektaklis, atskleidžiantis neįtikėtinai įdomius, bet mažai kam žinomus Lietuvos didžiojo kunigaikščio Stepono Batoro gyvenimo įvykius. Po spektaklio jaunimas minėjo, kad per valandą sužinojo daugiau istorinių faktų nei per karantiną ir aktyviai įsitraukė į diskusiją su kūrėjais. Nauja festivalio dalis – Muzikos ir teatro akademijos studentų spektaklis sulaukė itin daug dėmesio. Jaunimui buvo svarbu pabendrauti su jaunais aktoriais ir pasidomėti vaidybos studijomis. Taip pat tai buvo galimybė jauniems aktoriams pristatyti savo kūrybą ir meistriškumą vaidinant diplominį spektaklį „Itališki makaronai“. Iš ankstesnių stovyklų pažįstamas rašytojas Tomas Dirgėla, pristatė savo naują koncertinę programą. Šis pasirodymas sulaukė itin aktyvios diskusijos apie eksperimentavimą scenoje. Gatvės juokdario ZIGMO „Viduramžių opera“ sukėlė tokią juoko bangą, kad į sceną veržėsi ne tik vaikai, bet ir suaugę žiūrovai. Jaunimo itin mėgstama grupė „Neteisėtai padaryti“ (aktoriai Šarūnas Gedvilas ir Rokas Petrauskas) suengė teatralizuotą dainuojančių mimų koncertą. Interaktyvaus gatvės cirko spektaklis „Ilgai ir laimingai. Sankaba“ taip pat buvo pritaikytas vaidinti atviroje erdvėje ir scenos aikštele tapo vestuvėms papuoštas kabrioletas.

Kultūriškai jautriausia visuomenės grupė yra tautinės mažumos, ypatingai vaikai ir jaunimas. Kultūros ministras Simonas Kairys po kilusio, vadinamo „Kirkorovo“ skandalo kalbėjo, kad kultūros ministerijos prioritetas yra kokybiškos kultūros prieinamumas. Todėl reikėtų kūrybiškomis priemonėmis įtraukti visuomenę į dalyvaujamąja kultūrą. Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narė Dovilė Šakalienė, pabrėžė kad žmonių kultūrinio pažeidžiamumo problema iki šiol nėra sistemingai sprendžiama. Todėl aktorių duetas ėmėsi pilietinės iniciatyvos ir per ilgametį edukacinį darbą subūrė tam tikrą Šalčininkų jaunimo bendruomenę, kuri kartu kuria platesnį dialogą giliomis temomis. Svarbu išlaikyti sukurtą ryšį su jaunimu, plėsti ir į veiklas įtraukti daugiau bendruomenių, bei užtikrinti kokybišką nuoseklų ugdymą. V.Kuklytė ir Š.Gedvilas siekia išnaudoti savo įvertintas kompetencijas ir skirti dėmesį labiausiai pažeidžiamoms grupėms, taikant teatrinius mokymus.

Aktorių meninės veiklos yra puikus pavyzdys, kaip ugdyti jaunąją kartą teisinga ir visuomeniškai vertinama ir priimtina kryptimi. Teatriniais mokymais kaimo mokyklose ugdo kūrybingas asmenybes, stiprina jų kultūros pažinimą. Projektų metu dalyviai padėjo bendradarbiavimo pamatus, suprasti panašumus bei skirtumas tarp jų ir lengviau atrasti bendrą meno kalbą. Taip pat aktoriai aktyviai skatina vaikus domėtis literatūra, kultūros paveldu, teatru, kinu, šokiu, šiuolaikiniu ir klasikiniu menu. Aktoriai Šalčininkų rajono vaikams organizuoja aktyvias, pastovias ir vertingas menines veiklas skatinančias bendruomeniškumą ir savanorystę. Organizacija vykdydama sociokultūrines veiklas itin aktyviai bendradarbiauja su skirtingomis institucijomis, mokymo įstaigomis ir globos namais siekiant užtikrinti kokybišką kultūrinę edukaciją. Pasiteisinęs mūsų komandos modelis yra mokslo metais dirbti su jaunimu kaimo gyvenvietėse, o vasaros metu burti  bendruomenę aktyviai dalyvauti festivalyje. Kasmetinės stovyklos išugdė jaunuolių kartą, kurie aktyviai grįžta savanoriauti ir kartu burti kultūringą bendruomenę. Viena iš stovyklos vadovių jau ne pirmus metus dėl stovyklos specialiai grįžtą į Lietuvą iš užsienio. Stovyklos veiklos tai bendruomenės ir skirtingų kartų kvietimas diskutuoti. Greičiausiai todėl stovykla  gyvuoja ir gyvuos laukiant jubiliejinės, dešimtosios stovyklos kitais metais.

Norite prisidėti prie veiklų ar savanoriauti? Susisiekite su iniciatyvos autoriais.

Daugiau iniciatyvų

Rasta: 6
Asociacija Vandžiogalos bendruomenė
Asociacija Vandžiogalos bendruomenė
Asociacija Vandžiogalos bendruomenė (Kauno r. sav.) įsikūrusi tik 2022 m. ir kurianti bei puoselėjanti seniūnijos teritorijos viešąsias erdves.
„PRAEIČIAI SUTEIKIME ATEITĮ“
„PRAEIČIAI SUTEIKIME ATEITĮ“
Bendruomenė rūpinasi savo bažnytėlės unikalių vargonų restauracija, organizuoja labdaros koncertus jų remontui reikalingoms lėšoms surinkti.
Kauno rajono bendruomenė Pažėrų kraštas
Kauno rajono bendruomenė Pažėrų kraštas
Iniciatyva įpareigojusi save skatinti vienybę,kaimyniškumą bei gerovę sau,vaikams ir kaimynams jog būtų gera gyveni Lietuvoje bei savo krašte.
Garliavos apylinkių „Sąnašos" bendruomenė
Garliavos apylinkių „Sąnašos" bendruomenė
Veikli, energinga, draugiška, puoselėjanti tradicijas.
Gelgaudiškio bendruomenės centras „Atgaiva"
Gelgaudiškio bendruomenės centras „Atgaiva"
Kiekvienas renginys kurį organizuojame stengiamės, kad būtų šventė visai šeimai. Sureikšminame ne pačią šventę bet procesą pasiruošimą jai.
Voverių bendruomenės centras "Jotija"
Voverių bendruomenės centras "Jotija"
Voverių bendruomenės centras "Jotija" tai bendruomenė, kuri skatina aktyvią, ir sveiką gyvenseną.
  • vytis
Lietuvos Respublikos Prezidentas
Gitanas Nausėda
© 2024 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, biudžetinė įstaiga. Visos teisės saugomos.
S. Daukanto a. 3, LT-01122 Vilnius tel. +37069842639, el. paštas: aurika.grozova@prezidentas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas: 188609016