Stoniškiuose – dalijamasi išgyventa tremties gėla ir meilės Tėvynei kupina kūryba

Pagėgių savivaldybės Vydūno viešosios bibliotekos Stoniškių filialas
Kviečiame registruoti jūsų organizacijos iniciatyvas. Registruotas iniciatyvas įtraukiame į projektos renginius ir kitas veiklas.

Stoniškiuose įsikūrusi didžiausia Pagėgių krašte politinių kalinių ir tremtinių grupė, kuri nuo 2007-ųjų kasmet birželio mėnesį renkasi į susitikimus Stoniškių bibliotekoje, dalinasi savo memuarais, poetinėmis mintimis. To pasekoje 2011-ųjų birželį buvo pristatyti šios bibliotekos bibliotekininkės Zofijos Genutienės surinkti bei užrašyti šilgališkės Bronės Bizauskaitės-Mockienės tremties ir gyvenimo prisiminimai, „sugulę“ į leidinuką, kurį savo lėšomis parengė Pagėgių savivaldybės viešoji biblioteka. Tačiau tai yra ne vienintelis gyvąją kraštiečių atmintį svetimoje žemėje fiksuojantis bibliotekos parengtas leidinys – bibliotekininkai užrašė Pagėgių krašto politinių kalinių ir tremtinių prisiminimus, kuriuos sudėjo į rinktinę „Mūsų godos“. Naudotis šiais vienetiniais leidiniais savišvietos tikslais ir organizuojant įvairias švietėjiškas pilietines veiklas gali moksleivija, krašto kultūros, švietimo įstaigos ir kt. Tai – vertingos unikalios informacijos šaltiniai, kadangi juose atskleidžiamos skaudžiausios tautos istorijos akimirkos iš tai patyrusių liudininkų lūpų. Pagėgių savivaldybės Vydūno viešosios bibliotekos ir ypač jos padalinio – Stoniškių filialo – bibliotekininkai nuolat rengia dokumentinius kraštiečių prisiminimų ciklus apie šaliai svarbias datas – 1941 m. birželio 14-ąją bei 1991 m. sausio 13-ąją. Šie ciklai visuomenei yra pateikiami virtualioje bibliotekos sukurtoje Pagėgių krašto enciklopedijoje.

Prasminga gyvosios Stoniškių ir Pagėgių krašto tremtį išgyvenusių gyventojų atminties sklaida tęsiasi jau 16 metų: minint birželio 14-ąją – Gedulo ir vilties dieną, Stoniškių bibliotekoje organizuojama tradicinė tremtį patyrusių kraštiečių sueiga, kuri kasmet įgyja vis naujas spalvas, įgauna vis naują reprezentatyvų informacinį svorį, kadangi į šių renginių programą yra įtraukiami kompetentingų krašto istorijos žinovų skaitomi pranešimai, organizuojami etnografinių ansamblių muzikiniai pasirodymai, krašto moksleiviai skaito Lietuvai dedikuotas eiles, tremtinių šviesus atminimas simboliškai pagerbiamas uždegant žvakeles ir padedant gėlių žiedus prie Stoniškių parke esančio paminklinio akmens tremtinių kančioms atminti. Jautriausia šių renginių dalis – krašto tremtinių ir politinių kalinių bei jų artimųjų memuarų valanda, kurių neretai klausomasi su grauduliu… Šie sielos didžiavyriai, likimo audrų nepalaužti, skaito savo pačių kurtas eiles, širdimi išdainuotas – apie meilę Lietuvai, apie emigraciją, gimtinės ilgesį…

Šis tradicinis renginys sutraukia vis daugiau visuomenės – jame dalyvauja krašto literatai, savivaldybės vadovai, kultūros, švietimo sričių atstovai. Taipogi džiugu, jog kasmet gausėja ir prie šios svarbios iniciatyvos organizavimo norinčiųjų prisidėti gretos, tokiu būdu telkiant ir pilietiškai stiprinant krašto bendruomenę. Bendradarbiaujama su Pagėgių savivaldybės administracijos Stoniškių seniūnija ir Stoniškių kaimo bendruomene, krašto pedagogine bendruomene, vietos visuomenininkais.

Norite prisidėti prie veiklų ar savanoriauti? Susisiekite su iniciatyvos autoriais.

Daugiau iniciatyvų

Rasta: 6
Jungėnų kaimo bendruomenė
Jungėnų kaimo bendruomenė
Jungėnų kaimo bendruomenė įkurta 2000 m. lapkričio mėn. Bendruomenė jungia ne tik Jungėnų kaimo, bet ir aplinkinių kaimų gyventojus.
Sūdavos kaimo bendruomenė
Sūdavos kaimo bendruomenė
Sūdavos kaimo bendruomenė įsikūrusi Vilkaviškio rajone. Mūsų bendruomenės tikslas - skatinti pačios šeimos ir skirtingų kartų, bendrystę.
Šiaudiniškių kaimo bendruomenė
Šiaudiniškių kaimo bendruomenė
Mūsų bendruomenės tikslas vienyti Šiaudiniškių ir gretimų kaimų gyventojus ir iš jų kilusius žmones, ugdyti gyventojų bendruomeniškumą.
„Karalkrėslio kepyklėlė“
„Karalkrėslio kepyklėlė“
Turim savo bendruomenė verslą „Karalkrėslio kepyklėlę“. Kepame tradicinius kepinius ir puoselėjam kulinarinį paveldą. Mylim ir didžiuojamės vieta kur gyvenam.
Asociacija „Skarulių bendruomenė"
Asociacija „Skarulių bendruomenė"
Kažin ar dar Lietuvoje yra toks atvejis, kai gimtojo kaimo neliko, o buvusio kaimo gyventojai, išsibarstę po visą Lietuvą, susiburtų į asociaciją.
Stiprios NVO - stipri Lietuva
Stiprios NVO - stipri Lietuva
Trakų TAU buria bendruomenę ir ugdo pilietiškumą.
  • vytis
Lietuvos Respublikos Prezidentas
Gitanas Nausėda
© 2024 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, biudžetinė įstaiga. Visos teisės saugomos.
S. Daukanto a. 3, LT-01122 Vilnius tel. +37069842639, el. paštas: aurika.grozova@prezidentas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas: 188609016