Stoniškiuose – dalijamasi išgyventa tremties gėla ir meilės Tėvynei kupina kūryba

Pagėgių savivaldybės Vydūno viešosios bibliotekos Stoniškių filialas
Kviečiame balsuoti už iniciatyvas. Balsavimas vyks rugsėjo 18 - spalio 18 dienomis (imtinai). Pabalsavus į jūsų el. pašto dėžutę ateis patvirtinimo laiškas. Paspauskite patvirtinimą gautame laiške, kad balsas būtų užskaitytas. Negavę laiško, patikrinkite ir pašto dėžučių „šiukšlių" skyrius. Jei balsavimas neveikia, pabandykite prisijungti per kitą naršyklę (Chrome, Mozilla, Opera, Edge).

Stoniškiuose įsikūrusi didžiausia Pagėgių krašte politinių kalinių ir tremtinių grupė, kuri nuo 2007-ųjų kasmet birželio mėnesį renkasi į susitikimus Stoniškių bibliotekoje, dalinasi savo memuarais, poetinėmis mintimis. To pasekoje 2011-ųjų birželį buvo pristatyti šios bibliotekos bibliotekininkės Zofijos Genutienės surinkti bei užrašyti šilgališkės Bronės Bizauskaitės-Mockienės tremties ir gyvenimo prisiminimai, „sugulę“ į leidinuką, kurį savo lėšomis parengė Pagėgių savivaldybės viešoji biblioteka. Tačiau tai yra ne vienintelis gyvąją kraštiečių atmintį svetimoje žemėje fiksuojantis bibliotekos parengtas leidinys – bibliotekininkai užrašė Pagėgių krašto politinių kalinių ir tremtinių prisiminimus, kuriuos sudėjo į rinktinę „Mūsų godos“. Naudotis šiais vienetiniais leidiniais savišvietos tikslais ir organizuojant įvairias švietėjiškas pilietines veiklas gali moksleivija, krašto kultūros, švietimo įstaigos ir kt. Tai – vertingos unikalios informacijos šaltiniai, kadangi juose atskleidžiamos skaudžiausios tautos istorijos akimirkos iš tai patyrusių liudininkų lūpų. Pagėgių savivaldybės Vydūno viešosios bibliotekos ir ypač jos padalinio – Stoniškių filialo – bibliotekininkai nuolat rengia dokumentinius kraštiečių prisiminimų ciklus apie šaliai svarbias datas – 1941 m. birželio 14-ąją bei 1991 m. sausio 13-ąją. Šie ciklai visuomenei yra pateikiami virtualioje bibliotekos sukurtoje Pagėgių krašto enciklopedijoje.

Prasminga gyvosios Stoniškių ir Pagėgių krašto tremtį išgyvenusių gyventojų atminties sklaida tęsiasi jau 16 metų: minint birželio 14-ąją – Gedulo ir vilties dieną, Stoniškių bibliotekoje organizuojama tradicinė tremtį patyrusių kraštiečių sueiga, kuri kasmet įgyja vis naujas spalvas, įgauna vis naują reprezentatyvų informacinį svorį, kadangi į šių renginių programą yra įtraukiami kompetentingų krašto istorijos žinovų skaitomi pranešimai, organizuojami etnografinių ansamblių muzikiniai pasirodymai, krašto moksleiviai skaito Lietuvai dedikuotas eiles, tremtinių šviesus atminimas simboliškai pagerbiamas uždegant žvakeles ir padedant gėlių žiedus prie Stoniškių parke esančio paminklinio akmens tremtinių kančioms atminti. Jautriausia šių renginių dalis – krašto tremtinių ir politinių kalinių bei jų artimųjų memuarų valanda, kurių neretai klausomasi su grauduliu… Šie sielos didžiavyriai, likimo audrų nepalaužti, skaito savo pačių kurtas eiles, širdimi išdainuotas – apie meilę Lietuvai, apie emigraciją, gimtinės ilgesį…

Šis tradicinis renginys sutraukia vis daugiau visuomenės – jame dalyvauja krašto literatai, savivaldybės vadovai, kultūros, švietimo sričių atstovai. Taipogi džiugu, jog kasmet gausėja ir prie šios svarbios iniciatyvos organizavimo norinčiųjų prisidėti gretos, tokiu būdu telkiant ir pilietiškai stiprinant krašto bendruomenę. Bendradarbiaujama su Pagėgių savivaldybės administracijos Stoniškių seniūnija ir Stoniškių kaimo bendruomene, krašto pedagogine bendruomene, vietos visuomenininkais.

Norite prisidėti prie veiklų ar savanoriauti? Susisiekite su iniciatyvos autoriais.

Daugiau iniciatyvų

Rasta: 6
Senos ir naujos Alantos apylinkių lankytinos vietos
Senos ir naujos Alantos apylinkių lankytinos vietos
Alantos dvaro bendruomenės žmonių darbu ir iniciatyva Alanta turi gražių naujų lankytinų vietų - Valiulio akmenį ir Svobiškėlio stotelę.
Mindūnų bendruomenės šventė
Mindūnų bendruomenės šventė
Mindūnų bendruomenės centras savo veiklomis puoselėja valstybinių švenčių minėjimo tradicijas, siekia skatinti pilietiškumą, stiprinti valstybingumą.
Kultūrinė akcija #polkaLT
Kultūrinė akcija #polkaLT
Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka puoselėja Lietuvos nematerialų kultūros paveldą – kviečia priimti polkos iššūkį #polkaLT.
Vaikų ir jaunimo dienos stovykla ,,Šypsena"
Vaikų ir jaunimo dienos stovykla ,,Šypsena"
Esame jauna bendruomenė šiuo metu vienijanti 15 narių. Mūsų bendruomenė yra aktyvi. Esame paraše jau du projektus ir juos įgyvendinę.
Pilietinė iniciatyva "Dovana Lietuvai" skirta Žirmūnų bendruomenei, Vilniui, Lietuvai.
Pilietinė iniciatyva "Dovana Lietuvai" skirta Žirmūnų bendruomenei, Vilniui, Lietuvai.
Pilietinė iniciatyva, kuri Žirmūnų gimnazijoje gyvuoja ne vienerius metus.
„Žodelis-mamytės širdelėn"
„Žodelis-mamytės širdelėn"
Konkursas skirtas vaikų komunikavimo, literatūros, meninei kompetencijai ugdyti.
  • vytis
Lietuvos Respublikos Prezidentas
Gitanas Nausėda
© 2023 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, biudžetinė įstaiga. Visos teisės saugomos.
S. Daukanto a. 3, LT-01122 Vilnius tel. +37069842639, el. paštas: aurika.grozova@prezidentas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas: 188609016