Rusnės seniūnijos bendruomenė „RUSNĖS SALA“ Stipri bendruomenė – STIPRI LIETUVA

Rusnės seniūnijos bendruomenė „RUSNĖS SALA"
Kviesime balsuoti už iniciatyvas konkurse 2023 m. rudenį. Registruoti naujas iniciatyvas jau galite, užsiregistravusius kviesime dalyvauti ir kitose projekto veiklose.

Rusnė – pamario kraštas, garsėja unikaliu natūraliu gamtos grožiu, užliejamomis pievomis ir potvyniais, šviežia ir rūkyta žuvimi, kūrybingais ir darbščiais žmonėmis. Rusnė yra viena seniausių Mažosios Lietuvos gyvenviečių, šiandien – pasienio miestelis, tipiškas Mažosios Lietuvos kultūros paveldo atspindys. Istorinė Rusnės miestelio dalis nuo seno saugoma valstybės. Šiandien Rusnės salos unikalų kraštovaizdį, gamtos vertybes, kultūros paveldą saugo Nemuno deltos regioninio parko statusas. Besilankančius Rusnėje traukia kultūros paveldo objektai: Rusnės evangelikų liuteronų bažnyčia (1809), Petersono tilto liekanos (1914), buvęs Skirvytėlės kaimas – respublikinės reikšmės architektūros paminklas (XVI a. pab.), senosios kapinės (XVI-XVII a.), Uostadvaris, kuriame buvo Kuverto dvaras, šaltiniuose minimas dar 1766 m. Uostadvaryje pastatyta ir pirmoji Lietuvoje vandens kėlimo stotis (1907 m.) – technikos ir architektūros paminklas bei Uostadvario švyturys (1873-1876 m.). Rusnės miestelyje 1997 m. įkurta Kazio Banio etnografinė sodyba-muziejus. Rusnėje gimė vokiečių rašytoja Charlotte Keyser. Istoriniai paminklai: Rusnėje – miestelio centrinė ir pietinė dalys, evangelikų liuteronų bažnyčia (1809 m.), kapinynas (XVI-XVII a.). Šyškrantėje – namas gyventi potvynių metu ir etnoarchitektūrinė sodyba (XIX a. pab.), Uostadvaryje – švyturys (Uostadvario švyturys) (1873 m.), vandens kėlimo stotis (1907 m.), Pakalnėje ir Vorusnėje – evangelikų liuteronų senosios kapinės. Dailės paminklai – Šv. Jurgio koplytstulpis (pastatytas 1990 m., skulptorius A. Šalkauskas) ir kt.

Rusnėje populiariausios tradicinės šventės rengiamos pavasarį, vasarą ir rudenį: Šaktarpio šventė, Stintų naktys, Rusnės festivalis ir rudenį Tarptautinis žuvienės virimo čempionatas. Paragauti žuvienės, keptos ir rūkytos žuvies suguža galybė žmonių. Tik retas iš šios šventės grįžta be lauktuvių ir žuvies. Į rusniškių šventes atvykti pavasarį būdavo sudėtinga, bet patys smalsiausi ir drąsiausi svečiai, tai įveikdavo, nes kelias į Rusnę Šaktarpio šventės metu dažniausiai būna apsemtas, o prieš daugiau nei tris metus Lietuvos valstybei pastačius estakadą, tai tapo prieinama visiems Lietuvos gyventojams ir jos svečiams. Vyksta įvairios edukacinės stovyklos, parodos, muzikiniai vakarai ir kiti įdomūs renginiai. Nuo 2004 m. organizuojama klojimo teatrų šventė –,,Nendrynų raganėlė“, ne pirmus metus skaičiuojantis meninis projektas ,,Muzikuojanti Rusnės sala“ bei tarptautiniai dailininkų plenerai.

2022 metais Rusnės bendruomenės pirmininkas buvo įvertintas „Auksinės Krivūlės“ riterio apdovanojimu už nuopelnus Lietuvos savivaldai, jos plėtrai ir stiprinimui.

2023 metais lapkričio 7 dieną Rusnės bendruomenė švęs savo 20 metų gyvavimo jubiliejų. Per tiek metų bendruomenėje daug veiklų padarytų. Eiliškumo tvarka nuotraukose įamžintų veiklų aprašymas:

1. Rengiame tarptautinius žuvienės čempionatus ir šefuojame pas mus atvykusias užsienio bendruomenes. Viena iš jų, tai Vokietijos Beverštedto bendruomenė.
2.3. Bendruomenė inicijuoja ir pati remia finansiškai akciją – atgaivink senąjį Rusnės miestelio paveldą. Restauruojame ir dažome medinius daugiabučius, o prie darbų jungiasi patys namų gyventojai.
4.5.6. Saloje gyvenančios bendruomenės rankomis restauruojame paveldo objektus. Nuotraukose 1886 metų kapinių tvorelių dažymo darbai. Dažai perkami taip pat iš saloje gyvenančių suaukotų lėšų.
7. Rusnės bendruomenės jaunimas kiekvienais metais pirmaujantis įvairiose Šilutės rajono sporto varžybose.
8. Kiekvienais metais Liepos 6 dieną, o jei gamta būna be sniego, tai ir Vasario 16 dieną skelbiame akciją – Pažymėkime datą apvažiuodami dviračiais salą.
9. Prieš keletą metų pastebėjome, kad saloje besilankantys turistai neturi kur prisėsti, o supratę, kad finansavimo šiam reikalui negausime, tai surengėme dar vieną akciją – Padovanok Rusnės miesteliui suolelį. Šiai dienai jau po visą salą turime pristatytų vieš 68 vienetų suolelių su šiukšlinėmis dėžėmis.
10. Kiekvienais metais minime Kovo 11 diena, o 2022 metais šią datą minėjome kartu su saloje apsigyvenusiais pirmaisiais Ukrainos karo pabėgėliais. Šiandien saloje bendruomenė rūpinasi jau virš 70 ukrainiečių.

Norite prisidėti prie veiklų ar savanoriauti? Susisiekite su iniciatyvos autoriais.

Daugiau iniciatyvų

Rasta: 6
Joniškio „Saulės" pagrindinės mokyklos pilietiškumo žygiai
Joniškio „Saulės" pagrindinės mokyklos pilietiškumo žygiai
Nuo 2017 m. Joniškio „Saulės“ pagrindinės mokyklos iniciatyva pradėti organizuoti pėsčiųjų žygiai, skirti Lietuvos Nepriklausomybei paminėti.
„Juozo Lukšos Daumanto įkvėpti“
„Juozo Lukšos Daumanto įkvėpti“
Kviečiame bendruomenes prisijungti prie iniciatyvos „Juozo Lukšos Daumanto įkvėpti“, Lietuvos laisvės kovotojų įamžinimui ir dalintis savo idėjomis.
„Mokinių savivaldos – matomos ir girdimos”
„Mokinių savivaldos – matomos ir girdimos”
Projektas „Mokinių savivaldos – matomos ir girdimos”, kuriuo siekiama stiprinti Marijampolės mokinių savivaldų tarybas ir skatinti jų iniciatyvas.
Dovana Raseinių krašto gyventojams pasitinkant Vasario 16-ąją
Dovana Raseinių krašto gyventojams pasitinkant Vasario 16-ąją
VšĮ Raseinių technologijos ir verslo mokyklos bendruomenė jau eilę metų dovanoja dovaną gyventojams Lietuvos valstybės atkūrimo dienos proga.
Žygis „Neškim žinią Lietuvai“
Žygis „Neškim žinią Lietuvai“
Nuo 2018 m. Raseinių r. Viduklės Simono Stanevičiaus gimnazija organizuoja žygį Viduklės miestelio gatvėmis, skirtą Vasario 16-tai paminėti.
Lietuvių Namai Norvegijoje
Lietuvių Namai Norvegijoje
Rogalando lietuvių bendrija - 10 metų gyvuojanti organizacija, kurios nariai savanorystės principu restauravo pastatą, kuriuose įkūrė Lietuvių Namus.
  • vytis
Lietuvos Respublikos Prezidentas
Gitanas Nausėda
© 2023 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, biudžetinė įstaiga. Visos teisės saugomos.
S. Daukanto a. 3, LT-01122 Vilnius tel. +37069842639, el. paštas: aurika.grozova@prezidentas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas: 188609016