Mokomieji filmukai autistiškiems vaikams

Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“

Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ su 11 partnerių sukūrė jau daugiau nei dešimtį mokomųjų filmukų autistiškiems vaikams, kurie padeda pasiruošti nežinomoms ar stresinėms situacijoms – ar tai būtų COVID testas, ar vizitas į teatrą. Tai moksliškai pagrįstas komunikacijos įrankis, kuris lengvina šeimų patiriamus iššūkius.

Projekte neatlygintinai filmavosi autistiški vaikai arba jų broliai/sesės, jų mamos. Taip pat projektų partnerių darbuotojai, kurie procese sužinojo apie šį sutrikimą ir kaip organizacija galėtų būti draugiškesne autistiškiems asmenims.

Projektas prasidėjo 2019 metų pavasarį pirmaisiais filmukais kartu su VĮ „Lietuvos oro uostai“, prekybos tinklu „Rimi“, tačiau pagreitį įgavo 2020 metais – sukurti dar 11 filmukų, prisijungė gausu partnerių būrys.

Projektas neturi pabaigos. Tikimės, kad dar daugiau įmonių prisijungs ateinančiais metais.

Tokie vaizdo įrašai angliškai vadinami „video modeling“ – tai moksliškai pagrįsta komunikacijos priemonė, naudojama paruošti autistiškus vaikus stresinėms situacijoms. Vaizdo įraše vaikui lėtai ir detaliai paaiškinama, kas jo lauks tam tikroje situacijoje (pavyzdžiui, oro uoste, daktaro kabinete) bei kokia bus viso proceso pradžia ir pabaiga.
Autistiški vaikai labai stipriai jaučia nerimą, pokyčių baimę, ne visada supranta, kas jiems sakoma (30 proc. jų nekalba ir turi kalbos suvokimo iššūkių), gali netinkamai išreikšti savo mintis, yra jautrūs sensoriniams dirgikliams. Iš anksto vaikui rodomas mokomasis filmukas (vaikas gali jį žiūrėti kiek nori kartų ir pats reguliuoti įrašo peržiūrą) padeda pasiruošti situacijai ir sumažina krizinio elgesio tikimybę.

Prie projekto prisijungė partneriai:

2020:
Nacionalinis Kauno dramos teatras
Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
Vaikų klinika „Pagalba mažyliui“
UAB „Optometrijos centras“
Kraujo laboratorija „Rezus.lt“
Odontologė Liucija Guzienė
Laipynių parkas „UNO Park“
Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji vaikų biblioteka
Grožio salonas „Flawless“

2019:
VĮ „Lietuvos oro uostai“
Prekybos tinklas “Rimi”
*Kartu su projekto partneriu ne tik parengiamas mokomasis filmukas.
Partneris konsultuojamas, kas yra autizmas, kaip tapti draugišku autistiškiems vaikams, kokie yra bendruomenės poreikiai.

Šią informaciją jis paviešina savo vidinės komunikacijos tinklais (darbuotojai, partneriai). Pvz.: prekybos tinklas “Rimi” išplatino asociacijos parengtą atmintinę darbuotojams apie autistiškus klientus ir kaip su jais bendrauti/nebendrauti. Nacionalinis Kauno dramos teatras įrengė sensorinio poilsio palapinę autistiškiems vaikams prie Mažosios salės, o po karantinio rengs mėnesinius autizmui draugiškus spektaklių seansus.

Mokomuosius filmukus vien „Youtube“ kanale peržiūrėjo virš 50000 žmonių. Jie tapo populiaria edukacine priemone specialiojo ugdymo įstaigose.
Bet, svarbiausia, kad jie realiai keitė šeimų, auginančių autistiškus vaikus, gyvenimus.

Mūsų populiariausias mokomasis filmukas – COVID testo ėmimas vaikui: https://www.youtube.com/watch?v=JgD4FGkhNPA&t=11s
Visus filmukus rasite asociacijos „Youtube“ kanale: https://www.youtube.com/playlist?list=PLuglVA_9Fv_15FGcvvFmeynAB_7-2TqNb
Šiame projekte 2020 m. patirtos tik techniniam įgyvendinimui skirtos išlaidos (filmavimas ir montavimas): 4000 Eur. Šią sumą finansavo Neįgaliųjų reikalų departamentas prie SADM.

Visas kitas darbas buvo atliktas savanoriškais pagrindais. Projekte neatlygintinai filmavosi autistiški vaikai arba jų broliai/sesės, jų mamos, taip pat projektų partnerių darbuotojai.

Norite prisidėti prie veiklų ar savanoriauti? Susisiekite su iniciatyvos autoriais.

Daugiau iniciatyvų

Rasta: 6
Ignalinos rajono neįgaliųjų draugija
Ignalinos rajono neįgaliųjų draugija
Jungiamės, kartu galim daugiau!
Socialinė iniciatyva Skirtingos Spalvos
Socialinė iniciatyva Skirtingos Spalvos
Siekiame dalintis su diagnoze gyvenančių žmonių įkvepiančiomis istorijomis ir mažinti socialinę atskirtį tarp „mes“ ir „jie“.
Stakliškių Vlado Jezukevičiaus skautų draugovės stovyklos
Stakliškių Vlado Jezukevičiaus skautų draugovės stovyklos
Stakliškių Vlado Jezukevičiaus skautų draugovė organizuoja stovyklas vaikams su protine ir fizine negalia.
Namų mama
Namų mama
Nemokama mamų bendruomenė, kurioje jau esančios mamos padeda besilaukiančioms ar ką tik pagimdžiusioms atneša maisto ir skiria laiko pabendravimui.
Specialiųjų poreikių vaikų kūryba garsina Lietuvą visame pasaulyje.
Specialiųjų poreikių vaikų kūryba garsina Lietuvą visame pasaulyje.
Informacinių technologijų ir ypatingų poreikių vaikų fantazijos jungties rezultatas - vektorinės tapybos darbai, kokių dar nebuvo matęs pasaulis.
Negalios įkvėpti
Negalios įkvėpti
Klaipėdos miesto savivaldybės Imanuelio Kanto viešosios bibliotekos patirtys.
  • vytis
Lietuvos Respublikos Prezidentas
Gitanas Nausėda
© 2023 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, biudžetinė įstaiga. Visos teisės saugomos.
S. Daukanto a. 3, LT-01122 Vilnius tel. +37069842639, el. paštas: aurika.grozova@prezidentas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas: 188609016