Miesto laboratorija

VšĮ Piliečių iniciatyvos
Kviesime balsuoti už iniciatyvas konkurse 2023 m. rudenį. Registruoti naujas iniciatyvas jau galite, užsiregistravusius kviesime dalyvauti ir kitose projekto veiklose.

Kurdami „Miesto laboratoriją“ nuo pat pradžių planavome ją būsiant žaliųjų idėjų vieta – įkvėpimo šaltiniu sau ir kitiems, kaip galima tvariau gyventi mieste. Pasitelkdami šiuolaikinės eko inovacijas ir pačius paprasčiausius, kiekvienam suprantamus praktinius sprendimus, kuriame aplinkai draugišką erdvę mieste.

Antrinio dizaino principai interjere
Visas „Miesto laboratorijos“ interjeras atspindi antrinio dizaino idėjas ir principus. Ne be pirmą gyvenimą gyvenančios kėdės, iš Sapiegų parke po pastatų renovacijos išmestų durų pagaminti stalai, dujų balionai virtę šviestuvais, o šaukštai – stalčių rankenėlėmis, bendruomenės žmonių nuolat dovanojami indai ir įrankiai. Kiekviena interjero detalė byloja, jog aplink mus yra pilna daiktų, kuriuos galime prikelti antram gyvenimui vietoj to, kad pirktume naujus ir nuolat eikvotume resursus.

Saulės moduliai
Mūsų veikloje didelę sąnaudų dalį sudaro karšto vandens ruošimas, naudojant vandens šildytuvą, todėl ieškojome sprendimų, kurie padėtų sutaupyti. Išanalizavę rinką, nusprendėme įsidiegti 2 kW fotovoltinę saulės elektrinę, kuri valdiklio „Nectar Sun“ pagalba pagamintą elektros energiją nukreiptų vandens šildymui. Ši sistema leidžia mums sutaupyti apie 65% išlaidų karštam vandeniui ruošti. Be to, džiaugiamės naudodami pačių pagamintą elektros energiją.

Pilkojo vandens panaudojimo sistema
Siekdami parodyti, kaip paprastai kasdien kiekvienas iš mūsų galime prisidėti prie vandens, vieno iš svarbiausių planetos išteklių, taupymo, tualete įrengėme „pilkojo vandens“ panaudojimo sistemą. Pasitelkę paprasčiausias priemones ir geranoriško santechniko pagalbą, sukūrėme beveik edukacinę sistemą, leidžiančią kiekvienam, apsilankančiam tualete, sutaupyti apie 2 l vandens.

Šiukšlių rūšiavimas
Viena griežčiausių taisyklių „Miesto laboratorijos“ komandai ir svečiams – šiukšlių rūšiavimas. Čia nedarome jokių kompromisų, todėl pas mus visur rasite rūšiavimui skirtas šiukšliadėžes. Nepatingėkite, įsiskaitykite ir rūšiuokite savo šiukšles – pas mus ir namuose! Stiklo, plastiko ir popieriaus perdirbimas sumažins atliekų sąvartynų augimą aplink mūsų miestus.

Kompostavimas
Mūsų kavinės virtuvėje taip pat taikomi išteklių tausojimo principai – čia ne tik įdiegta nebe pirmą gyvenimą gyvenanti techninė įranga, kuriamas tausojantis meniu, rūšiuojamos šiukšlės, bet ir kompostuojama – visos organinės atliekos iš virtuvės keliauja į elektrinę kompostinę, kuri per parą atliekas paverčia kompostu. Jį naudojame sode ir mielai dovanojame sodininkyste ar daržininkyste užsiimantiems savo klientams.

Hidroponinis daržas
„Miesto laboratorijos“ patalpose ištisus metus veikia hidroponinis daržas, kuriame atliekami inovatyvios daržininkystės eksperimentai. Tai turbūt vienintelė vieta Lietuvoje, kur kiekvienas norintis gali laisvai ateiti ir apžiūrėti tokio daržininkavimo sistemą.
Hidroponinis augalų auginimo būdas laikomas vienu perspektyviausių daržininkystės metodų, nes taupo vietą, vandenį ir šviesą (o kai kur jos visai nereikia). Šis būdas itin paplitęs didžiausiuose pasaulio didmiesčiuose, kur itin trūksta vietos ar dėl užterštumo negalima auginti daržovių tiesiog lauke (Londone hidroponiniai daržai įrengiami nebenaudojamuose metro tuneliuose, Honkonge – ant dangoraižio stogų ir pan.). Lietuvai, kur itin trumpas šiltasis sezonas, šis būdas visų pirma aktualus tuo, kad šviežių daržovių galima turėti ištisus metus, taip pat efektyviai reguliuojant, nedideliame plote galima užauginti didžiulį derlių. Skaičiuojama, kad hidroponiniame darže sutaupoma beveik 40 proc. vandens, lyginant su tradicine žemdirbyste. Naudojant taupias LED lempas, elektros išlaidos taip pat minimalios. Hidroponinis daržas – geras sprendimas, norint išvengti kai kurių daržovių rūšių importo arba ilgo transportavimo – šviežių žolelių, salotų ar špinatų galima turėti čia pat.
Vadiname jį eksperimentu todėl, jog tai yra pakankamai naujas augalų auginimo būdas ir ne pramoniniam vartotojui išmokti derlių jame užsiauginti tenka bandymų būdu. Čia nuolat stebime, kaip vieni augalai auga ir dera, ragaujame jų vaisių, kiti – auga, bet ne taip, kaip tikimasi.

Norite prisidėti prie veiklų ar savanoriauti? Susisiekite su iniciatyvos autoriais.

Daugiau iniciatyvų

Rasta: 6
Jakų lauko darželis KORIUKAS
Jakų lauko darželis KORIUKAS
Jakų bendruomenės centro įgyvendintas vietos projektas „Vaikų darželio įkūrimas Jakuose“
Skanus, tvarus ir sveikas augalinis maistas be kliūčių prieinamas kiekvienam
Skanus, tvarus ir sveikas augalinis maistas be kliūčių prieinamas kiekvienam
„Gyvi gali“ – pirmoji ir vienintelė nevyriausybinė organizacija Lietuvoje, siekianti visuotinių mitybos pokyčių augalinės mitybos link.
Žalioji Rimkų biblioteka
Žalioji Rimkų biblioteka
Jonavos viešosios bibliotekos Rimkų filialas yra aplinkai ir gyvūnams draugiška vieta, puoselėjanti tvarumo idėjas.
ECO TARYBA Joniškio žemės ūkio mokykloje
ECO TARYBA Joniškio žemės ūkio mokykloje
Mokinių iniciatyva mokykloje atsirado ECO TARYBA! Taryboje kuriame bei įgyvendiname idėjas, kurios padeda mokyklai ir rajonui tapti žalesne vieta.
Ozo mainytuvė
Ozo mainytuvė
Vilniaus Ozo gimnazijoje vykdomas projektas "Ozo mainytuvė", kuriuo siekiama sukurti žiedinės ekonomikos ratą.
„DAROM LIETUVĄ ŽALIĄ - Kuršių Nerijos miškų atsodinimas ir išsaugojimas“
„DAROM LIETUVĄ ŽALIĄ - Kuršių Nerijos miškų atsodinimas ir išsaugojimas“
Kauno technikos kolegijos bendruomenės ir Juodkrantės girininkijos organizuojama bendra iniciatyva - Kuršių Nerijos žaliųjų plotų išsaugojimas.
  • vytis
Lietuvos Respublikos Prezidentas
Gitanas Nausėda
© 2023 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, biudžetinė įstaiga. Visos teisės saugomos.
S. Daukanto a. 3, LT-01122 Vilnius tel. +37069842639, el. paštas: aurika.grozova@prezidentas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas: 188609016