Iš nykstančio – į sumanų kaimą!

Brožių kaimo benduromenė
Kviečiame registruoti jūsų organizacijos iniciatyvas. Registruotas iniciatyvas įtraukiame į projektos renginius ir kitas veiklas.

Brožių kaimo sėkmės istorija stebina kitus ir džiugina pačius brožiškius. Kadaise keliasdešimt kilometrų nuo Klaipėdos nutolęs Brožių kaimas turėjo vos 200 gyventojų. Kaimas nyko, buvo uždaryti kultūros namai, mokykla, jaunimas laimės ieškojo toliau nuo gimtųjų namų. Kaimui nesimatė jokios tolimesnės perspektyvos. Tačiau veiklios kaimo moterys, vadovaujamos energingos bendruomenės pirmininkės Vidos Riaukienės, ryžosi imtis pokyčių.

Prieš 11 metų Brožių bendruomenė, pasinaudojusi kaimo plėtros programų finansais, įsirengė šiuolaikišką virtuvę, sukūrė net keliolika darbo vietų. Imtis ambicingų projektų bendruomenę paskatino Klaipėdos rajono vietos veiklos grupė „Pajūrio kraštas“, kurios veikloje brožiškiai iki šiol aktyviai dalyvauja. Sukurtas prekės ženklas „Brožių virtuvė“ tapo žinomas už Klaipėdos rajono ribų, virtuvę žmonės pamėgo už kokybišką, skanų, natūralų kaimišką maistą.

Brožių virtuvė kasdien tiekia maistą miestiečiams Gargždų turguje, Vėžaičių senelių namams, išvažiuojamiesiems pobūviams, furšetams, gedulingiems pietums, konferencijoms, kitiems dideliems ir prestižiniams rajono renginiams, dalyvauja socialinėse akcijose.

Aktyvi Brožių kaimo bendruomenė neliko nepastebėta – Lietuvos Prezidentūros surengtame konkurse „Spindulys 2016“ buvo pripažinta viena versliausių Lietuvos kaimo bendruomenių.

Brožių kaimo bendruomenė neužmigo ant laurų, ėmėsi įgyvendinti dar vieną ambicingą projektą „Vietos augintojų ir bendruomenės įtraukimas kuriant trumpąją maisto tiekimo grandinę Brožių kaime“, finansuojamą Europos žemės ūkio kaimo plėtrai programos ir Klaipėdos rajono savivaldybės skirtomis lėšomis. Projekto esmė – sutrumpinti produktų kelią iš vietos gamintojų iki galutinio vartotojo, tiekti šviežią ir ekologišką produkciją. Brožių virtuvės atnaujintose patalpose buvo įrengtas ir sėkmingai veikia daržovių perdirbimo ir sultinio gamybos cechai, čia daržovės apdorojamos bei fasuojamos, verdami įvairūs sveikuoliški sultiniai.

Naujoje degustacijų salėje su įstiklinta lauko terasa vyksta sveikuoliškų maisto produktų ir patiekalų prezentacijos, paskaitos apie sveiką mitybą, vyksta į rajoną atvykstančių svečių, tarp kurių daug kaimo bendruomenių atstovų iš Lietuvos ir užsienio šalių, priėmimai. Gražiai įrengta salė tarnauja ir Brožių bendruomenės susiėjimams, kaimo žmonės džiaugiasi atsiradusia susitikimų erdve, sutvarkyta, gražiai apželdinta pastato aplinka ir paties kaimo atgimimu.

Už savo veiklumą 2023 m. Brožių kaimo bendruomenė pelnė apdovanojimų: Klaipėdos rajono savivaldybės „Metų proveržio“ apdovanojimą, taip pat už įkvepiančią ir telkiančią lyderystę „Mūsų bendruomenės savanoris 2023“.

2024 metais Brožių kaimo bendruomenės laukia dar vienas stiprus proveržis. Neseniai Brožiuose įkurta asociacija „Samtis sveikatos“ – tai tinklaveikos principu veikianti organizacija, suvienijusi rajono juridinius asmenis, kurių bendras tikslas – vystyti Sumanų kaimą Brožiuose. Asociacija šiuo metu jau parengė ir pateikė projektą „Sumanus Brožių kaimo inovacijų centras“ pagal Vietos veiklos grupės „Pajūrio kraštas“ 2016-2023 metų vietos plėtros strategijos priemonę „Įtraukios paslaugų ir verslo infrastruktūros kūrimas ir plėtra“. Tarp asociacijos steigėjų – Brožių kaimo bendruomenė.

Brožių kaimo bendruomenė su savo partneriais siekia kurti sveikos mitybos centrą su inovatyvia mokymo platforma. Centre vyktų švietimo įstaigų virėjų mokymai, moksliniai produktų tyrimai, sveiko maisto patiekalų kūryba ir gamyba, pristatymas, edukacijos. Projektui įgyvendinti suburta profesionali komanda: gydomosios mitybos specialistai, virtuvės šefai, sveiko maisto gamybos konsultantai, mokslininkai, inovatoriai, ekologinių ūkių, veiklių bendruomenių atstovai.

Sumanus Brožių kaimo inovacijų centras bus atviras visuomenei: visi norintys galės dalyvauti centro veiklose, stebėti ir mokytis nuotoliniu būdu, centro pasiekti rezultatai bus aktyviai pristatomi žiniasklaidoje.

Norite prisidėti prie veiklų ar savanoriauti? Susisiekite su iniciatyvos autoriais.

Daugiau iniciatyvų

Rasta: 6
Terapinis ūkis
Terapinis ūkis
Terapinis ūkis - terapijos ir ugdymo erdvė, kur taikydami gamtos, darbo grupėje ir bendruomenės praktikas teikiame pagalbą vaikams ir jaunuoliams.
iniciatyva Šakių Diabeto IQ
iniciatyva Šakių Diabeto IQ
Mūsų tikslas - palaikyti ir vienyti asmenis, gyvenančius su 1, 2 ar kito tipo diabeto diagnoze mūsų rajone.
TARPTAUTINIS PREVENCINIS RENGINYS ŠAUNIŲ KOMANDŲ VARŽYTUVĖS „VISOS PASAKOS BAIGIASI LAIMINGAI“
TARPTAUTINIS PREVENCINIS RENGINYS ŠAUNIŲ KOMANDŲ VARŽYTUVĖS „VISOS PASAKOS BAIGIASI LAIMINGAI“
Tai renginys, kuris patyčių problemas sprendžia nauja forma - pasakų pagalba. Tai tradicinis renginys, kuris 2023 metais vyko jau 15 kartą.
„Žadeikių sūkurys”
„Žadeikių sūkurys”
Asociacija “Žadeikių sūkurys” - tai kaimo bendruomenė, siekianti gerovės savo kaimo žmonėms.
Žilpamūšio krašto bendruomenės atnaujinta krepšinio aikštelė ir išmanusis suoliukas
Žilpamūšio krašto bendruomenės atnaujinta krepšinio aikštelė ir išmanusis suoliukas
Pasvalio rajono Žilpamūšio krašto bendruomenė atnaujino krepšinio aikštelę ir pastatė pirmą rajone „išmanųjį” suoliuką.
Darbo šešėliavimo iniciatyva DUOday
Darbo šešėliavimo iniciatyva DUOday
„DUOday"– darbo šešėliavimo iniciatyva, kai įmonės atveria duris žmonėms su negalia ir kviečia juos išbandyti naujas profesijas bei darbo roles.
  • vytis
Lietuvos Respublikos Prezidentas
Gitanas Nausėda
© 2024 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, biudžetinė įstaiga. Visos teisės saugomos.
S. Daukanto a. 3, LT-01122 Vilnius tel. +37069842639, el. paštas: aurika.grozova@prezidentas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas: 188609016