Valensijos lietuvių bendruomenės pirmininkė: čia augantys vaikai yra svarbi lietuviškosios bendruomenės dalis

2025-07-04

Valensijos lietuvių bendruomenė, vienijanti šiame regione gyvenančius lietuvius, savo veiklomis ir pasirinkimais puoselėja lietuvių kalbą ir kultūrą, dalijasi su Lietuva susijusia aktualia informacija, teikia pagalbą tautiečiams, plėtoja kultūrinius ryšius.

Vienos ryškiausių bendruomenės veiklų skirtos jaunajai kartai – bendruomenės dėka veikia trys lituanistinės mokyklos, o septynerius metus organizuojama vaikų stovykla „Pažink Lietuvą“ jaunuosius dalyvius kviečia per dainą, šokį, tarpusavio bendrystę pažinti Lietuvą ir jos istoriją. Stovyklos metu vaikai turi galimybę ne tik mokytis kalbėti lietuviškai, auginti pažinimo, lavinimosi, saviraiškos poreikius, bet ir stiprinti sveikatą, išmokti turiningai ilsėtis. Stovykloje švenčiamos Lietuvos valstybinės šventės, o daugybę edukacinių, pažintinių, kultūrinių užsiėmimų kupiną stovyklos programą praturtina pedagoginį išsilavinimą turinčių specialistų iš Lietuvos dalyvavimas.

Daugiau kaip du dešimtmečius Ispanijoje su šeima gyvenanti ir aktyviai veikianti Valensijos lietuvių bendruomenės pirmininkė Daiva Sruogienė akcentuoja, kad būtent vaikai yra svarbiausia bendruomenės dalis, kuri, reikia tikėtis, ateityje perims ir tęs bendruomenės pradėtus darbus.

Kodėl nusprendėte įsitraukti į Valensijos lietuvių bendruomenės veiklą?

Dar 2000 m. su šeima atvykusi į Ispaniją ėmiau vis daugiau galvoti apie savo vaikus – kaip jiems seksis išlaikyti lietuvybę, kalbą, tradicijas. Ar pavyks svetur išsaugoti ryšį su tėvyne. Manau, kad iš pradžių mano vaikams labai trūko lietuviško bendravimo, autentiškų mūsų tradicinių švenčių. Galbūt dėl šios priežasties natūraliai atsirado poreikis dirbti su lietuvių diaspora, ką nors nuveikti jos labui. Bėgant laikui įregistravome ne pelno siekiančią lietuvių bendruomenę, ėmėme burti svetur gyvenančius tautiečius, juos kviesti į kultūrinius renginius, palaikyti lituanistinės mokyklos veiklą. 2004 m. Muro de Alkojaus miestelyje savo iniciatyva įkūriau lietuvišką biblioteką. Dabar lietuviškų knygų bibliotekos padalinių yra ir kelete kitų Ispanijos miestų.

Akivaizdu, kad Valensijos lietuvių bendruomenė ypač daug dėmesio skiria lituanistiniam vaikų ugdymui, kasmet organizuoja vasaros stovyklas. Papasakokite plačiau apie šias veiklas.

Suprantame, kad augantys vaikai yra be galo svarbi lietuviškosios bendruomenės dalis. Galbūt todėl bendruomenė lituanistiniam švietimui skiria ypač daug dėmesio. Po Valensijos lietuvių bendruomenės sparnu šiuo metu tiek gyvai, tiek nuotoliniu būdu veikia trys mokyklos. Aš pati vienai jų vadovauju. Mūsų virtualioje mokykloje Klaipėdos universiteto studentai nuotoliniu būdu veda pamokas – vaikams tai yra nuostabi galimybė bendrauti su begale naujų žmonių, girdėti vis kitokių kalbos intonacijų ar tarmių. Noriu pabrėžti, kad išskirtinį dėmesį skiriame ir mūsų jaunimui. Tai jautri amžiaus grupė, kuriai labai reikia palaikymo ir dėmesio. Tam labai padeda kvietimas dalyvauti vasaros stovykloje. Stovykloje visada kalbame apie Lietuvą, mokomės kalbos, diskutuojame apie integraciją, patyčias. Dauguma dalyvių atvyksta su broliais ar seserimis, tad stovykla virsta didele šeima, kurioje padedama vienas kitam. Aš pati iš ispanų išmokau, kad būti geru žmogumi yra svarbiausia, o visa kita galima išmokti.

Kuo ši veikla svarbi Jums asmeniškai?

Drįsčiau teigti, kad būtent draugystė, užsimezgusi tarp lietuvių vaikų, mums yra pats didžiausias rezultatas ir motyvacijos stimulas. Tai didžiulis gyvenimo universitetas, mokantis ne tik organizacinių, komunikacijos, bendradarbiavimo įgūdžių, bet ir neleidžiantis pamiršti lietuvių kalbos. Savanorystė, mūsų jaukūs susitikimai, galimybė patenkinti kitų tautiečių poreikius man suteikia didžiulę prasmę. Dažnai tai parodo mano stipriąsias ir silpnąsias savybes. Išryškina tai, kur galiu tobulėti kaip žmogus ir kaip aktyvi lietuvė.

Su kokiomis problemomis dažniausiai susiduriate?

Bendruomenės veikla nėra problemų sprendimo ieškojimo būdas, tačiau kartais tenka padėti tautiečiams patarimais, palydėjimu ar pan. Pavyzdžiui, pandemijos metu įstrigusiam piliečiui visi kartu padėjome grįžti į Lietuvą. Pagrindinė mūsų „problema“ – laiko stygius ir didelė išskirtinių Ispanijos švenčių, gamtos stebuklų pasiūla, kurios niekaip nespėjame aprėpti. Va šiuos dalykus mums, gyvenantiems čia, Valensijoje, labai sunku suderinti.

Pasidalinkite, kaip prisijungti prie Jūsų bendruomenės veiklos?

Prie mūsų bendruomenės veiklų gali prisijungti kiekvienas norintis. Kviečiu aktyviai sekti mūsų Valensijos lietuvių bendruomenės „Facebook“ ir „Instagram“ paskyras, kur nuolat skelbiame apie vykstančius arba dar tik planuojamus renginius. Ir tikrai, tiesą sakant, mes niekada nenuobodžiaujame. Organizuojame ne tik kasmečius, jau tradicija tapusius renginius, bet ir išvykas į kalnus, plaukimus baidarėmis. Daugiau nei penkerius metus buriamės dainuoti lietuviškų dainų ir nuostabaus grožio sutartinių. Šių metų rugsėjį mūsų grupė „Sadula“ dalyvaus Europos lietuvių kultūros dienose Belgijoje.

Savanorių pasidalijimai:

Jolita Vainilavičiūtė: „Ši veikla man be galo svarbi, nes leidžia išlaikyti gyvą lietuvybę, ypač tarp vaikų ir jaunimo. Dalyvaudama Valensijos lietuvių bendruomenės veikloje jaučiuosi arčiau savo šaknų – tai būdas išlaikyti kalbą, tradicijas ir kartu jas perduoti kitiems. Taip pat labai svarbu būti bendrystėje – susitikti, pabendrauti, padėti vienas kitam, kurti saugią erdvę, kur kiekvienas lietuvis, net ir būdamas toli nuo Lietuvos, gali jaustis kaip namie.“

Nelė Burnoriūtė: „Labiausiai man brangus Vasario 16-osiso minėjimas, kai skambėjo lietuvių liaudies dainos, kurias dainavo visi šventės dalyviai, kai jautėsi pagarba ir meilė Tėvynei. Kitas renginys – Atvelykis, per kurį vyko šventiniai žaidimai, klegėjo džiugūs tiek vaikų, tiek suaugusiųjų balsai, kai ragavome dalyvių atsineštų gardumynų. Matant, kad vaikams, gimusiems užsienyje ir gyvenantiems mišriose šeimose, yra sudėtinga bendrauti lietuviškai, norisi kuo daugiau tokių renginių – tam, kad mūsų papročiai išliktų jų širdelėse, kad jie ir toliau būtų mūsų švenčių dalyviai, o vėliau – ir mūsų tradicijų tęsėjai.“

Iniciatyva „Pažink Lietuvą“ dalyvauja „Lietuvos galios“ projekto „Stiprios Lietuvos“ kategorijoje.

  • vytis
Lietuvos Respublikos Prezidentas
Gitanas Nausėda
© 2025 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, biudžetinė įstaiga. Visos teisės saugomos.
S. Daukanto a. 3, LT-01122 Vilnius tel. +37069842639, el. paštas: aurika.grozova@prezidentas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas: 188609016