Tradicinė Alytaus Dzūkijos mokyklos „Spartakiada“ – galimybė visiems patirti sportavimo džiaugsmą

2023-10-06

Nuo 2017 m. kasmet organizuojama tarptautinė specialiųjų poreikių mokinių sporto šventė „Spartakiada“ – iš mokyklos aikštyno į miesto erdves persikėlęs renginys, kuriuo siekiama skatinti sveiką gyvenimo būdą, fizinį aktyvumą ir pozityvumą.

„Spartakiados“ idėja gimė prieš šešerius metus naujai įrengus erdvų mokyklos sporto aikštyną. Pirmajame renginyje dalyvavo ir ikimokyklinio, ir bendrojo ugdymo įstaigų mokiniai, taip pat svečiai iš Prienų „Revuonos“ pagrindinės mokyklos ir Latvijos „Pelči“ mokyklos. Vėliau partnerių ir svečių ratas plėtėsi, o pats renginys persikėlė į miesto stadioną“, – sakė Alytaus Dzūkijos mokyklos pavaduotoja ugdymui Jolanta Savukynienė.

Mokinių įvairovė – bendruomenės stiprybė

„Alytaus Dzūkijos mokykla turi didelę patirtį ugdant įvairių poreikių turinčius vaikus, tiek įtraukiuoju būdu, tiek specialiosiose klasėse. Mokinių įvairovė bendruomenėje priimama kaip stiprybė – atsižvelgiama į kiekvieno mokinio poreikius ir kiekvienam skiriama tiek laiko, kiek jam reikia. Siekiant sudaryti palankias sąlygas mokiniams, nuolat ieškoma įvairių veiklų formų, bendradarbiaujama su nevyriausybinėmis organizacijomis, švietimo, kultūrinėmis ir medicinos įstaigomis. Kiekvienais mokslo metais mokytojai planuoja savo veiklas, renginius, plėtojančius sociokultūrinę integraciją, skatinančius fizinį aktyvumą bei stiprinančius bendravimą ir bendradarbiavimą“, – pasakojo J. Savukynienė.

Pasak specialiosios klasės vyresniosios mokytojos, „Spartakiados“ iniciatorės Astos Zienkienės, tradicija tapusioje šventėje kiekvienas joje dalyvaujantis mokinys gali patirti sėkmę, pozityvių emocijų, pajusti bendravimo džiaugsmą.

„Abejingų šiai šventei nėra, sportuoja visa mokykla. Mokyklos bendruomenė tiek iniciatyvos pradžioje, tiek dabar yra labai įsitraukusi, visi su dideliu noru prisideda prie renginio organizavimo. Be abejo, didžiausias fizinio ugdymo mokytojų indėlis, prie jų prisijungia pagalbos mokiniui specialistai. Jie kuria estafetes, renka reikalingas sporto priemones, ruošia mokinius atskiroms rungtims. Kiekvienos klasės mokytojai bei pedagogo padėjėjos su savo mokiniais dalyvauja estafetėse, skatina mokinius, kuria palaikymo plakatus“, – džiaugėsi A. Zienkienė.

Svarbiausias siekis – teigiamos emocijos

Pasak pašnekovių, bėgant laikui, „Spartakiada“ keitėsi, kaip antai, 2023 metais sporto rungtys vyko stotelėmis: kiekvienoje jų mokiniai galėjo išbandyti skirtingas sporto rungtis, gavo „Spartakiados“ pasus ir individualiai rinko antspaudus už atliktas rungtis.

„Labiausiai džiugina mokinių patirti išgyvenimai, emocijos. Kai mokinys sako, kad dar gyvenime nebuvo toks laimingas, o gautą medalį dar savaitę nešiojasi ant kaklo, tada supranti, kokia svarbi jam buvo ši pergalė. Užėmę žemesnę prizinę vietą kai kurie nusimena, bet mokosi siekti geresnių sporto rezultatų, kad kitais metais pavyktų nugalėti. Dar ilgai po šventės mokinius lydi pakili nuotaika, šilti prisiminimai, dalijamasi gerais įspūdžiais. Vyksta diskusijos tarp mokinių ir mokytojų. Mokiniai džiaugiasi sporto laimėjimais, mokytojai aptaria, kas pavyko, kur reikia pasitaisyti, ką pakoreguoti kitais metais“, – sakė specialiosios klasės mokytoja metodininkė, „Spartakiados“ iniciatorė Danguolė Balčiūnienė.

Anot pavaduotojos ugdymui J. Savukynienės, organizuojant renginį stengiamasi laukti geresnių orų, tačiau net ir trumpas lietus nesugadina nuotaikos ir sportinės dvasios. Svečiai mielai sutinka atvykti net iš Lenkijos ir Latvijos, kad tik galėtų praleisti dieną draugiškoje aplinkoje.

„Alytaus Dzūkijos mokyklos patirtis organizuojant „Spartakiadą“ rodo, kaip galima plėtoti įtrauktį ir socialinę integraciją, suteikiant galimybę įvairių gebėjimų vaikams dalyvauti sporto veikloje kartu su savo bendraamžiais, nes į „Spartakiadą“ kaip savanoriai įsitraukia ir bendrojo ugdymo klasių mokiniai. Manau, tai puikus pavyzdys, kaip mokyklos bendruomenė gali prisidėti prie gerovės, socialinės lygybės skatinimo, tarpusavio supratimo ir individualių poreikių turinčių mokinių užimtumo galimybių plėtros visuomenėje. Taip pat šią veiklą įvardinčiau kaip švietėjišką, prisidedančią prie pozityvaus visuomenės požiūrio į kitokius vaikus“, – sakė J. Savukynienė.

Iniciatyva „Alytaus Dzūkijos mokyklos Spartakiada“ dalyvauja „Lietuvos galios“ projekte „Teisingos Lietuvos“ kategorijoje.

  • vytis
Lietuvos Respublikos Prezidentas
Gitanas Nausėda
© 2024 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, biudžetinė įstaiga. Visos teisės saugomos.
S. Daukanto a. 3, LT-01122 Vilnius tel. +37069842639, el. paštas: aurika.grozova@prezidentas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas: 188609016