Socialinės iniciatyvos „Lobių dirbtuvės“ vadovė: čia griauname tuos barjerus, kuriuos stato visuomenė

2023-09-18

Vilniaus rajone, Mozūriškių kaime, įsikūrusiose „Lobių dirbtuvėse“ kasdien darbuojasi intelekto negalią turintys žmonės, kurie, padedami meistro ir socialinio darbuotojo, gamina įvairius medžio dirbinius: suvenyrus, stalus, lentynas, kryžius, klauptukus maldai, langines, vėjalentes, tvoras, inkilėlius ir kitus šiose neįprastose dirbtuvėse gimstančius daiktus.

Socialinės medžio dirbtuvės yra susitikimo ir bendrystės vieta. Čia visus metus vyksta edukacijos, stovyklos, renginiai, kuriuose dalyvauja grupės iš įvairių mokyklų, dienos centrų, organizacijų ne tik iš Lietuvos, bet ir iš užsienio šalių. Vienas iš „Lobių dirbtuvių“ projekto tikslų – baimių visuomenėje mažinimas, o bendros veiklos ir susitikimų erdvė prisideda prie abipusio pažinimo ir sienų griovimo tarp visuomenės grupių.

Vieta kartu dirbti ir bendrauti

Nuo 2018 metų projektas „Lobių dirbtuvės“ prisijungė prie „Betzatos bendruomenės“, kuri yra tarptautinės „Arkos“ organizacijos, jungiančios per 150 bendruomenių visame pasaulyje, dalis.

„Kai kūrėsi Vilniaus „Arkos“ bendruomenės gyvenimo namai, jau sukosi idėja apie vietą, kur žmonės su negalia galėtų mokytis dirbti, įgyti naujų įgūdžių. Norėjosi, kad veikla būtų skirta suaugusiems, o įgyjama patirtis skirtųsi nuo mums įprastų dienos centrų žmonėms su negalia. Mūsų meistras Ričardas važiavo stažuotis į Prancūzijos „Arkos“ medžio dirbtuves, kur mokėsi ir sėmėsi žinių, kaip kilusią idėją įgyvendinti Lietuvoje. Buvo noras rasti žmonėms su negalia vietą, kurioje vyktų užimtumo veikla, atitinkanti suaugusiųjų poreikius. Praėjo nemažai laiko, kol svajonė virto realybe“, – pasakojo „Lobių dirbtuvių“ vadovė Sigita Urbonaitė.

Pasak pašnekovės, norint, kad dirbtuvės būtų ne tik socialinių paslaugų, bet ir socialinio verslo organizacija, tenka nemažai mokytis: planuoti, bendrauti su užsakovais, ieškoti naujų produktų, į visus procesus stengiantis įtraukti čia dirbančius žmones su negalia.

„Kiekvienam žmogui be galo svarbu būti reikalingam ir naudingam. Visi dirbtuvėse dirbantys žmonės yra aktyvūs, padeda gaminant dirbinius, vedant edukacijas, dalyvaujant mugėse ir renginiuose“, – sakė S. Urbonaitė.

Dirbtuvės atviros visiems

Dirbtuvės – ne tik žmonių su intelekto negalia darbo vieta. Anot pašnekovės, jose labai svarbus santykis ir betarpiškas kito žmogaus priėmimas, nuolat juntamas bendrystės jausmas.

„Žmonės, kurie atvyksta į dirbtuves ir susipažįsta su mūsų veikla, pamato gaminius ir jų įsigyja, ima keisti nuomonę apie žmones su intelekto sutrikimais. Tai svarbu, džiaugiamės, kad esame tie, per kurių veiklą žmonės labiau priima kitą asmenį. Ypač kai įsigiję mūsų gaminių grįžta ir užsisako naujų – vadinasi, mumis pasitiki, vertina gaminių kokybę. Tai, kad dirbtuvės veikia jau 8 metus, yra labai daug. Pavyko išgyventi pandeminį laikotarpį, tai tikrai didelis pasiekimas“, – pasakojo S. Urbonaitė.

Pašnekovės teigimu, „Lobių dirbtuvėse“ ne mažiau už darbą svarbi savanorystė, o žmonės su negalia su džiaugsmu laukia atvykstančių savanorių.

„Įprastai dirbtuvėse turime 2 savanorius iš užsienio, kurie dirba kiekvieną dieną ir greitai tampa komandos dalimi. Visada laukiame ir lietuvių  savanorių. Džiaugiamės, kad viena šeima jau beveik metus atvažiuoja ir padeda tvarkyti aplinką. Žmonės su negalia laukia savanorių, visada klausia, kada jie bus, ką kartu veiks. Taip pat pas mus atvyksta savanoriauti ir verslo įmonės, kurios padeda tvarkytis aplinką, o iš šios veiklos laimi abi pusės: mes gauname pagalbos, tampame jaukesni, gražesni, saugesni, o verslo įmonės kuria santykį, bendravimą, pamato kitokią realybę ir atranda komandinę veiklą“, – sakė dirbtuvių vadovė.

Anot pašnekovės, kiekvieną žmogų bendruomenės veikla keičia individualiai: vieniems tai prasmingos veiklos vieta, kitiems bendravimo erdvė, kurioje galima leisti laiką su bendraminčiais.

„Kai klausi dirbtuvėse dirbančių žmonių, kas juos čia traukia, išgirsti, kad patinka turėti draugų, kad čia mano darbas. Žmogui labai svarbu turėti veiklą, nebūti užsidarius namuose tik tarp savo sienų. Bendruomenė keičia ne tik žmonių su negalia, bet ir savanorių ir mūsų svečių gyvenimus. Kažkas čia atranda tikėjimą, kažkas santykį, kažkas prasmės jausmą. Tikiu, kad ir toliau dirbsime, tęsime pradėtus darbus ir kelsime sau naujus uždavinius: sieksime spręsti atstovavimo žmonėms su intelekto negalia, naujų paslaugų įvairovės trūkumo, neigiamo įvaizdžio visuomenėje mažinimo problemas. Ir kalbėsime ne už neįgaliuosius, bet kartu su jais“, – sakė S. Urbonaitė.

Iniciatyva „Lobių dirbtuvės“ dalyvauja „Lietuvos galios“ projekte „Teisingos Lietuvos“ kategorijoje.

  • vytis
Lietuvos Respublikos Prezidentas
Gitanas Nausėda
© 2024 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, biudžetinė įstaiga. Visos teisės saugomos.
S. Daukanto a. 3, LT-01122 Vilnius tel. +37069842639, el. paštas: aurika.grozova@prezidentas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas: 188609016