Socialinės iniciatyvos „Gervių lizdas“ įkūrėja: ąžuolo pasodinimas ir priežiūra yra gyvenimą keičiantis įvykis

2023-06-30

Socialinė iniciatyva „Gervių lizdas“ – tvarumo principu sukurta erdvė Trakų rajone, Gervinių kaime, kurioje vystomos ekologiją ir tvarumą skatinančios veiklos, vedamos edukacijos apie rūšiavimo svarbą, o ąžuolų jaunuolyne žaliuoja bendruomenės rankomis sodinti ąžuoliukai. Kiekvieną vasarą „Gervių lizde“ organizuojamos teminės vaikų stovyklos, kuriose stengiamasi su vaikais kalbėti apie ekologiją, prisiminti senąsias tradicijas, ugdyti sąmoningumą. 

Su iniciatyvos „Gervių lizdas“ įkūrėja, rašytoja Birute Jakučionyte kalbėjomės apie iniciatyvos pradžią, kasdienius iššūkius, savanorių pritraukimą ir bendruomenės ateities planus.

Papasakokite trumpai apie iniciatyvą, kaip kilo mintis pradėti?

Vasaros stovyklas vaikams organizuoju jau daugiau nei dešimtmetį. Anksčiau nuomodavome kaimo turizmo sodybą, bet aš visada norėjau sukurti erdvę vaikams ir paaugliams, kurią patys galėtume sukurti taip, kaip norime: išsikasti žeminę, susikalti namelį medyje ar nusidrėbti iš molio namą. Prieš ketverius metus pradėjau transformuoti savo sodybą į stovyklavietę „Gervių lizdas“. Skiriu didelį dėmesį vartotojiškumo, rūšiavimo, ekologijos temoms, tad stovyklavietę daugiausia kūrėme tvaraus vartojimo principais iš atiduotų daiktų, senų langų ir durų. Taip pat rinkome stalus, kėdes, kilimus, indus, statybines medžiagas. Atsirado ne tik norinčių kažką atiduoti, bet ir labai daug savanorių, kurie prisidėjo savo darbu.

Su kokiais iššūkiais susiduriate vykdydami iniciatyvą?

Kokiais rezultatais labiausiai džiaugiatės?

Džiaugiuosi, kad „Gervių lizdo“ kiemas pilnas vaikų klegesio ir jiems pas mus patinka. Mūsų darbą jau įvertino šimtai vaikų ir paauglių, kurie atvažiuoja į stovyklas ir edukacijas, dalyvauja mūsų organizuojamame respublikiniame konkurse „Kamštelių vajus“.

Dar labai džiaugiuosi „Gervių lizde“ susikūrusia bendruomene, žmonėmis, kurie skiria stovyklavietei savo laiką ir energiją. Mes puoselėjame savanorystės idėjas Lietuvoje ir per paskutinį dešimtmetį situacija tikrai labai pasikeitė – dabar į savanorystę žiūrima ne taip įtartinai kaip prieš keletą metų.

Labai didžiuojuosi ir paaugusiais mūsų ąžuoliukais. Prieš 4,5 metų į vazonus pasėjome 10 000 gilių ir iš jų išaugo 4000 medžių. Dabar jie keturmečiai, puikiai atrodantys, su gerai susiformavusiu šaknynu ąžuolai. Šimtai rankų ravėjo žoles, mulčiavo, rengdavo šiaudų apklotą žiemai. Vadiname juos Laimės ąžuolais.

Kaip būrėte savanorių komandą?

Labai mažais žingsneliais, dėkodama ir vertindama kiekvieną mažą darbelį, nuolat kalbėdama apie savanorystę viešai ir kviesdama atvažiuoti, susipažinti, prisijungti. Jeigu anksčiau organizuodavau mokamus renginius ir kviesdavau į gongų maudynes, nes esu garso terapijos praktikė, tai dabar, jau antrą vasarą, tiesiog organizuojame Atvirų durų dienas, kviečiame drauge nuveikti kažką smagaus, o aš atsidėkodama groju, vedu nemokamas edukacijas. Būna savotiški mainai, o prie mūsų bendruomenės prisijungia vis naujų žmonių. Pastaruoju metu nemaža dalis jų mane pasiekia per „TikTok“ platformą, nes ten turiu daugiausia gerbėjų.

Kaip bendruomenės veikla keičia žmonių gyvenimus? Galbūt galite pasidalinti geraisiais pavyzdžiais?

„Gervių lizdas“ turi pašalinį poveikį – taip perspėju visus čia atvykusius savanoriauti ir nei kiek neperdedu, nes jau ne vienas vadovu stovyklose pabuvęs žmogus keitė profesiją ir pasuko mokytojauti. Prisilietimas prie vaikų ir paauglių gyvenimo veikia ir suaugusiuosius. Mūsų stovyklos yra terapinės, jos padeda auginti pasitikėjimą savimi, didinti savivertę, ugdyti savo talentus ir stiprybes, bet tai nutinka ne tik stovyklaujantiems vaikams ir paaugliams, bet ir su jais dirbantiems suaugusiesiems. Daugeliui reikia perkratyti savo gyvenimą, iš naujo dėliotis vertybes, todėl nieko keista, kad keičiasi ir žmonių gyvenimai. Mes puoselėjame ir sveikesnio maisto idėją, todėl netyčia „Gervių lizdo“ poveikis gali pasijusti ir jūsų virtuvėje – pradėsite daugiau valgyti daržovių ir vaisių.

Dar labai gali būti, kad pabuvus ąžuolų jaunuolynuose jau tempsite namo ąžuoliuką vazone ir jį sodinsite. Manau, ąžuolo pasodinimas ir priežiūra yra gyvenimą keičiantis įvykis.

Papasakokite plačiau apie organizacijos ateities planus.

Laukia labai intensyvus ir darbingas šis, jau penktasis „Gervių lizdo“ veiklos sezonas. Vasarą turėsime keturias stovyklų pamainas, rudenį – konkurso „Kamštelių vajus“ finalą. Be visų šių veiklų, kuriame ir naują projektą – šviečiantį „Grybų parką“. Jis bus skirtas šeimų laisvalaikiui, veiks rugsėjo–spalio mėnesiais.

Plastiko perdirbimas man asmeniškai yra labai svarbi tema, bet kol kas mes tik tonomis surenkame kamštelius po visą Lietuvą ir priduodame perdirbti, o labai norėtume patys kažką iš jų pasigaminti, tad ateityje turime didelių planų, susijusių su kamšteliais ir jų panaudojimu.

Svajojame ir apie vardinių medelių ąžuolyną, kuriame žmonės galėtų sodinti savo svarbių progų ąžuolus: gimimo, vestuvių, mokslų baigimo. Tam reikia didelio žemės ploto, kokių 10 hektarų netoli mūsų stovyklavietės. Parką prižiūrėtume, sukurtume nuostabią lankytiną vietą.

Iniciatyva „Gervių lizdas“ dalyvauja „Lietuvos galios“ projekte „Žalios Lietuvos“ kategorijoje.

  • vytis
Lietuvos Respublikos Prezidentas
Gitanas Nausėda
© 2024 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, biudžetinė įstaiga. Visos teisės saugomos.
S. Daukanto a. 3, LT-01122 Vilnius tel. +37069842639, el. paštas: aurika.grozova@prezidentas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas: 188609016