Sigutėnų kaimo bendruomenės pirmininkė Pranutė: jau devyniolika metų klausiame savęs „Kas, jei ne mes?“

2024-03-29

Pakruojo pašonėje, kairiajame Kruojos upės krante, įsikūręs Sigutėnų kaimas stebina ne tik išpuoselėtomis sodybomis, kulinariniu krašto paveldu, bet ir kitąmet dvidešimtmetį švęsiančia bendruomene, kurios šūkis „Niekas kitas už mus nepadarys“ aktyvius bendruomenės narius lydi nuo pat bendruomenės įkūrimo.

2005 metais bendruomenę įregistravę mažo kaimelio žmonės užsimojo patys savo jėgomis pasistatyti bendrai veiklai skirtus bendruomenės namus, kuriuose galėtų burtis įvairiems renginiams, šventėms, susitikimams. Iš tolimo rajono pakraščio parsigabenę sigutėniečio Jono Svečiulio padovanotos senos klėties rąstus, aktyvūs bendruomenės nariai surentė nedidelę klėtelę, o supratę, kad vakarais ir savaitgaliais 35 kv. m klėtelėje visi netilps, kitą vasarą šalia jos pastatė dvigubai ilgesnį priestatą ir įkūrė bendruomenės poilsiavietę.

„Mūsų veikla nuo pat pradžių paremta savanoryste – nuo tos akimirkos, kai, neturint pastogės bendrai veiklai, kaimo aktyvas nutarė: o gal bandykim ją kaip nors susilipdyti? Jeigu ne savanorių iniciatyva patiems imtis statybos, vargu ar tokią pastogę būtume apskritai turėję, nes šioje gyvenvietėje nebuvo patalpų, kurias būtų galima pritaikyti bendruomenės veiklai“, – sakė bendruomenės pirmininkė Pranutė Kvedarienė.

Pasak pašnekovės, savanorystės idėjos Sigutėnuose vijo viena kitą, todėl nebuvo praleidžiamas nė vienas kvietimas teikti projektą, galintį pagerinti kaimo žmonių gyvenimo kokybę, pritraukti į rajoną lėšų, patiems prisidedant prie tokių projektų finansavimo. Įgyvendinus įvairius projektus buvo baigtas kaimo klėtelės renovavimas, priestate atsirado salė, pagalbinės patalpos ir net antras aukštas.

„Džiaugiamės įgyvendintais projektais ir įvertinimais, tačiau labiausiai už viską širdį glosto kaimo žmonių gebėjimas susitelkti darbui už ačiū, nereikalaujant iš valstybės nuvalyti iki durų sniegą ar ties kiemu nupjauti pakelės žolę. Be tokio nusiteikimo sigutėniečiai neturėtų nė pusės to, ką turi dabar, nes mūsų mažame kaimelyje negyvena nė šimto žmonių“, – mintimis dalijosi bendruomenės pirmininkė P. Kvedarienė.

Kitas šios bendruomenės pasididžiavimas – krašto kulinarinio paveldo puoselėjimas. Užtat Sigutėnuose netrūksta svečių netgi iš užsienio, norinčių paskanauti vietos gaspadinių taisomų virtienių. O prie jų, įdarytų bulvių koše bei kiaulienos šonine, netikėtai pasiūloma ir namie raugintų kopūstų, nes taip virtienius valgė tenykščių žmonių seneliai ir proseneliai. Jau keleri metai Sigutėnuose iš kaimo gyventojų lysvėse užaugusių džiovintų daržovių gaminami ir pagardai sriuboms bei padažams.

„Visa tai darbščiosios moterys daro irgi už ačiū. Juk lėšų reikia, kur bepasisuktum: ir kaimo aplinkai tvarkyti, ir bendruomenės nameliams šildyti, ir jubiliatų dovanėlėms, ir gedulo puokštėms nupirkti. O dar rūpi ir į ekskursijas išvažiuoti, ir į svečius ne tuščiomis nuvykti, ir įvairiuose renginiuose pabūti“, – sakė P. Kvedarienė.

Nuo pat įsikūrimo sigutėniečiai bendrauja ne tik su keliomis Pakruojo rajono kaimų bendruomenėmis (Degėsių, Mikoliškio, Triškonių, Žvirblonių), bet ir su Lietuvos samariečių bendrijos Pakruojo skyriumi, Lietuvai pagražinti draugija, Tauragės liaudies teatru, kuriam vadovauja kraštietė Genovaitė Urmonaitė. Teatralai į Sigutėnus atveža savo naujausius spektaklius, o susitikimuose su kitomis bendruomenėmis dalijamasi projektų įgyvendinimo gerąja patirtimi. Tokiam dalykiniam bendravimui puikiai tinka ir tradicinės šventės, švenčiamos skirtingose apylinkėse: Žvirbloniuose – Joninės, Degėsiuose – Duonos šventė, Triškoniuose – vasaros spartakiada, o Sigutėnuose – Žuvienės šventė.

„Kaip vieną iš motyvų, skatinančių sigutėniečius savanoriauti, galiu paminėti jų nuoširdų rūpestį, kad jaunoji kartai perimtų savanorystės idėją, kad neaugtų žmonės, mokantys vien reikalauti! Todėl kaimo jaunąją kartą nuo pat mažų dienų stengiamasi kviesti į aplinkos tvarkymo ir kitas talkas – bendrystės ir savivertės jausmams ugdyti, komandinio darbo įgūdžiams formuoti, socialinei atskirčiai mažinti“, – džiaugėsi bendruomenės pirmininkė P. Kvedarienė.

Iniciatyva „Sigutėnų kaimo bendruomenė“ sulaukė įvertinimo „Lietuvos galios“ apdovanojimuose ir tapo vienais iš laureatų „Stiprios Lietuvos“ kategorijoje.

  • vytis
Lietuvos Respublikos Prezidentas
Gitanas Nausėda
© 2024 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, biudžetinė įstaiga. Visos teisės saugomos.
S. Daukanto a. 3, LT-01122 Vilnius tel. +37069842639, el. paštas: aurika.grozova@prezidentas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas: 188609016