Senjorų dienos centro „Šventai“ įkūrėja: čia matome vis daugiau besišypsančių veidų

2023-08-25

Šilalės rajone, Žadeikių kaime įsikūręs senjorų dienos centras „Šventai“ – pirmasis toks centras Šilalės rajone, kur vyresnio amžiaus žmonėms teikiamos sociokultūrinės paslaugos, rūpinamasi jų užimtumu ir laisvalaikiu. Centre senjorai ne tik keičiasi idėjomis, mokosi naudotis socialiniais tinklais, rengia medžiagą kultūriniam paveldui, bet ir keliauja po apylinkes, dalyvauja bendruomenės šventėse, mankštinasi, bendrauja su būriu savanorių, kurie prireikus jiems padeda spręsti kasdienes problemas.

Mintis kaime įkurti senjorų dienos centrą kilo Gražvydai ir Renatui Karalevičiams, kurie po aštuonerių metų gyvenimo Danijoje grįžo į Lietuvą turėdami aiškų planą.

„Danijoje pamačiau visiškai kitokią žmonių gyvenimo kokybę tiek jaunam, tiek senam. Svajodavau, kad ir Lietuvos žmonės galėtų taip oriai gyventi sulaukę senatvės, ir mintyse dėliojau planus, kad, kai tik grįšiu į Lietuvą, privalėsiu pasidalinti įgyta patirtimi ir nuveikti kažką gero Lietuvos senjorams“, – pasakojo centro įkūrėja G. Karalevičienė.

Didžiausia problema – vienatvė

Pasak pašnekovės, sugrįžus į tėviškę, gimtąjį Žadeikių kaimą, teko ne kartą pagelbėti kaimynystėje gyvenančiai senjorei Elenai – internetu užregistruoti ją pas gydytojus, nuvežti atlikti tyrimus į Tauragę, Klaipėdą.

„Ši patirtis leido suprasti, kad mūsų kaimo senoliai ne tik kad negali svajoti apie daniškus senelių namus, bet ir, gyvendami savo namuose ir būdami aktyvūs, negali pasiekti bazinių medicinos paslaugų. Bendraujant su Elena išryškėjo vienatvės problema. Nors kaime gyvena jos šeima, Elena jausdavosi vieniša. Jai labiau reikėjo bendraamžių rato. Pabendravę dar su keliais senjorais supratome, kad jiems norisi dainuoti, pabūti kartu prie stalo ir tiesiog jaustis visaverčiais sociumo nariais“, – sakė centro įkūrėja.

Pašnekovės teigimu, Šilalės savivaldybės aukcione parduodamos senos vaikų darželio patalpos buvo tai, ko sutuoktiniams ilgai reikėjo, kad užgimusi mintis įkurti dienos centrą vyresnio amžiaus žmonėms virstų realybe.

„Staiga gimė planas – bus patalpos, bus senjorams, kur susirinkti, galėsime jiems padėti su iškilusiomis ne tik medicininėmis problemomis, bet ir kasdienybėje. Mums pavyko laimėti aukcioną ir už savo pinigus įsigyti patalpas. Dabar į centrą renkamės kartą per savaitę, kartu pietaujame, žiūrime reportažus naudodami projektorių, aptariame naujienas, suplanuojame kartu renginius, pasimankštiname, padainuojame. Po truputį judame ir su remontu – steigiame senjorams kirpyklą“, – pasakojo G. Karalevičienė.

Be įsitraukimo į bendras centro veiklas, įkūrėjai tenka lankytis ir senjorų namuose judėjimo, maitinimosi klausimais, padėti artimiesiems spręsti problemas, susijusias su seno žmogaus priežiūra.

„Stengiuosi padėti šeimos nariams nugalėti iškilusias baimes dėl artėjančios netekties ar apsisprendimo, kada reikia ligoninės pagalbos. Būna, tenka senjorus ir pačius raminti, suteikti vilties. Mirties tema labai jautri, tačiau be galo aktuali“, – pasakojo G. Karalevičienė.

Centre savanoriauja ir vaikai

Anot pašnekovės, centro veikla neįsivaizduojama be jame talkinančių savanorių, kurie noriai prisideda prie veiklų organizavimo, gelbsti spręsdami kasdienes senjorų problemas ne tik centre, bet ir jų namuose. Savanoriai į centro veiklą įtraukė ir savo mažuosius, kurie pagyvina senjorų kasdienybę, kartu žaidžia, bendrauja, vienas kitą apkabina.

„Savanorius radome gyvai bendraudami kaime – paklausėme, kam rūpi kaimas, jo likimas – ir savanoriai atsiliepė. Kiekvienas jų pasirašė metų trukmės sutartis, segi savanorio ženklelius“, – sakė G. Karalevičienė.

Pasak pašnekovės, anksčiau senjorai vengė viešumo, filmavimosi, žinučių dalinimosi socialiniuose tinkuose, tačiau ilgainiui situacija pasikeitė. Centro senjorai tapo matomi ne tik kaime, bet ir visoje Lietuvoje.

„Facebook“ paskyroje turime per 1000 sekėjų, kurie mus palaiko, džiaugiasi kartu su mumis. Profesionalus videografas padeda kurti filmukus apie mūsų veiklą. Ne kartą girdėjome gerus žodžius, žmonės padėkoja parodydami pasitikėjimą. Lygindami nuotraukas, matome vis daugiau besišypsančių veidų, ir tai labai džiugina“, – sakė G. Karalevičienė.

Senjorų dienos centras „Šventai“ dalyvauja „Lietuvos galios“ projekte „Stiprios Lietuvos“ kategorijoje.

  • vytis
Lietuvos Respublikos Prezidentas
Gitanas Nausėda
© 2024 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, biudžetinė įstaiga. Visos teisės saugomos.
S. Daukanto a. 3, LT-01122 Vilnius tel. +37069842639, el. paštas: aurika.grozova@prezidentas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas: 188609016