Sasnavos bendruomenės tvarios iniciatyvos kviečia ne tik pramogauti, bet ir tausoti aplinką

2023-05-18

Marijampolės rajone, Sasnavos miestelyje, įsikūręs „Zuikių muziejus“ – vienintelis toks Lietuvoje ir antras pasaulyje. Zuikienės vardu save pristatančios Sasnavos bendruomenės pirmininkės Daivos Truncienės teigimu, šis neįprastas muziejus atsirado neatsitiktinai.

„Vietovės pavadinimas kilęs nuo žodžio „sasnis“, kuris senovės prūsų kalba reiškia kiškį, o Sasnavos miestelio herbe puikuojasi ne kas kitas, o juodas kiškis. Prieš devynerius metus bendruomenė gavo suremontuotą pastatą, kurį reikėjo įveiklinti ir išlaikyti. Tuomet kažkas pasiūlė muziejų, o kokį – ilgai svarstyti nereikėjo“, – pasakojo D. Truncienė.

Mažiausias muziejaus eksponatas – vieno centimetro dydžio

Sasnavos bendruomenės „Zuikių muziejuje“ galima išvysti apie 2700 įvairiausių zuikių, kurių mažiausias – vos centimetro, didžiausias – 3 m, o seniausiajam jau per 60 metų. Eksponatai kaupiami visų bendruomenės narių ir lankytojų pastangomis, muziejui atiduodant nebereikalingus ar tiesiog pabodusius zuikius. Pasak pašnekovės, daugelis zuikių yra svarbūs emociškai, kadangi juos atveža vaikai, Sasnavos bendruomenės nariai, iš svetur atvykę draugai. Neretai jie yra perdaryti tėvų, senelių rankomis, bėgant laikui išaugti vaikų ir niekam nebereikalingi.

„Vaikus skatiname ne išmesti, o išgelbėti savo zuikius ir taip prisidėti prie muziejaus kūrimo ir kovos su klimato kaita. Didžiuojamės, kad esame suvalkiečiai ir taip beatodairiškai nemetame nereikalingų daiktų, tačiau juos stengiamės dar kartą panaudoti kita forma ar funkcija“, – sakė D. Truncienė.

„Zuikių muziejuje“ galima ne tik apžiūrėti eksponatus, bet ir užsisakyti edukacinę visoms amžiaus grupėms tinkančią programą „Zuikių mokyklos mokslai“. Jos metu lankytojai susipažįsta su zuikių pyrago kepimo pagrindais, sužino apie Sasnavos miestelio kilmę, fotografuojasi prie zuikių sienos, išbando zuikių basų kojų taką, o mokslų pabaigoje gauna Zuikienės lauktuvių.

Bendruomenės iniciatyvos – draugiškos aplinkai

Sasnavos bendruomenė, veikianti jau 19 metų, yra aktyvi miestelio, seniūnijos, savivaldybės renginių dalyvė. Šiuo metu bendruomenės narių dėka kuriamas ne tik moterų klubas, suvienysiantis tvarių rankdarbių gamybos bei aplinkos tvarkymo iniciatyvas, bet ir edukacinė erdvė „Zuikių kiemas“, kuria galės džiaugtis vietos gyventojai, vaikai, jaunimas, Sasnavos bendruomenės organizuojamų edukacinių programų lankytojai.

„Tikimės ir toliau plėsti savo muziejų, organizuoti edukacines veiklas, prisidėti prie miestelyje vykstančių renginių. Atvykę iš kitų kraštų žmonės džiaugiasi mūsų vykdoma veikla, paremia atveždami nebenaudojamų zuikių mūsų muziejui. Turime nemažai idėjų, tad būsimais projektais ir toliau skatinsime prisidėti prie gamtos tausojimo, antrinio daiktų perdirbimo“, – sakė D. Truncienė.

Sasnavos bendruomenės iniciatyva „Zuikių muziejus“ dalyvauja „Lietuvos galios“ projekte „Žalios Lietuvos“ kategorijoje.

  • vytis
Lietuvos Respublikos Prezidentas
Gitanas Nausėda
© 2024 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, biudžetinė įstaiga. Visos teisės saugomos.
S. Daukanto a. 3, LT-01122 Vilnius tel. +37069842639, el. paštas: aurika.grozova@prezidentas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas: 188609016