Projektas „Šaknys“ buria JAV lietuvius įamžinti pirmųjų išeivių atminimą

2023-12-11

JAV lietuvių bendruomenė kartu su JAV lietuvių jaunimo sąjunga jau trejus metus vykdo projektą „Šaknys“, kurio metu jaunuoliai iš įvairių JAV vietų tvarko protėvių kapus ir kartu su kitais komandos nariais diskutuoja lietuviško paveldo išsaugojimo bei lietuviškosios tapatybės temomis. Projektas „Šaknys“ suteikia jaunimui galimybę geriau pažinti JAV lietuvių bendruomenės istoriją, savo lietuvišką paveldą, užmegzti naujų pažinčių. Sugrįžęs po projekto jaunimas lietuvių bendruomenėse, lituanistinėse mokyklose, diplomatinėse atstovybėse pristato projekto tikslus, pasidalina savo patirtimi ir skatina kitus lietuvius prisidėti prie lietuvių bendruomenės istorijos išsaugojimo.

Projektą įkvėpė Misija Sibiras

Po 15 metų savo veiklą sustabdęs projektas „Misija Sibiras“, kurio ekspedicijų metu buvo aplankyta ir sutvarkyta daugiau nei 170 tremtinių bei politinių kalinių kapinių Rusijos Federacijoje, Kazachstane bei Tadžikistane, įkvėpė JAV lietuvius įamžinti pirmųjų išeivių atminimą ir inicijuoti projektą „Šaknys“.

„Idėja suburti JAV lietuvių jaunimą tvarkyti senų lietuviškų kapinių kilo Amerikos lietuviui Viliui Žalpiui, kuris savo sumanymu pasidalijo su jaunaisiais ateitininkais stovykloje „Dainava“. Tuo pat metu JAV lietuvė Marija Čyvaitė stovykloje pristatė projektą „Misija Sibiras“ ir dalijosi savo patirtimi iš ekspedicijos į Kazachstaną. Juodu ėmė ieškoti galimybių panašią veiklą vykdyti ir JAV, įtraukiant lietuvių jaunimą. Šis projektas, lyg savotiškas „Misijos Sibiras“ tęsinys, tačiau jau kitame žemyne, gavo pavadinimą „Šaknys“, jam vadovauti pakviestas Vilius Žalpis“, – sakė projekto administratorė Loreta Timukienė.

Pasak pašnekovės, šio projekto tikslas – suteikti jaunimui galimybę daugiau sužinoti apie JAV lietuvių bendruomenės istoriją, sąmoningai analizuoti ir suvokti išeivijos lietuvių tapatybę ir padėti jaunimui suprasti išeivijos lietuvių istorijos išsaugojimo svarbą, sutvarkyti ir pažymėti kapines ir kapus, kuriuose palaidoti lietuviai.

„Ši veikla yra be galo svarbi, kadangi dalyvaudami joje mes prisiliečiame prie gyvos JAV lietuvių istorijos. Tokioje veikloje dalyvauti skatina noras šią istoriją išsaugoti ir ja dalintis ne tik Amerikoje, bet ir plačiau. Mus visus motyvuoja noras kaip galima daugiau išsaugoti mūsų istorijos ir visiems pabūti bendrystėje: vakarais vyksta diskusijos lietuviškos tapatybės tema, atliekamos liaudies dainos, ruošiami tradiciniai lietuviški patiekalai. Mūsų vadovas Vilius Žalpis noriai su mumis dalinasi įdomiomis Amerikos lietuvių istorijomis, visi kartu kepame ant laužo šakočius, gaminame girą, miegame palapinėse ir lankome tas vietas, į kurias prieš daugelį metų imigravo vadinamoji pirmoji lietuvių banga“, – sakė L. Timukienė.

Geografiškai platus dalyvių ratas

2021 ir 2022 metais projektas vyko Ilinojaus valstijoje, 2023-iaisiais – Pensilvanijoje, o ekspedicijose dalyvaujantys jaunuoliai atvyksta iš įvairiausių Amerikos vietų: Floridos, Nebraskos, Mičigano, Ilinojaus, Vašingtono, Indianos.

„Ateinančią vasarą planuojame sugrįžti į Pensilvaniją, lauksime daugiau norinčių išsaugoti mūsų istoriją ateičiai. Planuojame, kad „Šaknų“ registracija prasidės pavasarį, kovo 10 dieną. Žinome, kad Amerikoje tikrai yra nemažai kapinių, kuriose palaidoti mūsų protėviai, deja, dalis jų yra apleistos, tad darbo užteks dar ne vienai mūsų kartai“, – sakė L. Timukienė.

Pasak projekto savanorių Emilijos Dzeržanauskaitės ir Marijos Čyvaitės, savanoriavimas lietuviškoje veikloje ypatingas tuo, kad tai suteikia galimybę pasijusti lietuviškos bendruomenės dalimi, suvokti savo tapatybę, susirasti bendraminčių.

„Dalyvavimas projekte nesibaigia sugrįžus namo – tenka ruošti finansines ataskaitas, aprašyti ekspediciją, pristatyti projektą lietuviškose bendruomenėse ir lituanistinėse mokyklose, atsakyti į elektroninius laiškus, planuoti būsimus darbus, tvarkyti įrankius. Savanorystė mums yra svarbi, kadangi esame bendruomenės dalis, o kartu prasmingai bendradarbiaudami galime nuveikti tikrai daug – jau įsitikinome, kad drauge įmanoma išjudinti ir patį didžiausią akmenį“, – džiaugėsi projekto „Šaknys“ dalyvės.

Projektas „Šaknys“ dalyvauja „Lietuvos galios“ projekte „Stiprios Lietuvos“ kategorijoje.

  • vytis
Lietuvos Respublikos Prezidentas
Gitanas Nausėda
© 2024 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, biudžetinė įstaiga. Visos teisės saugomos.
S. Daukanto a. 3, LT-01122 Vilnius tel. +37069842639, el. paštas: aurika.grozova@prezidentas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas: 188609016