Projektas „Idėjų lysvė“ skatina miesto bendruomenę kurti viešąsias erdves: daržas išdygo tiesiog Pilaitėje

2023-08-02

„Idėjų lysvė“ – bendruomeninis miesto daržas Pilaitės rajone, kuriame vietos gyventojai gali ne tik drauge auginti vaisius ir daržoves, bet ir organizuoti tęstines su tvarumu susijusias veiklas, skatinančias bendruomenę susitikti ir kūrybiškai praleisti laiką. Projektas stengiasi suteikti galimybę gyventojams užsiimti vietokūra ir ekologiškos bei darnios kaimynystės kūrimu, įtraukiant ne tik jaunimą, šeimas su mažais vaikais, bet ir pažeidžiamiausias bendruomenės grupes.

Pasak „Idėjų lysvės“ įkūrėjų Lauros Petruškės ir Beatričės Umbrasaitės, miesto daržas „Idėjų lysvė“ gimė iš noro įgalinti bendruomenę kurti viešąsias erdves, skatinti bendruomeniškumą ir suteikti galimybę dalyvauti sveiko maisto auginimo procese.

„Gyvendama Glazge organizavau panašias iniciatyvas, kurios sukosi aplink erdvių aktyvaciją įgalinant bendruomenę, todėl grįžusi į Lietuvą kartu su bendraminte Beatriče 2019 metais pradėjome dirbti su miesto daržo iniciatyva kaip įrankiu sukurti naujus sąlyčio taškus miegamajame rajone“, – pasakojo viena iš „Idėjų lysvės“ įkūrėjų L. Petruškė.

Projektas skatina susitikti lauke

Pasak pašnekovių, projektas, prasidėjęs kaip savotiškas eksperimentas, jau pirmaisiais metais sulaukė susidomėjimo, o galimybė susitikti gryname ore ir daržininkauti ilgainiui subūrė nemenką bendraminčių ratą.

Iniciatyvių merginų teigimu, pirmąjį sezoną miesto daržo lysvės buvo bendros – jomis vietos gyventojai rūpinosi kartu, o derlių dalinosi pagal poreikį, tačiau toks lysvių dalinimosi būdas nepasiteisino.

„Pirmaisiais projekto metais žmonės labai nedrąsiai norėjo vaišintis sodo gėrybėmis, kurias ne patys sodino, nors ir prisidėjo prie erdvės kūrimo dirbtuvių metu. Dėl šios priežasties antraisiais metais įvedėme individualių lysvių rezervacijos sistemą ir mūsų bendruomenė pradėjo dar labiau augti. Šiandien skaičiuojame jau ketvirtą sezoną, o sodas iš 6 išaugo į 34 lysves, kuriomis rūpinasi Pilaitės rajono gyventojai ir ne tik, turime keletą narių iš Baltupių ir net Senamiesčio. Labiausiai džiugina sutikti žmonės. Smagu matyti, kaip erdvė transformavosi ir tapo traukos centru jaunimui, senjorams ir šeimoms su mažais vaikais. Mūsų sukurta oazė praturtina bioįvairovę, suteikia galimybę gyventojams kompostuoti savo organines atliekas tam suręstose dėžėse“, – pasakojo L. Petruškė.

Vieta bendrystei ir darnios kaimynystės kūrimui

Projektas „Idėjų lysvė“ yra daugiau nei tik daržas – tai vieta, kur vyksta dirbtuvės, paskaitos apie tvarų gyvenimo būdą, kur žmonės mokosi patys kurti daiktus arba kitaip prisidėti prie bendruomeninių iniciatyvų.

„Mūsų pirmieji partneriai – Pilaitės kūrybinės dirbtuvės „Beepart“. Esame įsikūrę šių dirbtuvių prieigose, jie su mumis dalinasi patalpomis, kai prireikia, galime pasinaudoti jų turimais lauko baldais, elektra ir panašiai. Tai labai padeda per renginius ar didesnius susibūrimus. Visada apsidžiaugiame, kai į mus kreipiasi organizacijos, švietimo įstaigos, verslai su pasiūlymais paremti, įsitraukti ar tiesiog apsilankyti ir su mumis susipažinti. Džiugu, kad tokių norų vis atsiranda“, – pasakojo viena iš projekto iniciatorių B. Umbrasaitė.

Pasak pašnekovės, gyventojai neretai ateina ir su savo daržo idėjomis, kurias bendromis jėgomis stengiamasi įgyvendinti. Būtent tokiu būdu darže atsirado žirnių tipis, velsiška gyvatvorė, vynuogių lysvė, o senos džiovyklės būgnas virto gėlių lysve.

„Pastebiu, kad su kiekvienais metais vis daugiau miestiečių ši erdvė tampa svarbi, jie ją savaip pamilsta, prisijaukina. Taip po truputį kiekvienas tampa erdvės šeimininkais. Tol, kol „Idėjų lysvė” turės šeimininkus, ji augs, keisis ir gyvuos“, – džiaugėsi B. Umbrasaitė.

Projektas „Idėjų lysvė“ dalyvauja „Lietuvos galios“ projekte „Žalios Lietuvos“ kategorijoje.

  • vytis
Lietuvos Respublikos Prezidentas
Gitanas Nausėda
© 2024 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, biudžetinė įstaiga. Visos teisės saugomos.
S. Daukanto a. 3, LT-01122 Vilnius tel. +37069842639, el. paštas: aurika.grozova@prezidentas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas: 188609016