Pirmoji pagalbos vyrams linija: sulaukiame ir emigrantų skambučių
Psichologinės pagalbos poreikį vyrams mūsų šalyje išduoda ryškūs skaičiai – nuo 2020 m. rudens pradėjusi veikti pirmoji Lietuvoje specializuota emocinės paramos linija vyrams „Nelik vienas“ sulaukė daugiau nei 5 tūkst. skambučių.
Linijos tikslas – padėti vyrams, kurie sunkiu gyvenimo laikotarpiu ieško emocinės paramos: turi savižudybės riziką, išgyvena krizes, netektis, skyrybas, socialinę izoliaciją, finansinį nepriteklių, kovoja su priklausomybėmis.
„Nors linija įsikūrusi Klaipėdoje, tačiau emocinė parama teikiama vyrams visoje Lietuvoje, sulaukiame net emigrantų skambučių. Ir nors šiuo metu nėra galimybės priimti visų skambučių, „Nelik vienas“ komanda yra užsibrėžusi pritraukti daugiau savanorių ir prailginti linijos veikimo laiką, kad kuo daugiau vyrų ir jų artimųjų gautų reikiamą pagalbą“, – sakė linijos vadovas Darius Docius.
Emocinės pagalbos vyrams linija telefonu veikia kasdien nuo 18 iki 21 valandos, čia nuolat budi po du savanorius. Tačiau šios iniciatyvos autorius tiki, kad netolimoje ateityje linija pajėgs dirbti ir 6 valandas per dieną, o iki 2025 m. pradėtų veikti ir visas 24 valandas per parą.
„Kaip teigia pagalbos moterims linijų vadovės, dalies skambučių sulaukiama ir iš vyrų. Natūraliai kilo klausimas: jeigu yra moterims, o kaip su vyrais? Nejaugi jiems kokybiška emocinė parama nereikalinga?“ – stebėjosi D. Docius.
Pirmieji rezultatai
Linijos vadovas džiaugiasi, kad per beveik dvejus metus inciatyva jau turi apčiuopiamų rezultatų: ne tik priimta daugiau nei 5 tūkst. įvairias krizes išgyvenančių vyrų skambučių, bet ir įvykdyti 4 naujų linijos savanorių mokymai, kuriuos baigė 36 linijos savanoriai.
„Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos vykdomi projektai suteikė galimybę teikti ne tik emocinę paramą vyrams, bet ir antrinę pagalbą – psichologo, psichoterapeuto ir teisininko paslaugas, į jas nukreipiant skambučių metu. Kiekvienas paskambinęs vyras gali gauti 4 nemokamas pirmiau išvardytų paslaugų konsultacijas“, – džiaugėsi D. Docius.
Pasak vyro, pagalbos linija šiuo metu yra suformavusi stiprią ir motyvuotą savanorių komandą, kuri pasiruošusi kasdien sulaukti skambučių iš vyrų, ieškančių emocinės paramos.
„Nemažą savanorių dalį sudaro būtent vyrai. Ir tai puikus rezultatas! Tai ir pilietiškumo skatinimas per savanorystę, ir asmeninis gijimas bei augimas patiems savanoriams. Ne mažiau svarbus mums pasiekimas tas, kad tapome Lietuvos emocinės paramos tarnybų asociacijos nariais“, – sakė pašnekovas.
Laužo žalingus stereotipus
D. Dociaus įsitikinimu, vyraujant užsisenėjusiems stereotipams, vyrai vis dar nedrįsta kreiptis jiems taip reikiamos pagalbos. Anot vadovo, pradėjus domėtis vyrų sveikatos rodikliais, paaiškėjo, kad visuomenėje yra labai gajus stipraus vyro įvaizdis, kuris turi įtakos vyrų savižudybių skaičiui, prastesnei psichinei ir fizinei vyrų sveikatai, ankstyvam mirtingumui.
„Prisidedame prie nusistovėjusių stereotipų griovimo apie vyrų emocinę ir psichinę sveikatą, vyro įvaizdį visuomenėje, skatiname lyčių lygybę. Savo siūlomomis vyrams paslaugomis siekiame prisidėti prie jų savižudybių mažėjimo. Taip pat propaguojame emocinės higienos iniciatyvas, keičiame požiūrį į įvairių formų smurtą – fizinį, psichologinį, ekonominį ar seksualinį“, – sakė D. Docius.
Tiesa, dažniausiai pagalbos kreipiasi patiriantieji jau itin sunkias krizes – santykių sunkumus ar savižudybės riziką. Tokiu atveju paskambinę į pagalbos liniją emocinę paramą gauna ne tik vyrai, bet ir jų šeimos, artimieji, tad įvairiapusis šios iniciatyvos palaikymas labai svarbus.
D. Dociaus teigimu, iniciatyva visų pirma skatina vyrus išsipasakoti, išjausti susikaupusius sunkius jausmus, juos patyrinėti, būti išklausytiems linijos savanorių ir taip patiems išgirsti save.
„Prireikus nukreipiame į nemokamą kompleksinę pagalbą teikiančius specialistus. Tačiau dažnai vyrams pakanka būti išgirstiems, nepasmerktiems, priimtiems“, – pažymėjo linijos vadovas. „Nelik vienas“ atstovo teigimu, jau pats pavadinimas skatina vyrus nelikti vieniems krizinėje situacijoje.
„Pabrėžiu žodį tinkamai, nes ne visiems pasiseka turėti aplinkoje žmogų, į kurį galima emociškai atsiremti. Kartais, net ir turint tokį asmenį, nesinori jo apkrauti savo sunkiais išgyvenimais, sunkumais, bėdomis. Tuo tarpu mūsų linijos savanoriai kasdien nuo 18 iki 21 valandos yra pasiruošę išgirsti“, – sakė D. Docius.
Jaučia visuomenės susidomėjimą
Pasak linijos vyrams savanorių, jau matomas ir vyrų, su kuriais dirba specialistai, pokytis. Gavę emocinę paramą vyrai suteikia pozityvų grįžtamąjį ryšį, o tai sustiprina motyvaciją didinti veiklos pajėgumus.
„Statistika rodo, kad besikreipiančiųjų į pagalbos vyrams liniją „Nelik vienas“ nuolat daugėja. Jau vien šiais metais sulaukėme beveik dvigubai daugiau skambučių nei pernai tuo pačiu metu. Tikime, kad esame geras pavyzdys, kuris užkrečia ir kitus ištiesti pagalbos ranką. Kartu gyja ir mūsų aplinka, kuri tuo džiaugiasi ir palaiko. Mums tai svarbu, ypač kai šiais laikais bendras visuomenės emocinis fonas yra išbalansuotas, sudirgęs“, – džiaugėsi D. Docius.
Ne mažiau savanorius motyvuoja ir apskritai augantis susidomėjimas vyrų emocinės sveikatos tema, taip pat vis dar prastas savižudybių rodiklis. „Mums, kaip linijos kolektyvui, svarbus tarpusavio ir artimos aplinkos palaikymas. Ir jį mes jaučiame: susidomėjimą iš visuomenės, iš žiniasklaidos, o svarbiausia, tarp Lietuvos vyrų“, – pabrėžė linijos vadovas.
Pašnekovo teigimu, labai svarbus visų susitelkimas, vieniems dėl kitų – taip yra vilties situaciją dėl vyrų emocinės sveikatos pakeisti.