Panevėžio biblioteka tapo vietos bendruomenių iniciatyvų centru

2024-02-02

Smėlynės biblioteka viena iš aštuonių Panevėžio Elenos Mezginaitės viešosios bibliotekos padalinių, kuri šalia kitų savo veiklų telkia aktyviai veikiančias miesto bendruomenes, kurios ne tik noriai dalyvauja bibliotekos organizuojamuose renginiuose, bet ir pačios aktyviai teikia projektus. Tokiu būdu biblioteka tapo bendravimo, kultūros, švietimo ir įvairių iniciatyvų įgyvendinimo centru.

Bibliotekos stiprybės ir galios šaltinis – bendrystė

Pasak Smėlynės bibliotekos vedėjos Lolitos Pranienės, bibliotekos stiprybė ir galia slypi bendrystėje. Pašnekovės teigimu, dėka ilgametės draugystės su šalia esančiomis draugiškomis ir aktyviomis bendruomenėmis, Smėlynės bibliotekoje vyksta įvairiausi kultūriniai ir edukaciniai renginiai, parodos.

„Veiklūs ir bendruomeniški žmonės ne tik kuria, nepaliauja mokytis, bet ir patys inicijuoja bei aktyviai dalyvauja rengiamose akcijose, teikia savo iniciatyvas. Bendruomenės nariai dalyvaudami kultūros ir meno renginiuose, susitinka su įdomiais pašnekovais, stebi koncertus ar spektaklius, grožisi meno kūriniais. Visa tai  gražių savo darbais žmonių dėka“, – džiaugėsi bibliotekos vedėja.

Pasak Lolitos Pranienės, biblioteka jausdama didelį palaikymą iš skaitytojų, bičiulių ir partnerių nusprendė dalyvauti Lietuvos Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos globojamame projekte „Lietuvos galia“, pristatydama savo veiklas.

Bibliotekos veikla prisideda sprendžiant vietos bendruomenės problemas

Pašnekovės teigimu, iniciatyva sprendžia visuomenės užimtumo, švietimo pasiekiamumo, pilietiškumo ugdymo, kultūros pasiekiamumo ir atskirties problemas.

„Bibliotekoje vyksta įvairiausios edukacijos ir renginiai tiek vaikams, tiek suaugusiems. Dažnai mokinukai ateina į biblioteką po pamokų, čia ne tik žaidžia stalo žaidimus, skaito knygeles, bet ir ruošia namų darbus. Bendradarbiaudami su mokytojais, lektoriais organizuojame integruotas pamokas bibliotekoje, rengiame konkursus lietuvių kalbos dienoms paminėti. Taip pat bibliotekoje organizuojamos viktorinos, konkursai Lietuvos istorijos temomis, valstybinių švenčių minėjimai, kurie ne tik suteikia žinių, bet ir stiprina pilietiškumo jausmą. Bibliotekoje vyksta ir kultūriniai renginiai: spektakliai, knygų pristatymai, parodos“, pasakojo bibliotekos vedėja.

Bibliotekoje organizuojamuose renginiuose dalyvavo televizijos laidų vedėjas, proto mūšių organizatorius, istorinių knygų autorius Robertas Petrauskas, Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatro aktorė Eleonora Koriznaitė, knygos autorė vienuolė Viktorija Voidogaitė, žolininkas Marius Lasinskas ir daugelis kitų.

Renginiai ir edukaciniai užsiėmimai yra nemokami, o juose laukiami visi norintys.

Kodėl ši veikla svarbi bendruomenei?

Liekupio bendruomenės Valdybos narė Bronė Slapšienė: „Liekupio bendruomenės nariai yra Smėlynės bibliotekos skaitytojai, nes ši biblioteka yra arčiausiai pasiekiama. Dalyvaujame bibliotekos įvairiuose organizuojamuose renginiuose, knygų pristatymuose, parodų atidarymuose ir kt. Džiaugiamės ir dėkojame, kad bendruomenei mielai suteikiamos bibliotekos patalpos, kai reikalinga sutalpinti didesnį skaičių dalyvių Liekupio bendruomenės organizuojamuose renginiuose.“

Lietuvai pagražinti draugijos Panevėžio miesto skyriaus pirmininkės pavaduotoja Bronė Slapšienė: „Lietuvai pagrąžinti draugija, puoselėdama tautos tradicijas, dirba dviem pagrindinėmis kryptimis: visuomenės dorovės, pilietiškumo, tautinio savitumo ir kultūros ugdymo bei kraštotvarkos, aplinkosaugos, ekologinio švietimo, gamtos ir kultūros paminklų apsaugos. Biblioteka prisideda prie draugijos tikslų ir mielai puošia savo padalinius gėlėmis, medeliais, kviečia aplinką gražinti ir miesto gyventojus.“

Džiaugiasi lankytojų aktyvumu

„Mes mylime tai, ką darome, ir didžiuojamės tuo, ką darome. Ir žmonės tą mato. Nėra vieno rodiklio, kuriuo būtų galima pamatuoti, išreikšti tai, kas mums svarbu. O skaičiai pasako ne viską kuo didžiuojamės“, – teigė pašnekovė.

„Džiaugiamės tuo, kad žmonės patys klausia, kada koks nors renginys pas mus vyks, nes norėtų jame sudalyvauti. O po renginio išgirstame: „Ačiū, buvo nuostabu, pas jus gera, kaip namuose“. Smagu, kad į renginius žmonės patys mielai ateina, edukacijose noriai dalyvauja. Štai gruodžio mėnesį „Kalėdinių žaisliukų vėlimo“ edukacijų buvo numatytos penkios, bet žmonių pageidavimu įvyko aštuonios“, pasakojo L. Pranienė.

Biblioteka telkianti miesto bendruomenes

Pasak Lolitos Pranienės, biblioteka bendradarbiauja su mieste aktyviai veikiančiomis, netoli Smėlynės bibliotekos esančiomis bendruomenėmis: „Senamiestietis“, „Už upės“, Marijonų mikrorajono, Liekupio. Bendruomenių projektiniai renginiai vyksta bibliotekoje, o bibliotekos kolektyvas su edukacijomis vyksta į bendruomenių renginius ir šventes.

„Bendradarbiaujame su Lietuvos moterų lygos Panevėžio miesto skyriumi, Lietuvai pagražinti draugijos Panevėžio miesto skyriumi, Trečiojo amžiaus universiteto Panevėžio fakultetu, Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuru (VSB). Panevėžio VSB specialistės dažnai atvyksta į bibliotekoje rengiamas vaikų vasaros stovyklas ir veda edukacijas sveikatos stiprinimo temomis, taip pat vykdo akcijas bibliotekos patalpose ar konsultuoja bibliotekos lankytojus įvairiais sveikatos stiprinimo klausimais. Trečiojo amžiaus universiteto studentai yra visuomet laukiami mūsų rengiamose edukacijose suaugusiems, renginiuose, o taip pat mielai rengiame jų kūrybinių darbų, fotografijų parodas, parodų atidarymus“, – pasakojo Lolita Pranienė.

Pašnekovė taip pat džiaugėsi glaudžiu bendradarbiavimu su Panevėžio miesto švietimo, bendrojo ir ikimokyklinio ugdymo įstaigomis. Pasak jos, gimnazijų, progimnazijų mokiniai su mokytojomis ir lopšelių-darželių ugdytiniai su auklėtojomis dažnai dalyvauja Smėlynės bibliotekos edukacijose, skaitymo skatinimo ar kitokio pobūdžio konkursuose. Taip pat mokiniai kviečiami dalyvauti šventėse, renginiuose. Bibliotekos vedėja pasidalino smagia ir pasiteisinusia patirtimi, kuomet bibliotekos kolektyvas organizuoja bibliotekoje spektaklių peržiūras: mokinių teatro trupėms suteikiamos patalpos vaidinimui ir sukviečiama žiūrovų auditorija – dažniausiai ja tampa mažieji darželių ugdytiniai, kuriems smagu stebėti vaidinančius vyresnius vaikus.

Biblioteka – vieta naujoms pradžioms

„Ypač džiaugiamės ir didžiuojamės, kai mūsų bibliotekos erdvės tampa jaunųjų/pradedančiųjų menininkų kūrybinio kelio pradžia. Tiek daug talentingų žmonių, kurie nedrįsta savo kūrybinių darbų parodyti visuomenei ir dažnai jiems trūksta tik padrąsinimo surengti mūsų bibliotekoje savo pirmąją parodą, kuri tampa vartais į platesnius vandenis“, pasakojo Lolita Pranienė.

Pašnekovė taip pat pastebėjo, kad dažnai girdime vyresnio amžiaus žmones sakančius: „aš jau per senas mokytis užsienio kalbos“ arba „aš jau nebeišmoksiu naudotis informacinėmis technologijomis“. Jos teigimu, žmogus niekada nėra per senas, dažnai jam trūksta tik padrąsinimo ir pakvietimo atvykti, pabandyti. Bibliotekos vedėja pabrėžė, kad biblioteka, tai tokia vieta, kurioje niekas nežemina, neteisia, nesišaipo, o atvirkščiai – padrąsina ir paskatina imtis pokyčių gyvenime.

Didžiausia motyvacija – lankytojų padėkos

„Mums nuoširdus „ačiū“, yra didžiausia motyvacija tęsti pradėtas veiklas ir ieškoti naujų idėjų. Girdime daug nuoširdžių padėkos žodžių tiek iš bibliotekos lankytojų, tiek ir iš partnerių, kurie džiaugiasi mūsų veikla: ne visi gali sau leisti dalyvauti brangiai kainuojančiuose renginiuose, o štai bibliotekoje organizuojami renginiai yra nemokami. Stengiamės atliepti mūsų bibliotekos lankytojų ir partnerių norus: vykdome apklausas, norime išgirsti kiekvieną, kokių renginių ar edukacijų pageidauja, ir tiek, kiek leidžia galimybės, bandome tai įgyvendinti. O turint aktyvius ir nestokojančius idėjų partnerius, tai padaryti daug lengviau“ – teigė pašnekovė.

Kviečia apsilankyti

„2024 metų veiklos plane numatyti 36 įvairūs renginiai ir parodos. Šį sąrašą bet kuriuo metu gali papildyti bendruomenės ar kitos įstaigos, su kuriomis bendradarbiaujame.

Visa mūsų veikla yra orientuota į žmones, mes nesame uždara įstaiga, mes pasiekiami vidutiniškai 270 dienų per metus ir kiekvienas gali rasti sau mėgstamą veiklą, lankytiną renginį ar parodą, jei tik turės noro ir seks informaciją, kuria plačiai dalinamės“, – prisijungti prie bibliotekos veiklų ragino pašnekovė.

Iniciatyva „Turtingi – dalindamiesi, laimingi – bendraudami“ sulaukė įvertinimo „Lietuvos galios“ apdovanojimuose ir tapo vienais iš laureatų „Stiprios Lietuvos“ kategorijoje.

  • vytis
Lietuvos Respublikos Prezidentas
Gitanas Nausėda
© 2024 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, biudžetinė įstaiga. Visos teisės saugomos.
S. Daukanto a. 3, LT-01122 Vilnius tel. +37069842639, el. paštas: aurika.grozova@prezidentas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas: 188609016