Organizacijos „Namai visiems“ įkūrėja: „Kiekvienam žmogui yra svarbu būti pastebėtam ir jaustis reikalingam“

2023-05-11

Prieš daugiau nei dešimtmetį atidarę kebabų kioskelį, o vėliau ir mažą kavinukę, organizacijos „Namai visiems“ įkūrėjai pastebėjo, kad dienos pabaigoje nuolat lieka sriubos ir kitų maisto produktų. Negalėdami rasti organizacijos, kuri maistą priimtų ir paskirstytų, sutuoktiniai patys nusprendė jį išdalyti nepasiturintiems.

Taip prasidėjo savanorystę ir bendruomeniškumą skatinančios organizacijos „Namai visiems“ iniciatyva, šiuo metu teikianti labdaros valgyklos, drabužių ir kitų buities daiktų surinkimo ir paskirstymo paslaugas, užsiimanti sociokultūrinių paslaugų organizavimu Šakių miesto ir rajono gyventojams.

Su „Namų visiems“ vadove Giedre Šedbariene kalbėjomės apie organizacijos įkūrimo pradžią, savanorystės prasmę, lūkesčius pranokusius rezultatus ir būsimas veiklas.

Papasakokite apie iniciatyvą „Namai visiems“, kaip kilo mintis pradėti?

Kai prieš 10 metų kartu su sutuoktiniu Juliumi ir dar pora savanorių išvirėme pirmą puodą sriubos ir išdalinome dešimčiai Šakių miesto gyventojų, pajautėme didžiulį dalinimosi malonumą. Tuo metu net didžiausiose svajonėse negalėjome įsivaizduoti, kas iš to užaugs. Tai buvo reikšminga, tačiau nedidelė iniciatyva. Pirmieji mūsų partneriai „Maisto bankas“ suteikė paramą maisto produktais, Šakių rajono savivaldybė skyrė patalpas. Pradžioje sulaukėme daug komentarų, kritikos, nepasitikėjimo. Žmonės kalbėjo, kad nemokama pagalba negali būti geranoriška, kad kažkas už to slepiasi. Sulaukėme daug išbandymų, tačiau tęsėme veiklą, kurioje matėme prasmę.

Su kokiais iššūkiais susidūrėte vykdydami iniciatyvą?

Didžiausi iššūkiai, su kuriais susidūrėme per šiuos metus, buvo veiklai vykdyti tinkamų patalpų paieška. Pradžioje glaudėmės savivaldybės suteiktose patalpose, tačiau ilgai ten pasilikti negalėjome. Teko kraustytis kitur, ten likimas neleido ilgai pasilikti ir vėl atsidūrėme gatvėje. Galėjome viską baigti, tačiau jautėme artimą ryšį su žmonėmis, kuriems padėjome. Tuo metu pas mus valgyti ateidavo apie 30 asmenų, taigi augantis paslaugos gavėjų skaičius rodė nemokamo maitinimo poreikį mieste. Didžiulis noras tęsti tai, kas jau pradėta, padėjo ieškoti naujų sprendimų. Tuo metu, kai ieškojome patalpų, kartu su vyru sriubą virėme namuose ir dalinome automobilių stovėjimo aikštelėje prie bažnyčios. Tai tęsėsi tris mėnesius. Žinoma, nelikome nepastebėti: žmonės ateidavo, dėkodavo, siūlydavo savo pagalbą. Prisijungė savanoriai, rėmėjai ir visi tie, kurie patikėjo mūsų idėja. Galiausiai Šakiuose gyvenanti šeima nusprendė prisidėti prie iniciatyvos panaudos sutartimi perleisdami pastatą, kuriame ir įsikūrė organizacija „Namai visiems“.

 

Kokiais rezultatais labiausiai džiaugiatės?

Savo veikloje labiausiai džiaugiamės tuo, kad prie mūsų prisijungia vis daugiau savanorių, bendruomenės narių. Šių entuziastingų žmonių dėka galime plėsti savo veiklas ir dar labiau padėti Šakių miesto gyventojams. Žmonės mumis pasitiki, kreipiasi pagalbos, o mes jaučiame prasmę jiems padėdami. Džiaugiamės savo stipria komanda. Šiuo metu organizacijoje dirba beveik 30 darbuotojų ir dar tiek pat savanorių. Pagalbą teikiame beveik 500 žmonių. Argi šie skaičiai nekelia noro džiaugtis? Juk pradėjome tik nuo kelių asmenų, o užaugome į didelę organizaciją.

 

Kaip būrėte savanorių komandą?

Savanoriai pas mus ateina patys. Vieni apie mūsų veiklą ir galimybę savanoriauti išgirsta iš savo draugų ar artimųjų, kiti pastebi mus socialiniuose tinkluose ar perskaito spaudoje. Daugelis atėjusių savanoriauti žmonių yra panašių vertybių, kuriomis vadovaujamės mes. Jiems svarbu padėti kitam, dalintis, rūpintis silpnesniais savo bendruomenės nariais. Daugeliui tai yra terpė būti naudingiems.

Kaip bendruomenės veikla keičia žmonių gyvenimus? Galbūt galite pasidalinti geraisiais pavyzdžiais?

Turbūt kiekvienam žmogui svarbu būti pastebėtam, jaustis reikalingam. Bendruomenėse yra kuriama erdvė, kur galima save realizuoti, išnaudoti savo potencialą, atskleisti kūrybiškumą, būti naudingam. Turime ne vieną gražų pavyzdį, kai asmenys, savo gyvenime patiriantys krizes, atėjo savanoriauti į mūsų organizaciją. Pavyzdžiui, viena pas mus savanoriaujanti moteris po skyrybų su smurtaujančiu vyru buvo nusivylusi likimu, neturėjo jokio gyvenimo džiaugsmo. Jai išdrįsus ateiti ir paprašyti pagalbos pasiūlėme prisijungti prie savanorių komandos. Nuo tada moteris ateidavo kiekvieną dieną padėti labdaros valgykloje gaminti maistą, vėliau su kitais savanoriais lankyti vienišus senolius namuose. Šiuo metu jos tikslas – baigti socialinius mokslus ir toliau tęsti darbus socialinėje veikloje. Maža to, moters akys ėmė žibėti, ji pradėjo labiau mylėti save. Ir visa tai tik dėl to, kad pasijautė kažkam reikalinga. Tai tik vienas iš daugelio pavyzdžių, kai savanorystė savoje bendruomenėje gali pakeisti gyvenimą.

Kokias veiklas planuojate ateityje?

Šiuo metu organizacija teikia nemokamo maitinimo paslaugą labdaros valgykloje, taip pat savanorių pagalba maistą pristatome į namus vienišiems senoliams. Turime sandėlį, kuriame vyksta drabužių mainytuvės. Bendradarbiaujame su savivaldybe ir teikiame asmeninio asistento, apsaugoto būsto, socialinės reabilitacijos neįgaliesiems bendruomenėje paslaugas. Stengiamės išgirsti žmonių poreikius ir pasiūlyti tai, ko jiems labiausiai reikia. Šakiai – senstantis kraštas, čia lieka vis daugiau senyvo amžiaus asmenų, o jaunimas išvyksta. Todėl didelį dėmesį skiriame vyresnio amžiaus asmenims, jų užimtumui, socialinės atskirties mažinimui.

Ateityje ir toliau klausysime, girdėsime vietos gyventojus, atliepsime jų poreikius, ieškosime naujų, modernių, tvarių sprendimų teikdami paslaugas ir, žinoma, vienysime bendruomenės narius, kad pagalba būtų šalia, o kiekvienas bendruomenės narys galėtų jaustis reikalingas ir mylimas.

Organizacija „Namai visiems“ dalyvauja „Lietuvos galios“ projekte „Teisingos Lietuvos“ kategorijoje.

  • vytis
Lietuvos Respublikos Prezidentas
Gitanas Nausėda
© 2024 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, biudžetinė įstaiga. Visos teisės saugomos.
S. Daukanto a. 3, LT-01122 Vilnius tel. +37069842639, el. paštas: aurika.grozova@prezidentas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas: 188609016