Organizacijos „Gyvi gali“ vadovė: žmonės turi klaidingą įsivaizdavimą, kad veganiški patiekalai skirti ne jiems

2023-12-15

„Gyvi gali“ – nevyriausybinė organizacija, skatinanti vartoti daugiau augalinio maisto ir kryptingai siekianti visuotinės mitybos pokyčių, taip prisidedant prie tvaresnio išteklių naudojimo, kovos su klimato kaita, biologinės įvairovės ir miškų išsaugojimo.

Augalinės mitybos prieinamumo didinimas – kertinė „Gyvi gali“ veiklos ašis. Šių pokyčių organizacija siekia ne tik edukuodama plačiąją visuomenę, bet ir bendradarbiaudama su verslais, skirtingomis valdžios institucijomis, ugdymo įstaigomis.

Ragina atrasti augalinį maistą

Pasak organizacijos vadovės Medos Šermukšnės, „Gyvi gali“ pradėjo savo veiklą turėdami viziją, kad skanus, palankus gyvūnams, tvarus ir sveikas augalinis maistas būtų be kliūčių prieinamas kiekvienam Lietuvos gyventojui.

„Lietuva, palyginti su kitomis Europos šalimis, atsilieka savo augalinio maisto pasiūla, prieinamumu. Net ir kaimyninės šalys, kuriose rinka, atrodytų, gana panaši, yra gerokai labiau pažengusios. Manome, kad taip yra todėl, kad kitose šalyse jau daugybę metų aktyviai veikia su augalinės mitybos populiarinimu susijusios nevyriausybinės organizacijos, todėl viliamės, kad „Gyvi gali“ organizacijos atsiradimas paspartins pokyčius ir pagaliau mus taip pat priartins prie Europos vidurkio“, – sakė M. Šermukšnė.

Pašnekovės teigimu, žmonės būtų linkę dažniau į savo racioną įtraukti augalinį maistą, tačiau neretai susiduria su augalinių produktų pasirinkimo trūkumu viešojo maitinimo įstaigose, socialiniu spaudimu dėl savo mitybos arba paprasčiausiu nežinojimu, ką ir kaip tinkamai pasigaminti.

„Tam, kad žmonės drąsiau keistų savo įpročius, padedame jiems siūlydami nemokamą programą, skirtą atrasti daugybę augalinių receptų ir sužinoti įvairiausių triukų, pritaikomų augalinėje virtuvėje. Programos metu dalyviai gali prisijungti prie palaikančios bendruomenės, kuri tampa puikia atsvara pokyčius sunkiai priimančiai artimųjų aplinkai. Taip pat bendraujame su restoranais, konsultuojame, kaip savo valgiaraščiuose jie galėtų įtraukti daugiau augalinių patiekalų. Maža to, kontaktuojame ir su valdžios atstovais, sprendimų priėmėjais, jog augalinis maistas taptų kuo labiau prieinamas ir valstybinėse institucijose“, – sakė organizacijos „Gyvi gali“ vadovė.

Ieško patrauklių būdų įtraukti visuomenę

Norėdama skleisti savo idėjas ir įtraukti vis didesnį ratą sveikesniu gyvenimo būdu besidominčių žmonių, organizacija „Gyvi gali“ šiuo metu vykdo dvi su augaliniu maistu susijusias kampanijas: „Nori gali“ ir „Čia gali“. 2023-iaisiais organizacija taip pat žengė pirmuosius žingsnius, skirtus augalinio maisto prieinamumo didinimui šalies ugdymo įstaigose.

„Per kiek daugiau nei dvejus organizacijos gyvavimo metus į mūsų augalinių atradimų programą „Nori gali“ prisijungė per 15 tūkst. dalyvių, o į augalinių pasirinkimų turinčių restoranų būrį įsitraukė beveik 60 narių. Be to, pirmą kartą Lietuvoje paviešinome išsamią visuomenės apklausos ataskaitą apie augalinę mitybą lietuvių akimis. Ji padės mums stebėti, kaip kinta mūsų piliečių valgymo įpročiai, požiūris į augalinį maistą bei gyvūninius produktus. Taip pat nepaprastai džiaugiamės tapę vieninteliais oficialiais prekių ženklinimo sistemos „V-Label“ atstovais visose Baltijos šalyse“, – džiaugėsi organizacijos vadovė M. Šermukšnė.

Anot pašnekovės, neretai net ir iš skeptiškiausiai nusiteikusių pašnekovų po paragautų augalinių patiekalų tenka išgirsti su nuostaba išsakomą frazę: „Na, jeigu man kas nors visad taip skaniai pagamintų, tai ir aš galėčiau būti veganu!“.

„Prieš augalinių atradimų programą „Nori gali“ ir po jos siunčiame žmonėms apklausą apie jų mitybos įpročius ir patirtį dalyvaujant. Nemažai žmonių ima kitaip save įvardinti, pavyzdžiui, jeigu prieš programą jie teigia esantys visavalgiai, po jos tampa fleksitarais arba vegetarais. Jeigu prieš programą save įvardino fleksitarais, po programos teigia esantys vegetarais arba veganais. Be to, nemažai žmonių džiaugiasi stipriai išplėtę savo maisto racioną, atradę daug naujų skanių produktų ir patiekalų. Tad kviečiame sekti mūsų organizacijos veiklą socialiniuose tinkluose ar puslapyje www.gyvigali.lt ir patys pamatysite, kokia tai įdomi, skani ir spalvinga patirtis!“ – sakė organizacijos vadovė M. Šermukšnė.

 

 

 

Prie organizacijos misijos prisideda ir savanoriai

Kad skanus, palankus gyvūnams, tvarus ir sveikas augalinis maistas būtų be kliūčių prieinamas kiekvienam, prisideda ne tik organizacijos darbuotojai, bet ir gausus būrys savanorių iš visos Lietuvos. Savo įgūdžius įvairiose organizacijos veiklose gali pritaikyti fotografai, receptų kūrėjai, programuotojai, grafikos dizaineriai, tekstų rašytojai, mitybos specialistai bei kitų sričių atstovai.

Savanorė Darija Norkevičė: „Kaip žalios ir tvarios gyvensenos propaguotojai šis savanoriškas darbas suteikia vilties, kad maža dalele darau tiesioginę įtaką pasauliui. Remdama augalinių produktų platinimą prisidedu prie gyvūnų išnaudojimo ir aplinkos žalos, kurią sukelia mėsos ir pieno pramonės šakos, mažinimo. Be to, savanoriškas darbas augalinę mitybą populiarinančioje organizacijoje leidžia man išmokti daugiau apie augalinius produktus ir jų naudą. Nuolat susiduriu su naujais prekių ženklais, receptais ir inovatyviomis alternatyvomis gyvūniniams produktams. Šios žinios leidžia man dalintis vertinga informacija su visais, kurie domisi augaline mityba.“

Savanorė Dominyka Drauktytė: „Gyvi gali” organizacijoje nusprendžiau pradėti savanoriauti šiemet. Nenorėjau praleisti progos prisidėti prie vienintelės organizacijos Lietuvoje, neignoruojančios pramoninio žemės ūkio daromos įtakos žemėje didėjančiai taršai, globaliniam atšilimui ir gyvūnų gerovei. „Gyvi gali“ komanda turi morale grįstą požiūrį, puikiai vykdo sklandaus darbo etiką ir efektyviai siekia užsibrėžtų tikslų, tad savanoryste esu labai patenkinta. Buvimas šios organizacijos dalimi man reiškia buvimą dalimi kovos už laisvę, lygybę ir teisingumą.“

Savanorė Roberta Jasmontaitė: „Kai pirmą kartą pamačiau „Gyvi gali“ veiklą internete, buvau labai laiminga, kad kažkas Lietuvoje šneka apie tai, kas man yra labai svarbu. Skaitydavau jų parengtus tekstus ir šypsodavausi. Visada kirbėjo mintis, kad būtų smagu ir gera būti šios organizacijos dalimi. Komunikacijos savanorė esu jau nuo spalio mėnesio ir jaučiuosi pakylėta. Savo parašytais tekstais visada dalinuosi su šeima ir draugais, kas man ir yra svarbiausia. Skleisti žinutę visiems, bet labiausiai tiems, kurie nori išgirsti. Esu be galo dėkinga „Gyvi gali“, kad priėmė mane į savo šeimą.“

Organizacija „Gyvi gali“ sulaukė įvertinimo „Lietuvos galios“ apdovanojimuose ir tapo vienais iš laureatų „Žalios Lietuvos“ kategorijoje.

  • vytis
Lietuvos Respublikos Prezidentas
Gitanas Nausėda
© 2024 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, biudžetinė įstaiga. Visos teisės saugomos.
S. Daukanto a. 3, LT-01122 Vilnius tel. +37069842639, el. paštas: aurika.grozova@prezidentas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas: 188609016