Nuo kavos puodelio mamoms iki bendrų veiklų visiems panevėžiečiams

2022-11-15

Prieš kelerius metus Panevėžyje startavusi iniciatyva „Mamos varom kavos“ šiandien apima kur kas daugiau nei pasisėdėjimus prie kavos puodelio. Šeimų bendruomenė ne tik vienija aktyvias mamas, bet ir rūpinasi, kad miestas bei jame veikiančios įstaigos taptų draugiškesnės visoms šeimoms.

Platus veiklų spektras

Projekto iniciatorė, panevėžietė Ieva Grigaitė prisimena: viskas prasidėjo jai grįžus iš emigracijos. Tuo metu vaiko priežiūros atostogose buvusi moteris pajuto, kad vaikus auginančioms mamoms ir šeimoms Panevėžyje trūksta susitikimų, pokalbių, veiklų – apskritai užimtumo.

I. Grigaitė nutarė pakviesti mamas pokalbio prie kavos puodelio į nedidelę kavinukę. Susidomėjimas buvo didelis. Toks didelis, jog tapo aišku, kad visos norinčios į kavinę netilps. Tuomet iniciatorė pakvietė mamas į parką – pasportuoti kartu su vaikučiais „BuggyFit“ treniruotėje.

Susirinkus kone 80 mamų su vežimėliais tapo akivaizdu, kad Panevėžiui to reikia. Tada ir startavo iniciatyva „Mamos varom kavos“. Su bendravarde kolege susipažinusi I. Grigaitė ėmė rašyti projektus, kviesti mamas ir šeimas į pačias įvairiausias veiklas.

Šiandien šeimų bendruomenė „Mamos varom kavos“ ne tik vienija mamas, bet ir kviečia miestą adaptuotis. Vaikus auginančios mamos kviečiamos rasti laiko ir kavos puodeliui, ir aktyviam laisvalaikiui, o miesto įstaigas ragina tapti draugiškesnes šeimoms, mamoms ir mažyliams.

Ši socialinė iniciatyva paskatino pokyčius: Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės bibliotekoje, kai kuriose kavinėse ir net prekybos centre atsirado mamos ir vaiko kambariai, buvo atkreiptas dėmesys į šeimų poreikius. Ir tai toli gražu ne viskas. Aktyvios mamos inicijuoja pokalbius su verslo ir viešojo sektoriaus atstovais, rengiamos sporto treniruotės su vežimėliais, vaikų ir mamų zumbos užsiėmimai, šeimų orientacinės varžybos ir daugybė kitų veiklų.

Kas yra „3P“?

Mamos tiek kartu aktyviai leidžia laisvalaikį, tiek semiasi žinių apie vaikų auginimą, raidą ir kasdienius iššūkius. Šeimų bendruomenė taip pat skatina pilietiškumą, pasisako už gamtos išsaugojimą ir tvarumą: susitikimuose ir šventėse stengiamasi nenaudoti vienkartinių indų, tausojama aplinka, organizuojamos vadinamosios mainytuvės, kai keičiamasi vaikų drabužiais ir žaislais.

„Galiausiai turime „3P“ taisyklę, kuri reiškia pagalbą, palaikymą ir paramą. Tai reiškia, kad įgyvendiname labdaringas veiklas ir darbus: padedame vienišiems seneliams, šeimoms iš socialiai pažeidžiamų grupių, tautinėms mažumoms, migrantams, pataisos namuose kalinčioms mamoms. Džiaugiamės, kad prieš šių veiklų mielai prisideda mūsų partneriai – įvairios socialinės ir nevyriausybinės organizacijos“, – pasakoja I. Grigaitė.

Šiandien šeimų bendruomenei „Mamos varom kavos“ priklauso daugiau kaip septyniasdešimt vaikučius auginančių panevėžiečių. Tačiau prisijungiančių ir dalyvaujančių įvairiose akcijose, paskaitose bei susitikimuose – kur kas daugiau.

Tikimasi, kad iniciatyva ne tik toliau gyvuos, bet ir nuolatos plėsis bei prisidės prie to, kad šeimoms Panevėžyje gyventi būtų gera, kad į šį miestą norėtųsi sugrįžti, kad juo būtų didžiuojamasi.

Padeda žmonėms atsiskleisti

Projekto „Mamos varom kavos“ iniciatorei I. Grigaitei uždavėme kelis klausimus.

Ką atsakytumėte, jei kas paklaustų, ko konkrečiai siekiate savo projektu?

Sprendžiame pačius įvairiausius klausimus. Nuo socialinės atskirties iki psichosocialinės pagalbos, socialinės įtraukties ir integracijos. Mums taip pat labai rūpi tvarumas, ekologija, socialinių įgūdžių ugdymas ir palaikymas, kova su nelygiomis galimybėmis ir diskriminacija. Sprendžiame problemas, kylančias dėl žemo švietimo lygio ar neprieinamo neformaliojo ugdymo bei patiriamo skurdo.

Kaip ir kodėl kilo idėja tai daryti?

Grįžusi iš emigracijos pastebėjau žemą (jei atvirai – turbūt nulinę) paslaugų ir veiklų pasiūlą tėvams, ypač mamoms, esančioms vaiko priežiūros atostogose. Laikas, vieta, pati paslaugų specifika buvo visiškai nepritaikyta moterims su mažais vaikais. Nevyko paskaitos, seminarai, kitokie renginiai. O juk tuo metu labai norisi sužinoti ir išgirsti apie vaikų auginimo iššūkius, patiriamas problemas ir jų sprendimo būdus. Tad ir nusprendžiau pakviesti mamas kavos.

Kodėl jums yra svarbu tai, ką darote?

Neslėpsiu, yra ir asmeninių paskatų: noriu, kad mano vaikas augtų geresnėje, tolerantiškoje ir darnioje visuomenėje. Esu tikra, kad tik per asmeninę patirtį ir pavyzdžius, leisdamas laiką su panašiai mąstančiais, gali susiformuoti tokį požiūrį. Taip pat labai gera matyti ir džiaugtis, kaip „Mamos varom kavos“ įkvepia žmones ir pažadina pačius įvairiausius jų talentus, skatina veiklas, savanorystę.

Kokiais rezultatais džiaugiatės labiausiai?

Daugybe renginių ir veiklų mamoms su vaikais. Tokiomis programomis kaip „Galiu mokytis – galiu dirbti“, „Pozityvi motinystė“, „Tėvystės ratas“, „Esu veikli mama“ ir kitomis.

Žinoma, dar ir tuo, kad Panevėžys tampa vis draugiškesnis šeimoms. Daugelis nusprendžia grįžti ir renkasi šį miestą. Per pastaruosius metus prie iniciatyvos prisijungė ir mamos su vaikais, pabėgusios nuo karo Ukrainoje.

Kas savaitę per savo paskyrą „Facebook“ kviečiame į renginius, organizuojame įvairias veiklas ir, žinoma, mūsų „3P“. Tai iš tikrųjų labai reikalinga ir prasminga veikla, kai padedame vienišiems tėvams, seneliams, skurdžiai gyvenančioms šeimoms, karo pabėgėliams ir beglobiams gyvūnams.

  • vytis
Lietuvos Respublikos Prezidentas
Gitanas Nausėda
© 2024 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, biudžetinė įstaiga. Visos teisės saugomos.
S. Daukanto a. 3, LT-01122 Vilnius tel. +37069842639, el. paštas: aurika.grozova@prezidentas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas: 188609016