„Nėštumo kalendorius“ ir „Kūdikio dienoraštis“ – edukaciniai leidiniai šiuolaikiniams tėvams

2024-01-22

Kūdikio atėjimas – daug papildomų žinių ir pasirengimo reikalaujantis gyvenimo etapas, naujiems tėvams keliantis nemažai klausimų ir nežinomybės.

Nuo 2008 m. gydymo įstaigose ir gimdymo namuose nemokamai platinami „Nėštumo kalendoriai“ ir „Kūdikio dienoraščiai“ nuolat atnaujinami konsultuojantis su psichikos sveikatos ir medicinos specialistais, orientuojantis ne tik į organizmo pokyčius, fizinį pasirengimą gimdymui, kūdikio priežiūrą, bet ir į emocinę mamų sveikatą bei partnerystės ryšių stiprinimą šeimoje.

Iniciatyviai mamai kilusi projekto idėja dalinti informacinius leidinius ilgainiui virto 15 metų besitęsiančia kelione, prie kurios gyvavimo šiuo metu prisideda daugybė savanorių, menininkų, verslininkų, akušerių, tėvų ir kitų piliečių, puikiai suprantančių tėvų švietimo svarbą.

Padeda pasirengti tėvystei

Pasak projekto sumanytojos, socialinių iniciatyvų autorės ir bendraautorės Nidos Vildžiūnaitės, idėja sukurti prasmingą ir visiems lengvai prieinamą leidinį apie nėštumą įkvėpė asmeninė patirtis.

„Puikiai pamenu, kaip laukdamasi pirmojo sūnaus knygyne ieškojau reikalingos informacijos, tikėdamasi akušerinio lygio žinių, trūkstamo saugumo ir kartu atsakymų į kylančius klausimus. Žinoma, tokios enciklopedijos neradau, tad nerimą kompensavau konspektuodama enciklopedijas, vadovėlius ir žurnalus. Būtent supratimas, kad į motinystėje kylančius klausimus galima rasti atsakymus, mane paskatino sukurti nemokamą informacinį leidinį apie nėštumą kitoms mamoms“, – sakė N. Vildžiūnaitė.

Būsimiems ir neseniai kūdikio susilaukusiems tėvams skirti edukaciniai leidiniai „Nėštumo kalendorius“ ir „Kūdikio dienoraštis“ paliečia įvairias jiems aktualias temas, skatina domėtis ir nesustoti mokytis kartu su savo vaiku.

„Be įprastų temų, tokių kaip organizmo pokyčiai, vaikelio vystymasis, jo raida, priežiūra, skiriame dėmesį platesniam pasirengimui gimdyti, motinystei, tėvystei bei gerai savijautai. Rūpinimasis savimi, judėjimas, mityba, santykiai partnerystėje, tėčio įsitraukimas, motinystės emocijos ir psichinė sveikata taip pat yra ne mažiau aktualūs. Edukaciniai leidiniai nuo pat pirmųjų nėštumo mėnesių yra tikri pagalbininkai, padedantys sekti pokyčius bei suteikiantys atsakymus į dažniausius klausimus apie nėštumo ir kūdikio auginimo kelionę. Sveikatos specialistai teigiamai vertina informaciją, o mamų atsiliepimai sustiprina projekto prasmę“, – sakė iniciatyvos autorė N. Vildžiūnaitė.

Džiugina talkinantys savanoriai

Pasak pašnekovės, leidiniai nemokamai teikiami klinikoms didžiuosiuose miestuose: Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje bei mažesniuose miesteliuose, pavyzdžiui, Šalčininkuose ar Palangoje.

 

„Siekiame, kad leidiniai taptų dar prieinamesni ir kituose miestuose, atokiausiuose Lietuvos kampeliuose. Tam kartais pakanka vieno savanorio mieste, kuris kelis kartus per metus pasirūpina leidinių padalijimu. Taip pat labai džiaugiamės, kad daugiau nei 200 sveikatos priežiūros įstaigų, prižiūrinčių moteris nėštumo metu, ir juose dirbantys specialistai noriai įsitraukė į sklaidos darbą. Glaudžios partnerystės kuriasi su įvairiomis organizacijomis ir asmenimis, kurie taip pat veikia motinystės gerinimo ir žmogaus teisių bei psichikos sveikatos srityse. Prie projekto galima prisidėti įvairiais būdais, tapti savanoriais, regionų atstovais, prisidėti prie leidinių sklaidos savo mieste ar miestelyje. Daugiau informacijos galima rasti svetainėje https://nestumokalendorius.lt/“, – pasakojo N. Vildžiūnaitė.

Savanorė Laurita, prisijungusi prie projekto „Nėštumo kalendorius“, džiaugiasi galėdama prisidėti prie visuomenei reikšmingos iniciatyvos.

„Aplanko ypač geras jausmas, kai prisidedi prie tokios prasmingos iniciatyvos, kai tiki, kad kuri pokytį ar griauni įsišaknijusius stereotipus, ypač tada, kai gali realiai įkvėpti žmones kalbėti, išdrįsti, keistis ir įveikti psichologinius barjerus. Savanoriauti įdomu: dažniausiai dalinuosi sukaupta patirtimi iš profesinės srities ir konsultuoju rinkodaros klausimais, bet per tą laiką jau ir prie knygos leidybos, renginių organizavimo prisidėjau, o kartais imu ir padarau tik techninį darbą. Manau, kad savanoryste grįsti projektai suteikia žmogui erdvės saviraiškai, iš arčiau supažindina su opiomis visuomenės problemomis, suveda su įdomiais žmonėmis ir atveria galimybių kurti, veikti dėl bendros gerovės. Rekomenduoju pabandyti“, – sakė savanorė Laurita.

Iniciatyva „Nėštumo kalendorius“ ir „Kūdikio dienoraštis“ sulaukė įvertinimo „Lietuvos galios“ apdovanojimuose ir tapo vienais iš laureatų „Inovatyvios Lietuvos“ kategorijoje.

  • vytis
Lietuvos Respublikos Prezidentas
Gitanas Nausėda
© 2024 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, biudžetinė įstaiga. Visos teisės saugomos.
S. Daukanto a. 3, LT-01122 Vilnius tel. +37069842639, el. paštas: aurika.grozova@prezidentas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas: 188609016