Misija – puoselėti lietuvybę: stovyklos Airijoje organizatorė džiaugiasi, kai išvažiuodami žmonės teiraujasi dėl kitų metų

2023-06-19

Airijos lietuvių organizuojama Stradbalio vasaros savaitgalio stovykla, vykstanti liepos–rugpjūčio mėnesiais, skirta paminėti iškart dviem šventėms – Lietuvos Valstybės dienai ir Pasaulio lietuvių vienybės dienai. Pasak stovyklos organizatorės Žanetos Svirskienės, prieš penkerius metus gimusi idėja drauge sukurti erdvę, kurioje būtų galima puoselėti Lietuvos kultūrą ir tradicijas, kiekvienais metais pritraukia vis daugiau tautiečių.

Stovyklos misija – puoselėti lietuvybę

Nemokamoje šventėje vyksta įvairūs visoms amžiaus grupėms skirti užsiėmimai, konkursai ir žaidimai, o norinčiųjų prisidėti prie renginio organizavimo skaičius kasmet auga.

„Šventė vyksta labai gražioje pievoje ant privataus jūros kranto, kurį mums skolina vietinio dvaro savininkai. Vienas gražiausių aspektų, kad auga ne tik pats renginys, bet ir savanorių komanda, ištisa bendruomenė, galiausiai ir mūsų – Lietuvos vaikai. Jie turi galimybę nors kartą per metus pabūti tikrai lietuviškoje aplinkoje, nors ir toli nuo Baltijos krantų“, – sako stovyklos organizatorė.

Anot pašnekovės, idėja suvienyti ir įtraukti kuo daugiau tautiečių į bendras stovyklos veiklas paskatino noras didžiuotis savo šaknimis ir branginti tai, iš kur esame kilę.

„Viskas, kas daroma šventėje, vyksta iš širdies ir idėjos. Savanorių komanda ir pagalbininkai deda labai daug pastangų, laiko ir asmeninių lėšų, kad kartą per metus galėtume visi susitikti ir prisiminti tai, kas mus vienija. Nors rėmėjų neturime, labai džiaugiamės Lietuvos ambasados Airijoje darbuotojų ir savanorių palaikymu, prisidėjimu prie šventės inventoriaus ir programos. Ne veltui mūsų stovyklos šūkis – „Be jūsų nebūtų mūsų“, – pasakojo Ž. Svirskienė.

Ž. Svirskienės teigimu, organizuojant stovyklas teko susidurti ir su iššūkiais: COVID-19 pandemija, neigiama aplinkinių reakcija dėl tokių renginių prasmės ir iniciatyvos pradžioje kilusios nemalonios patirtys, kurios suteikė galimybę tobulėti ir viską organizuoti dar kruopščiau.

Anot pašnekovės, nemaža dalis lietuvių svetimoje šalyje vengia bendrauti su savo tautiečiais, norėdami išvengti papildomų problemų, tačiau būtent dėl tokių iniciatyvų situacija keičiasi.

„Buvo laikai, kai mūsų šeima ir draugai taip pat vengė bendravimo. Tačiau ilgainiui didelė dalis stovykloje ir mūsų būryje apsilankiusių tautiečių pakeitė savo nuomonę, atrado kitokį santykį su tautiečiais ir svarbiausia su pačiais savimi“, – sakė Ž. Svirskienė.

Džiugina savanorių aktyvumas

Anot pašnekovės, labiausiai džiugina ne tik naujai prisijungę, bet ir kiekvienais metais į stovyklą sugrįžtantys pavieniai žmonės ir bendruomenės.

„Smagiausia, kai išvažiuojantieji iš stovyklos klausia, ar jau turime nusimatę datą kitiems metams, teiraujasi, ar galėtų kuo nors prisidėti prie šventės organizavimo. Tokiomis akimirkomis suprantame, kad judame tinkama linkme. Taip pat smagu matyti mūsų komandą, augančią ir tobulėjančią, perlipančią per asmenines ambicijas ir sugebančią judėti bendro tikslo link. Šiuo metu turime nuostabų būrį žmonių, kurie dažniausiai net neklausia kodėl ar kam, jie tik klausia iki kada ir kaip“, – džiaugėsi Ž. Svirskienė.

Motyvuotų savanorių dėka buvo įkurta aktyvi 400 narių vienijanti grupė „Margos dienos“, kuri keliauja, vykdo bendrus projektus, stengiasi įtraukti jaunimą, o viename lankomiausių turistinių maršrutų įrengė lietuvišką poilsio stotelę „Lithuanian Way“. Ši poilsio erdvė įkurta viename garsiausių ir vaizdingiausių Airijos pėsčiųjų ir dviratininkų takų, kurio ilgis yra 46 kilometrai ir kurį galima įveikti per kelias valandas dviračiu arba per dieną pėsčiomis.

„Pas mus niekas nieko neprivalo ir viskas daroma savo noru, be šalutinių tikslų ar užmojų. Planų turime daug ir sustoti neketiname: mūsų laukia kelionės į kalnus viršutinėje Airijos dalyje ir Škotijoje, linksmos sporto varžybos su kliūtimis, vasaros stovykla, dar kelios panašios kelionės rugpjūčio ir rugsėjo mėnesiais. Kalėdas planuojame kaip ir pernai sutikti besimaudydami lediniame jūros vandenyje, o paskui lauksime pavasario, kai pailsėję ir atsipūtę kursime kitų metų planus“, – sakė Ž. Svirskienė.

Iniciatyva „Airijos lietuvių Stradbalio vasaros savaitgalio stovykla“ dalyvauja „Lietuvos galios“ projekte „Stiprios Lietuvos“ kategorijoje.

  • vytis
Lietuvos Respublikos Prezidentas
Gitanas Nausėda
© 2024 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, biudžetinė įstaiga. Visos teisės saugomos.
S. Daukanto a. 3, LT-01122 Vilnius tel. +37069842639, el. paštas: aurika.grozova@prezidentas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas: 188609016