Menų rezidencijos ,,Taškas“ savanorė Vilija: džiaugiamės, kad jaunuoliai nusprendžia tvirtai žengti savo keliu, o suklupę nebijo apie tai kalbėtis

2024-05-16

Visagine įsikūręs „Taškas“ – analogų neturinti ir nuolat auganti erdvė jaunimui, menininkams, turistams, tylos ar įkvėpimo ieškantiems žmonėms. Aktyvūs menų rezidencijos nariai Aleksas, Vilija ir Maksas projektus kuria kartu su bendruomene, veda ekskursijas po Visaginą, kuruoja šiuolaikinio „pasidaryk pats” meno muziejų. Menų rezidencija veikia ir kaip neformalus jaunimo centras, kuriame jaunuoliai kartu leidžia laiką, kuria, įsitraukia į meno veiklas.

Apie „Taško“ atsiradimą, misiją, ateities planus ir bandymą įsigauti į jauno žmogaus pasaulį kalbėjomės su šešerius metus menų rezidencijoje savanoriaujančia Vilija Skukauskaite.

Vilija, trumpai papasakok apie Taško“ veiklą, kaip kilo mintis jos imtis?

– Mūsų menų rezidencijoje „Taškas“ jaunuoliai kartu leidžia laiką, užsiima saviugda. Stengiamės jiems padėti atrasti savo stiprybes, suvesti ir sujungti skirtingas organizacijas, individus, judėjimus, suteikiame saugią užuovėją patiriantiems sunkumų, aktyviai užsiimame kūryba. Taip pat bendraujame su turistais, organizuojame renginius ir dirbtuves. Kiekvienas mūsų pastato aukštas turi vis kitą paskirtį ir įvaizdį. Pavyzdžiui, antrame aukšte šiuo metu įsikūrusi eklektiška atvira jaunimo erdvė, trečiame – muzikos studija ir savanorių biuras, ketvirtame – virtuvėlė, biblioteka ir bohemiška erdvė svečiams ir meditacijai, penktame – kostiuminė, alchemijos parodos erdvė ir papuošalų dirbtuvės.

Šios menų rezidencijos idėja gimė dar prieš gerą dešimtmetį, kai „Taško“ įkūrėjas Aleksejus Urazovas suprato, kad būtent pasitelkiant kūrybą jam norisi aplink save burti bendruomenę.

Kokias problemas sprendžiate savo veikla?

– Dirbame su jaunimu suteikdami saugią ir jaukią erdvę, kurioje jie gali leisti laiką, bendrauti ir augti. Esame viena iš nedaugelio vietų, kurios aktyviai ir atvirai palaiko LGBTQ+ atstovus, o to mieste tikrai kol kas trūksta. Skatiname atsisakyti cinizmo, konservatyvumo ir rusizmo, kurie yra įsišakniję Visagine. Kurdami saugią, interaktyvią, palaikančią ir kūrybingą bendruomenę, tvarkomės su motyvacijos grįžti po studijų į Visaginą stoka. Po vieną ar kelis, kiekvienos „Taško“ kartos ugdytiniai ima grįžti, įvardydami mūsų bendruomenę kaip pagrindinį motyvatorių. Norime, kad tie žmonės būtų veiklios bendruomenės dalis, darytų pokyčius, prisidėtų prie aplinkos kūrimo ir suprastų, kokį didelį pasitenkinimą teikia asmeninio laiko investavimo į tinkamą veiklą rezultatai.

Nesuklysiu sakydama, kad „Taškas“ tapo vienu ryškiausių Visagino lankytinų objektų. Mes užpildome alternatyviosios muzikos scenos, modernaus meno ir laisvo kūrybiškumo nišą, kuri iki „Taško“ atsiradimo buvo pustuštė. Taip pat padedame užpildyti turistinių vietų mieste spragą.

Kodėl ši veikla jums svarbi?

Mums svarbu užsiimti ne tik saviugda, bet ir augti kartu su bendruomene – tenkinant individų ir grupių poreikius, išryškinant potencialą, suteikiant reikiamą postūmį išnirti iš tamsos ir vienatvės. Taip pat norime, kad bent kartą pas mus užsukę turistai ir vėl grįžtų, skleistų gerą žodį apie miestą. Ne vienas lankytojas įvardijo, kad „Taškas“ – lyg Visagino Užupis ir vaikystės svajonių vizualizacija. Mums tai vienas didžiausių komplimentų, kokių tik esame sulaukę.

Ši veikla be galo svarbi, nes ja kuriame tokią bendruomenę ir aplinką, kurioje mums patiems norisi gyventi. Nelaukiame, kol kas kitas už mus ką nors padarys, o tiesiog imame jautį už ragų ir viską darome patys.

Kuo ši veikla svarbi Visagino gyventojams?

Mes ne tik suteikiame jaunuoliams vietą po stogu, bet ir ugdome naujus ateities lyderius, mokome imtis iniciatyvos, siekti pokyčių ir prisidėti prie bendruomenės, ją formuoti. Padedame jiems integruotis į visuomenę, ugdyti savo įgūdžius. Kuo gyvesnis jaunimas –tuo šviesesnė miesto ateitis ir didesnė tikimybė, kad jie po studijų ar darbo užsienyje nuspręs grįžti čia ir prisidėti prie miesto augimo. Kad jie rinksis kurti, o ne griauti.

Taip pat pritraukiame turistų, prisidedame prie teigiamo Visagino įvaizdžio kūrimo.
Visaginiečiai taip pat gali pas mus užsukti, pasisemti įkvėpimo, energijos, kitoniškumo. Ir, galiausiai, mes taip pat prisidedame prie įvairių miesto renginių, suteikiančių miesto gyventojams pramogų, naujų žinių ir patirties, organizavimo.

Kokiais rezultatais labiausiai džiaugiatės?

Daugiausia džiaugsmo teikia keturi dalykai. Pirmiausia, tai mūsų jaunuolių augimas: kai jie nusimeta suvaržymus, užmezga naujų ryšių, pradeda savo judėjimus, plėtoja idėjas, renkasi sveiką gyvenimo būdą arba ryžtasi dideliems pokyčiams. Antra, nepaprastai džiugu, kai kas nors iš buvusių ugdytinių nusprendžia investuoti savo jėgas, laiką ir pinigus į pokyčius savo gimtajame mieste arba aplinkoje, kurią pasirinko savo naujaisiais namais. Trečia, norinčių mus aplankyti turistų gausa. Galiausiai, bendrystė su vietiniais ar kitų miestų aktyvistais.

Su kokiais iššūkiais susiduriate?

Didžiausias iššūkis – lėšų patalpų išlaikymui surinkimas. Rašome projektus, renkame aukas iš lankytojų, erdvei atiduodame visus už miesto ekskursijas surinktus pinigus ir investuojame asmenines lėšas. Verta paminėti, kad visas „Taško“ veiklas vykdome savanoriškai ir iš jų tikrai nieko neuždirbame. Dažnu galvosūkiu tampa atsirinkti, ką tikrai esame pajėgūs įgyvendinti dabar, po metų, dvejų, arba nuspręsti idėją perleisti kitiems, nes ji peržengia mūsų galimybių ribas ar neatitinka svarbiausių poreikių.

Ir, žinoma, dirbant su jaunimu kartais kyla sunkių situacijų, bet šių visų iššūkių sprendimas atneša tik teigiamus rezultatus, o įveikę iššūkius paaugame visi kartu.

Ar bendradarbiaujate su kitomis organizacijomis? Kokias būdais?

Pastaraisiais metais pradėjome gana intensyviai megzti ryšius su kitomis organizacijomis ir stengiamės tinklą vis labiau plėsti. Šiuo metu esame pasirašę bendradarbiavimo sutartis su Visagino ekonomikos plėtros agentūra ir Visagino edukacijų centru. Neoficialiai bendradarbiaujame su Visagino kultūros centru, Jaunimo reikalų agentūra, Ignalinos atvira jaunimo erdve, Zarasų atvira jaunimo erdve, Vilniaus energetikos muziejumi, bendruomene „Miško uostas“, Europos humanitariniu universitetu, Inovatorių slėniu ir kt.

Su šiomis organizacijomis dalijamės žiniomis, patirtimi, semiamės įkvėpimo ir jį skleidžiame. Taip pat planuojame bendras veiklas, kviečiame į svečius, rengiame renginius, dirbtuves.

Gal galite pasidalyti geraisiais pavyzdžiais, kaip jūsų veikla keičia žmonių gyvenimus?

Turime įvairių patirčių ir atvejų, kai jaunuoliai pasirenka atsisakyti narkotikų ir (ar) alkoholio ir nusprendžia aktyviai prisijungti prie bendruomeninės veiklos. Turime atvejį, kai jaunuolis susilaikė nuo savižudybės. Būtent palaikomas bendruomenės tas žmogus priėmė didelius gyvenimo pokyčius atnešusius sprendimus, išmoko priimti save ir dabar tiesiog klesti.

Kasmet bent keliems jaunuoliams padedame susirasti sezoninį arba ilgalaikį darbą. Tam padeda bendravimo įgūdžių formavimas, atsakomybės skatinimas, savo poreikių pastebėjimo ir reiškimo ugdymas, o to siekti padeda mūsų mentorių ir bendraamžių palaikymas. Jaunuoliai, susidūrę su dideliais gyvenimo iššūkiais, išdrįsta prašyti pagalbos, ne slepiasi, o ieško būdų, kaip tvarkytis su kylančiais sunkumais. Ne vienas jų rado saugią erdvę pas mus ir ankstesnį savo vandalizmą ar kitas agresijos formas nukreipė į kūrybą (tapybą ant drabužių, erdvės sienų ir kitų vidaus objektų). Pavyzdžiui, trys jaunuoliai, sulaukę bendruomenės palaikymo, pabandė stoti į grafikos studijas ir dabar sėkmingai studijuoja.

Kokios veiklos numatomos ateityje?

Tęsime dabartines veiklas, įvairias parodas, kiberpanko ir postapokalipsės žanro muziejaus kūrimą ir atidarymą, šūsnį bendrų projektų su kitomis organizacijomis, ekskursijas jaunimui į popkultūros renginius kituose miestuose ir šalyse, sodo kūrimą mūsų sugalvotame „laukinių vakarų miestelyje“ ir užsiimsime kita veikla, diena iš dienos vis papildančia mūsų gyvenimus.

Kaip prisijungti prie projekto?

Parašykite mums, kad norėtumėte apsilankyti, susipažinti ar prisidėti, ir suderinę laiką užsukite! Gyvai pabendravę rasime būdų bendradarbiauti.

Klausimas jaunimui: kodėl nusprendėte dalyvauti Taško“ veiklose? Kaip sekasi ir kuo ši erdvė jums svarbi?

„Taškas“ kupinas įvairovės, čia galima daryti bet ką – nuo paskalų iki kūrybos ir visiško atsipalaidavimo bei ramybės.“

„Taškas“ man labai svarbi vieta, nes būtent ten radau draugų. Yra bendraminčių, su kuriais galima pabendrauti per kūrybą. Aš ateinu daugiausia pabendrauti, gerai praleisti laiką ir kurti. Ten jauki atmosfera, iš esmės visi stengiasi sukurti sąlygas visiems žmonėms ir pagal jų interesus.“

„Kalbu su draugais taškiečiais, piešiu, kartais groju gitara ir žaidžiu. Man svarbu, kad čia galiu atrasti save, pažinti daugiau žmonių ir pabendrauti, kartais išplėtoti įdomias gyvenimo idėjas. Iš esmės tikiu, kad taškas man padės morališkai ir kūrybiškai.“

„Taškas“ – mano antrieji namai. Maksas ir Aleksas man tapo kaip šeima, jie noriai dalijasi savo patirtimi. „Taškas“ tikrai padėjo man dar labiau atskleisti savo potencialą cosplay srityje. Aš užaugau šioje srityje „Taško“ ir žmonių, kurie yra čia, dėka.“

„Man ši vieta yra kaip gaivaus oro gurkšnis. Tai vieta, kur ateinu ieškoti patarimų ir pagalbos, dažniausiai susijusių su cosplay. Bet man taip pat patinka ten bendrauti su žmonėmis, jie labai įdomūs! Kiekvienas turi skirtingų pomėgių ir daugelis savo gyvenimą sieja su kūryba.“

„Pailsėti nuo negatyvios visuomenės. Vieta svarbi dėl savo atmosferos, kurios niekur kitur nėra, ir dėl to, kad čia priima tokį, koks tu esi, ir niekas tavęs nesmerkia.“

Visagino menų rezidencija „Taškas“ dalyvauja projekto „Lietuvos galia“ „Inovatyvios Lietuvos“ kategorijoje.

  • vytis
Lietuvos Respublikos Prezidentas
Gitanas Nausėda
© 2024 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, biudžetinė įstaiga. Visos teisės saugomos.
S. Daukanto a. 3, LT-01122 Vilnius tel. +37069842639, el. paštas: aurika.grozova@prezidentas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas: 188609016