Mažų Lietuvos miestelių atgimimas – misija įmanoma

2023-01-13

Organizacijos „Būk geresnis“ steigėjai broliai Arminas ir Martynas Vareikos, pradėję savo veiklą 2016 m. gimtuosiuose Pumpėnuose, nesitikėjo, kad jų iniciatyvos sulauks tokio didelio palaikymo ir pasieks atokiausius Pasvalio rajono kampelius.

Organizacijos „Būk geresnis“ misija – kurti pozityvų pokytį Lietuvos regionuose, įgalinant vietos bendruomenes, kurios, patikėjusios savo jėgomis, dabar ne tik pačios sprendžia kylančias problemas, bet ir gražina Pumpėnų miestelį, jo infrastruktūrą.

„Prieš septynerius metus pradėjus veiklas širdis džiaugėsi atlikus net ir pačius mažiausius darbus, bet viskas taip išaugo, kad net sunku patikėti“, – pasakojo vienas iš organizacijos steigėjų A. Vareika.

Vienija noras veikti

Pumpėnai – nedidelis Lietuvos miestelis, tačiau organizacijos „Būk geresnis“ steigėjų ir savanorių dėka gyvenvietė jau kelerius metus garsėja prasmingomis iniciatyvomis: tūkstančius svečių pritraukiančiu Pumpėnų vidurvasario festivaliu, restauruojamu Pumpėnų malūnu, pandemijos laikotarpiu įgyvendintomis „Kalėdinio stebuklo“ ir „Velykinio kiškio kelionės“ akcijomis, kitais bendruomenes buriančiais projektais.

Pasak pašnekovo A. Vareikos, didžioji dalis organizacijos „Būk geresnis“ koordinatorių yra augę mažuose miesteliuose, bet dabar gyvena didmiesčiuose, tad puikiai supranta, kad atskirtis tarp miesto ir kaimo – milžiniška. Dažnai nutinka taip, kad apsigyvenę didesniuose miestuose, mažų miestelių gyventojai greitai pripranta prie siūlomų galimybių ir pramogų gausos, vis rečiau sugrįžta į gimtuosius namus.

„Maži Lietuvos miesteliai turi tikrai daug potencialo tik reikia į jį investuoti. Jei norime, kad mūsų gimtinės išliktų, turime imtis realių veiksmų, o ne stebėti iš šalies, kaip jos po truputį nyksta. Pradėjome nuo gimtojo Pasvalio rajono, Pumpėnų ir norime, kad ši iniciatyva plistų visoje Lietuvoje“, – sakė A. Vareika.

Skatina rinktis savanorystę

Organizacija vienija apie 70 savanorių, kuriuos stengiamasi įtraukti įgyvendinant organizuojamas veiklas rajono mastu. Iniciatyvų unikalumas suteikia galimybių ugdyti ne tik asmenines savybes, bet ir atrasti pašaukimą ateities veiklai arba karjerai.

Organizacijoje „Būk geresnis“ savanoriaujanti Rimantė pasakojo, kad savanorystė ir vietinės iniciatyvos jai visada buvo labai artimos.

„Tikiu, kad bendruomeniškumas ir asmeninė iniciatyva – greičiausias kelias pasiekti pokyčių, kurių norisi. Užaugus bendruomenėje norisi „grąžinti“ ir dalintis sukaupta patirtimi, man tai kaip savotiški karmos mainai“,– savo mintimis dalijosi savanorė.

Svarbiausias rezultatas – žmonių vienybė

Pasak organizacijos steigėjo A. Vareikos, Pumpėnų vizitine kortele jau spėjo tapti kasmet organizuojamas Vidurvasario festivalis, kuris per pastaruosius septynerius metus dalyvių skaičiumi išaugo net penkiolika kartų – dabar per festivalį į miestelį atvyksta apie 4500 svečių, o tai kiekvienam gyventojui puiki motyvacija pasitempti, susitvarkyti savo sodybą.

„Džiugina faktas, kad miestelėnai yra linkę siūlyti pagalbą ir noriai prisideda prie veiklų savanoriaudami. Už darbų, kurie aiškiai matomi, didžiausią džiaugsmą kelia žmonių vienybė, bendruomeniškumas, kurį per ilgus darbo metus pavyko sukurti. Tai ir laikyčiau esminiu pozityviu mūsų veiklos rezultatu, – teigė A. Vareika.

Organizacija „Būk geresnis. Mažų Lietuvos miestelių atgimimas – misija įmanoma!“ sulaukė įvertinimo „Lietuvos galios“ apdovanojimuose ir tapo vienais iš laureatų „Stiprios Lietuvos“ kategorijoje.

 

  • vytis
Lietuvos Respublikos Prezidentas
Gitanas Nausėda
© 2024 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, biudžetinė įstaiga. Visos teisės saugomos.
S. Daukanto a. 3, LT-01122 Vilnius tel. +37069842639, el. paštas: aurika.grozova@prezidentas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas: 188609016