Marijampolės TAU studentai: panaudotų daiktų prikėlimas antram gyvenimui – galimybė ne tik maloniai leisti laiką, bet ir švariau gyventi

2023-05-04

Marijampolės Trečiojo amžiaus universitetas (TAU) yra vienas didžiausių vyresnio amžiaus žmonių mokymo centrų Lietuvoje, šiuo metu jungiantis 573 studentus senjorus.

Marijampolės TAU senjorai neslepia, jog įsitraukdami į universiteto veiklas tampa aktyviais visuomenės gyvenimo dalyviais: siekia ne tik mokslo žinių, dalyvauja konferencijose, kūrybos vakaruose, koncertuose, bet ir imasi įvairių aplinką tausojančių iniciatyvų. Marijampolės TAU veikia net 15 skirtingų fakultetų, kuriuose įvairiomis formomis kalbama apie tvarią aplinką, tausojimą bei aktyvų pilietiškumą.

Su Marijampolės TAU direktore Ona Sakalauskiene kalbėjomės apie iniciatyvos „Tvari aplinka – dovana ateities kartoms“ veiklas, sąmoningumą darnaus vystymosi klausimais ir būsimus ateities planus.

Papasakokite apie iniciatyvą ir kaip kilo mintis pradėti?

Iniciatyva „Tvari aplinka – dovana ateities kartoms“ – Marijampolės TAU bendruomenės vertybių ir nuolatinio darbo atspindys. Didelį norą veikti paskatino netikėta pažintis su „Žaliuoju tašku“ renginyje Birštone, kurį organizavo žurnalas senjorams. Pakviesti „Žaliojo taško“ su malonumu prisijungėme prie iniciatyvos ir iš trikotažo atliekų numezgėme kilimą Martyno Mažvydo bibliotekos Vaikų skyriui.

Marijampolės TAU studentams nesvetimas pakartotinis daiktų panaudojimas, todėl kelios mūsų studentės aktyviai prisijungė prie žurnalo „60+“ ir pakuočių tvarkymo organizacijos „Žaliasis taškas“ organizuoto konkurso „Senjorai nešvaisto“. Šia iniciatyva siekta ne tik skatinti senjorus tinkamai rūšiuoti atliekas, bet ir savo pavyzdžiu parodyti visuomenei, kaip senus daiktus galima prikelti naujam gyvenimui. Džiaugiamės, kad „Metų tvariausia“ tapo Marijampolės TAU studentė Virginija, kuri pakartotinai panaudoja įvairius butelius, plastikines maisto pakuotes, kartonines dėžes, kiaušinių dėklus, senus drabužius ir viską, ką randa, sugeba pritaikyti.

Prisidėdami prie tvarumo skatiname nešvaistyti, neteršti, dalintis, dalyvauti įvairiose socialinėse akcijose. Pavasarį – aplinkos švarinimo akcijoje „Darom“, rudenį – lapų grėbimo talkoje „Rudeninė švara mano miestui“. Taip pat aktyviai dalyvaujame socialiniame paramos projekte „Mamų skrynia“. Ši parama svarbi ne tik mažiau pasiturinčioms šeimoms, bet ir prisideda prie tvarios aplinkos kūrimo, kadangi TAU studentų anūkų išaugti drabužėliai ir kiti daiktai nėra išmetami, o panaudojami dar kartą.

Universitete veikia ir Gamtos ir aplinkosaugos fakultetas, kuriame daug kalbama apie aplinkos, klimato kaitą, sąmoningumą darnaus vystymosi klausimais.

 

Su kokiais iššūkiais susiduriate vykdydami iniciatyvą?

Didžiausias iššūkis yra rasti lektorius savanorius, kurie sutiktų visuomeniniais pagrindais atvykti į Marijampolę ir nemokamai vesti studentams senjorams užsiėmimus tvarumo, aplinkosaugos, klimato kaitos ir kt. klausimais.

 

Kokiais rezultatais labiausiai džiaugiatės?

Labiausiai džiugina Marijampolės TAU bendruomenės aktyvumas įsitraukiant į minėtas akcijas, džiaugiamės „Žaliojo taško“ vykdytomis edukacijomis bei iniciatyvomis. Vienas įsimintiniausių rezultatų – jau minėtas iš trikotažo atliekų numegztas kilimas, kuriuo džiaugiasi Martyno Mažvydo bibliotekos jaunieji skaitytojai. Džiaugiamės, kad TAU studentai senjorai, aktyviausiai įsitraukę į tvarumo iniciatyvas, buvo pakviesti į Vilniuje įsikūrusius „Žaliąjį tašką“ ir „Commune DIY“ – riedlenčių perdirbimo dirbtuves, kur projektuojami ir gaminami įvairūs gaminiai iš perdirbtos riedlenčių medienos.

 

Kaip būrėte savanorių komandą?

Kvietimai dalyvauti veiklose bei iniciatyvose nuolat garsinami renginiuose ir skelbiami mūsų interneto svetainėje. Šiais mokslo metais universitete mokosi 573 studentai senjorai, kurie noriai buriasi ir dalyvauja visose iniciatyvose.

 

Kaip bendruomenės veikla keičia žmonių gyvenimus?

Mūsų organizacijos veikla labai prisideda vykdant nepertraukiamą vyresnio amžiaus žmonių mokymą, skatina bendravimą, suteikia galimybių saviraiškai.

 

Papasakokite plačiau apie organizacijos ateities planus.

Toli į ateitį neplanuojame, kadangi gyvenimas nenuspėjamas. Tačiau esame nusiteikę pozityviai – turime puikias sąlygas vykdyti įvairias veiklas. Tikimės, kad universiteto veikla ir toliau bus kupina įdomių užsiėmimų, susitikimų bei išvykų.

Iniciatyva „Tvari aplinka – dovana ateities kartoms“ dalyvauja „Lietuvos galios“ projekte „Žalios Lietuvos“ kategorijoje.

  • vytis
Lietuvos Respublikos Prezidentas
Gitanas Nausėda
© 2024 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, biudžetinė įstaiga. Visos teisės saugomos.
S. Daukanto a. 3, LT-01122 Vilnius tel. +37069842639, el. paštas: aurika.grozova@prezidentas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas: 188609016