Iniciatyvos „Sužydėjusi viltis“ pirmininkė: kuo daugiau moterų išgirs apie galimybę tikrintis laiku, tuo daugiau gyvybių išsaugosime

„Sužydėjusi viltis“ („Blossom of Hope“) – Tarptautinės Vilniaus moterų asociacijos (IWAV) iniciatyva, skirta atkreipti dėmesį į krūties vėžio prevencijos ir ankstyvosios diagnostikos svarbą. Suvienijus diplomatinę, verslo ir medicinos bendruomenę, iniciatyva siekiama gerinti krūties vėžio gydymą Lietuvoje, skleisti žinią apie ankstyvąsias prevencijos programas ir suteikti reikiamų medicininių priemonių su liga kovojančioms moterims.
Šiuo metu tai dažniausia moterų onkologinė liga Lietuvoje, šią diagnozę per metus išgirsta 1 700 moterų. 90 proc. šia liga sergančiųjų pasveiksta, jei vėžys nustatomas ankstyvojoje stadijoje. Deja, kasmet nuo šios klastingos ligos miršta apie 500 moterų.
Dėmesys krūties vėžio prevencijai
Pasak Tarptautinės Vilniaus moterų asociacijos ir iniciatyvos „Sužydėjusi viltis“ pirmininkės, savanorės Ugnės Kukliauskaitės-Kairienės, nors ligos riziką neabejotinai lemia tokie veiksniai kaip paveldimumas, amžius, hormonų pokyčiai, kiekviena moteris privalo nuolat rūpintis savo sveikata, dalyvauti prevencinėse programose, rūpintis subalansuota mityba.
„Mūsų tikslas – ne tik skleisti žinią apie krūties vėžio prevenciją, bet ir sudaryti realias sąlygas moterims, ypač gyvenančioms regionuose ar susiduriančioms su socialiniais iššūkiais, pasitikrinti sveikatą. Per pastaruosius metus, bendradarbiaudami su Nacionaliniu vėžio centru ir įgyvendindami iniciatyvą „Rožinė dovana moterims“, padėjome daugiau nei 1 500 moterų iš 15 savivaldybių atlikti nemokamas krūties vėžio patikras, organizuojant sklandų registracijos procesą, sutikimą atvykstant bei galimybę atlikti visus reikalingus tyrimus – mamogramą, biopsiją, ultragarso ir genetinius tyrimus“, – sakė U. Kukliauskaitė-Kairienė.
Pašnekovė atvira – iniciatyva ypač reikalinga moterims, kurios gyvena nuo sostinės nutolusiuose, mažesniuose miesteliuose ir kurios, besirūpinančios kitais, dažnai pamiršta pasirūpinti savimi.
„Džiaugiamės galėdamos išplėsti paslaugos prieinamumą ir sukurti realų pokytį, o moterims rožiniais autobusiukais atvykus į gydymo įstaigą, būti tomis, kurios palydi, palaiko už rankos – juk taip kuriamas bendrystės jausmas. Be to, mūsų veikla primena, jog prevencija yra galingas ginklas, o sveikata turi tapti kiekvieno iš mūsų prioritetu“, – sakė U. Kukliauskaitė-Kairienė.
Anot pašnekovės, augantis prevencinėse programose dalyvaujančių moterų skaičius yra akivaizdus pavyzdys, kaip nevyriausybinės organizacijos, glaudžiai bendradarbiaudamos su gydymo įstaigomis ir regionų savivaldybėmis, gali sukurti reikšmingą pokytį.
„Stebime kasmet vis didėjantį prevencinėse patikrose dalyvaujančiųjų skaičių – tai šimtai moterų iš visų Lietuvos savivaldybių. Nuo 2023 metų spalio mėnesio per visus 2024 metus net 1 500 moterų padėjome atvykti mamografijai į Vilniaus Nacionalinį vėžio centrą. Tai padidino patikros gydymo įstaigoje rezultatus net 20 procentų. Taip pat džiugu, kad iniciatyva sulaukia plataus palaikymo – tiek iš Lietuvos institucijų, tiek iš tarptautinės bendruomenės: prie veiklos jungiasi užsienio šalių ambasadorės, verslai, bendruomenės, pirmoji ponia. Labai įkvepia ir šiltas grįžtamasis ryšys iš moterų, kurioms liga buvo diagnozuota anksti, – juk tai reiškia išgelbėtas gyvybes“, – džiaugėsi U. Kukliauskaitė-Kairienė.
Gydymo gerinimas – vienas iš veiklos prioritetų
2022–2023 metais IWAV ir iniciatyvos „Sužydėjusi viltis“ pirmininkės pareigas ėjusios verslininkės, filantropės ir savanorės Erin Gainer Grigaliūnės teigimu, 2009 metais pradėta iniciatyva, gimusi kaip atsakas į skubų poreikį gerinti krūties vėžio diagnostiką Lietuvoje, šiandien labai prisideda ir prie pagalbos šalies ligoninėms – jas aprūpina būtina medicinine įranga, pavyzdžiui, biopsijos adatomis ar krūties audinio žymekliais. Šiam tikslui įgyvendinti kasmet organizuojami labdaros vakarai, aukcionai, koncertai ir sporto renginiai.
Per 17 veiklos metų „Sužydėjusi viltis“ jau surinko 390 000 eurų, kurie buvo panaudoti krūties biopsijos adatoms, krūties naviko žymekliams ir kitai reikalingai įrangai įsigyti. Parama įteikta penkioms valstybinėms onkologinėms ligoninėms Lietuvoje: Vilniaus Santarų Nacionaliniam vėžio centrui, Sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikoms, Klaipėdos universiteto ligoninei, Respublikinei Klaipėdos ligoninei, Respublikinei Šiaulių ligoninei ir jose pagalbą ir gydymą gaunančioms moterims.
„Daugeliui gydymo įstaigų trūksta lėšų aukštos kokybės biopsijos adatoms ir žymekliams, kurie yra itin svarbūs tiksliai diagnozei nustatyti. Nuo iniciatyvos pradžios ligoninėms visoje šalyje perdavėme tūkstančius biopsijos adatų ir audinių žymeklių – priemonių, kurios tiesiogiai prisideda prie ankstyvos diagnostikos ir sėkmingo gydymo“, – sakė E. Gainer Grigaliūnė.
Pasak pašnekovės, bendradarbiavimas – svarbiausias iniciatyvos pagrindas – leidžia daugybę metų suremti pečius ir bendromis pastangomis prisidėti prie geresnės sveikatos priežiūros sistemos, o svarbiausia – suteikti moterims realią galimybę kovoti už savo gyvybę.
„Dirbame kartu su ligoninėmis, medikais, verslo įmonėmis ir kitomis ne pelno organizacijomis, kad pasiektume kuo geresnių rezultatų. Pavyzdžiui, bendradarbiaujame su sveikatos priežiūros paslaugų teikėjais, kurie padeda platinti biopsijos adatas, ir su įmonėmis, remiančiomis mūsų renginius. Taip pat prisidedame prie vietos iniciatyvų, tokių kaip Vilniaus maratonas, kad skleistume žinią apie krūties vėžio prevenciją“, – sakė E. Gainer Grigaliūnė.
Pašnekovė įsitikinusi – IWAV iniciatyvą „Sužydėjusi viltis“ į priekį veda aiškiai matomas rezultatas ir žinojimas, kad bendruomenės vykdomos veiklos neabejotinai prisideda prie geresnės sveikatos priežiūros ir užtikrinimo, kad kiekviena moteris nuo šiol turi galimybę laiku išsitirti ir gauti geriausią įmanomą gydymą.
Savanorystės dovana
IWAV yra ne pelno siekianti organizacija, vienijanti Vilniuje gyvenančias užsienietes, tarp jų – ambasadorių ir diplomatinių misijų darbuotojas, NATO ir tarptautinio verslo atstoves. Visos organizacijos narės savanoriškai skiria savo laiko ir pastangų tam, kad už surinktas lėšas būtų įsigyjama krūties audinio žymeklių, siekiant pagerinti su krūties vėžiu kovojančių moterų gydymo kokybę.
Pasak IWAV ir iniciatyvos „Sužydėjusi viltis“ pirmininkės Ugnės Kukliauskaitės-Kairienės, savanorystės dovana leidžia kiekvienam piliečiui tapti teigiamų pokyčių kūrėju, o per gyvenimą daromi asmeniniai pasirinkimai lemia tai, kokį pėdsaką paliekame pasaulyje.
„Ši tema man artima ir kaip moteriai, ir kaip bendruomenės narei. Esu dukra, mama, anūkė. Kita vertus, esu apsupta daugybės stiprių moterų. Jei ne dėl savęs, tai vien dėl jų ir mūsų visų verta kurti šį pozityvų pokytį. Ši veikla man – ir bendruomeniškumas, ir tikėjimas, kad net mažiausi veiksmai gali lemti didelius pokyčius. Vienas pokalbis su bendruomene gali paskatinti sprendimą pasitikrinti. Tai nėra tik socialinė veikla, tai – gyvybes gelbstinti misija. Labai jautru girdėti iš moterų, kad po mūsų kvietimo pasitikrinti liga buvo nustatyta ankstyvoje stadijoje. Tai tiesiogiai reiškia antrą šansą gyventi. Taip pat džiaugiamės, kai moterys pasako, kad po mūsų renginių jos ėmė labiau mylėti save, labiau vertinti savo laiką ir sveikatą“, – dalijosi U. Kukliauskaitė-Kairienė.
Jai pritarė ir buvusi IWAV pirmininkė, verslininkė ir filantropė Erin Gainer Grigaliūnė, kuri savanoriauti pradėjo ieškodama prasmės ir vedama noro prisidėti prie žmonių gyvenimus keičiančios veiklos.
„Krūties vėžys palietė ir mano šeimą, todėl puikiai suprantu, kokia svarbi yra ankstyva diagnozė. Ieškojau prasmingo būdo padėti savo bendruomenei, o sužinojusi apie šios iniciatyvos poveikį moterų sveikatai Lietuvoje, supratau, kad noriu būti šio judėjimo dalimi. Tikiu, kad tinkama sveikatos priežiūra turi būti prieinama visoms moterims – nepaisant to, kur jos gyvena. Savanoriaudama galiu padėti rinkti lėšas ir skleisti informaciją, kad kuo daugiau moterų turėtų galimybę atlikti gyvybiškai svarbius tyrimus“, – sakė E. Gainer Grigaliūnė.
Pasak pašnekovių, prie akcijos „Sužydėjusi viltis“ gali prisidėti kiekvienas neabejingas Lietuvos pilietis – dalyvauti kasmet organizuojamuose renginiuose, aukoti, dalytis žinia apie organizacijos veiklą socialiniuose tinkluose ar savanoriauti. Įmonės ir organizacijos kviečiamos prisidėti tampant rėmėjais arba partneriais, kad visuomenės informavimo kampanija taptų dar aktyvesnė ir pasiektų kuo daugiau moterų visoje Lietuvoje. Papildomos informacijos apie iniciatyvą „Sužydėjusi viltis“ galima rasti svetainėje https://www.iwavilnius.com/blossom-of-hope.
„Šiuo metu kartu su Nacionaliniu vėžio centru, bendruomenės savanorėmis bei kūrybinėmis agentūromis dirbame dėliodamiesi planą, kaip galėtume pasiekti daugiau regionuose gyvenančių moterų. Siekiame, kad žinutė apie nemokamą krūtų vėžio patikrą pasiektų 45–74 m. amžiaus moteris ir paskatintų jas aktyviau dalyvauti prevencinėse krūtų mamografijos patikros programose.
Toliau tęsime ir rožinių autobusiukų iniciatyvą, sieksime dar glaudesnio bendradarbiavimo su savivaldybėmis. Tad raginame savivaldų ir sveikatos įstaigų lyderius prisijungti prie šių iniciatyvų organizavimo“, – ragino Tarptautinės Vilniaus moterų asociacijos ir iniciatyvos „Sužydėjusi viltis“ pirmininkė, savanorė U. Kukliauskaitė-Kairienė.
Daugiau savanorių atsiliepimų:
Anastasiya Zhukava: Kadangi pati esu išeivė, visada jaučiau stiprų norą atsidėkoti savo naujiesiems namams ir išreikšti dėkingumą už šiltą priėmimą. IWAV istorija – tai, kad dauguma jos narių yra užsienietės, aktyviai prisidedančios prie Lietuvos visuomenės gerovės, – mane išties sužavėjo ir įkvėpė. Kartu su nuostabių moterų iš viso pasaulio būriu skiriame savo laiką, energiją ir širdį tam, kad padėtume kuo daugiau moterų Lietuvoje suprasti: krūties vėžys nėra toks baisus, kaip gali atrodyti, ypač kai jis diagnozuojamas anksti. Mane skatina nesustoti tai, kad matau realius įrodymus, – mūsų pastangos iš tiesų keičia situaciją. Stebiu, kaip mūsų, valstybės ir privačių institucijų bendradarbiavimas padeda siekti užsibrėžtų tikslų. Kaip užsienietę mane labiausiai stebina tai, kad Lietuvos valdžiai ir sveikatos priežiūros įstaigoms iš tikrųjų rūpi. Jos ne tik išklauso – jos imasi veiksmų, kad gerintų moterų sveikatą. Kaip dažnai nutinka, savanorystei įkvepia ir asmeninės priežastys. Esu kilusi iš gydytojų šeimos – nuo mažens stebėjau, kaip mano seneliai gelbsti žmonių gyvybes. Nors pati gydytoja netapau, prisidėdama prie iniciatyvos „Sužydėjusi viltis“ jaučiu, kad prasmingai tęsiu jų palikimą.
Ugnė Kukliauskaitė-Kairienė: Prie šios iniciatyvos prisijungiau daugiau nei prieš 10 metų, padėdama su savanorystės veiklomis bei organizuoti paramos renginius. Tai iki šiol man turi daug prasmės, ypač suburiant bendruomenę ir prisijungiant gerais darbais prie kilnios misijos. Savanorystė man – tai galimybė ką nors duoti bendruomenei, kurioje gyvenu. Tai ne tik pagalba kitiems, bet ir asmeninis augimas. IWAV veikloje randu daug prasmės, šilumos, įkvėpimo. Savanorystė moko atjautos, kantrybės ir džiaugsmo dalintis. Ir, žinoma, moterų bendrystė – tai neįkainojama stiprybės ir palaikymo forma.
Erin Gainer Grigaliūnė: Savanorystė čia man suteikė gilesnį prasmės jausmą. Savo akimis mačiau, kaip net maži veiksmai – pagalba renginyje ar bendravimas su rėmėjais – gali atnešti didelių pokyčių. Tai neįkainojama patirtis. Sutikau nuostabių, atsidavusių žmonių, kuriuos vienija tas pats tikslas – padėti moterims. Matant rezultatus ir žinant, kad mūsų pastangos prisideda prie geresnės moterų sveikatos priežiūros, kiekviena akimirka tampa prasminga. Nesvarbu, ar organizuoju renginius, didinu informuotumą, ar padedu rinkti lėšas – jaučiu, kad darau kai ką tikrai prasmingo. Ši veikla man labai svarbi, nes tikiu, kad kiekviena moteris nusipelno turėti galimybę laiku diagnozuoti ir gydyti ligą. Žinojimas, kad mūsų darbas prisideda prie gyvybių išsaugojimo, mane motyvuoja nesustoti.
Iniciatyva „Sužydėjusi viltis“ dalyvauja „Lietuvos galios“ projekto „Teisingos Lietuvos“ kategorijoje.