Iniciatyva „Namų mama“ – bendrystės ir palaikymo motinystėje platforma

2023-10-02

Iniciatyvos „Namų mama“ tikslas – kurti mamų bendruomenę, kurioje jau esamos mamos padeda besilaukiančioms ar ką tik pagimdžiusioms moterims: atneša šviežio maisto ir skiria šiek tiek laiko bendravimui. Savanorystės principu veikianti iniciatyva padeda mamoms atrasti vienai kitą, dalintis patirtimi, pagelbėti neseniai kūdikio susilaukusioms moterims visoje Lietuvoje.

Įkvėpė užsienio patirtis

Vienos iš iniciatyvos įkūrėjų Giedrės Juškienės teigimu, skirtinga gimdymų patirtis bei priežiūra Lietuvoje ir Vokietijoje paskatino prisidėti prie būsimų Lietuvos mamų gerovės – tapti dula ir pradėti įgyvendinti mamų palaikymo savanorystės idėją.

„Gimdydama antrą dukrą Vokietijoje turėjau dulą, po gimdymo mus lankė akušerė, dėl to jaučiausi saugi ir patirtis buvo labai šviesi. Norėjosi, kad tą pamatytų ir patirtų kitos Lietuvoje gyvenančios mamos, kurios galbūt jaučiasi vienišos ar išgyvena sunkesnius etapus. Be to, gyvendama svetur ir augindama dvi mažametes dukras jaučiau didžiulį atskirties jausmą, tad pati ėmiau ieškoti bendrystės tarp mamų – taip atradau savanorišką organizaciją „Supermamas Berlin“ ir su 5 mėnesių dukryte pradėjau lankyti mamas ir joms gaminti šiltą maistą. Tokiu būdu padėdavau neseniai kūdikio susilaukusioms mamoms, o bendrystės pagalba mažinau atskirties jausmą“, – sakė G. Juškienė.

Pasak pašnekovės, būtent savanorystės patirtis Berlyne tapo didžiausiu postūmiu išbandyti šią iniciatyvą ir Lietuvoje.

„Viduje sau visada sakydavau, kad mamoms Lietuvoje po gimdymo reikia suteikti daugiau rūpesčio, priežiūros, atjautos, empatijos. Buvau tikra, kad turėdamos tokią organizaciją Lietuvoje mamos tikrai registruotųsi ir naudotųsi joms siūloma pagalba. Smagu, kad ilgainiui likimas suvedė su bendramintėmis Patricija Kvaselyte ir Edita Vyšniauske, su kuriomis pradėjome semtis patirties iš Berlyne įkurtos mamų organizacijos ir ruoštis sėkmingam platformos startui Lietuvoje“, – pasakojo G. Juškienė.

Pagalba naujoms mamoms

Užsiregistravus bendruomenėje „Namų mama“, galima tapti padedančia mama arba lepinama mama. Padedanti mama pagal savo galimybes įsipareigoja skirti kelias valandas bendravimui su neseniai kūdikio susilaukusia moterimi, atnešti jai šilto maisto. Lepinimas dažniausiai trunka nuo vienos iki keturių savaičių ir apima nuo 3 iki 7 apsilankymų, priklausomai kiek padedančių mamų tuo metu yra pasiekiamos.

„Projekto konceptas – atnešti šilto paruošto maisto ir skirti laiko pabendravimui, pasiteirauti dėl papildomos pagalbos. Visa tai veikia principu „mama mamai“ ir visiškai nemokamai. Bandome prevenciškai padėti mamoms spręsti motinystėje iškilusius sunkumus, kadangi Lietuvoje nėra išvystyta pagalbos sistema mamoms po gimdymo“, – sakė viena iš projekto įkūrėjų E. Vyšniauskė.

Pasak pašnekovės, šilto maisto paruošimas auginančiai ir maitinančiai kūdikį mamai yra didžiulis palaikymas ir pagalba, tuo pačiu kuriamas bendrystės jausmas, mažinama atskirtis.

„Ką tik pagimdžiusi mama iš karto turi pradėti rūpintis naujagimiu ir neturi laiko atsigauti. Šis laikas yra ypač jautrus ir trapus, nes keičiasi hormonai, gyvenimo ritmas, griūva nusimatyti lūkesčiai. Labai reikalinga parama, tiesiog buvimas šalia ir pasakymas, kad esi pakankamai gera mama savo vaikeliui. Todėl labai džiaugiamės, kad turime didžiulę gausą užsiregistravusių padedančių mamų visoje Lietuvoje ir pavyksta organizuoti susitikimus mamoms, kurios šiuo metu ieško bendrystės ir palaikymo. Registracijų sulaukiame ne tik didžiuosiuose Lietuvos miestuose, bet ir iš kitų atokesnių Lietuvos vietovių“, – džiaugėsi E. Vyšniauskė.

Savanorystės galia

Iniciatyvos „Namų mama“ bendruomenės ašis – naujos savanorės, kurios ne tik aktyviai registruojasi tapti padedančiomis mamomis, bet ir nemokamai administruoja lepinamų ir padedančių mamų susitikimus, darbuojasi viešinant informaciją socialiniuose tinkluose, kartu su kitomis organizacijomis planuojant renginius.

„Pamačiau šią iniciatyvą visai netyčia ir įstojau į grupę, tačiau dar ilgai svarsčiau, ar pildyti anketą ir tapti padedančia mama. Šią iniciatyvą palaikau, nes iš savo patirties žinau, jog moterys, o ypač mamos, viena kitą supranta geriausiai. Savanoriaudama esu atsakinga už sklaidą ir komunikaciją socialiniuose tinkluose. Daug mamų galbūt tyliai paskaito apie kitų moterų sudėtingas situacijas, bet pačios, būdamos juodžiausiame savo gyvenimo periode, nedrįsta garsiai kreiptis pagalbos. Mūsų tikslas pasiekti kiekvieną, suteikti galimybę užpildyti anketą ir pabandyti ieškoti pagalbos. Visa apimanti bendrystė yra stiprios bendruomenės bruožas“, – sakė iniciatyvos savanorė Ingrida Ušinskaitė.

Pasak dar vienos iniciatyvos „Namų mama“ savanorės Rasos Skudikės, savanorystės idėja kirbėjo nuolat, tačiau auginant tris dukras tiesiog pritrūkdavo laiko.

„Pamačius organizaciją „Namų mama“, pirmiausia surezonavo tai, kad mano pačios pirmagimė buvo labai nerami, kankino pilvo diegliai, ji nemiegodavo, jeigu negulėdavau šalia. Mano mažylė užaugo ant rankų, nešiojama ir sūpuojama. Ir tas šiltas maistas, apie kurį kalba iniciatyva, tuo metu man būtų buvusi didelė pagalba ir dovana. Taip pat buvau pirma iš draugų rato susilaukusi kūdikio, tad trūko ir bendravimo, palaikymo, bendrų temų apie vaikus. Taigi tai, ką siūlo „Namų mama“, man pasirodė be galo reikšminga ir reikalinga, ypač dabar, kai močiutės ar seneliai vis dar dirba, vyrai turi išlaikyti šeimą ir ta pagalba mamoms iš artimos aplinkos nebėra tokia prieinama.

Šiuo metu organizacijoje padedu administruoti lepinamų ir padedančių mamų susitikimus. Man ši savanorystė yra labai svarbi ir prasminga, nes matyti besišypsantį žmogų yra be galo gera. Smagu dalintis tuo, ką pats tuo metu gali duoti. Atrodo, tiek nedaug reikia – ištiesti kitam pagalbos ranką ir gerumas pasidvigubina“, – sakė R. Skudikė.

Norint išbandyti savanorystę arba sulaukti pagalbos iš kitų mamų Lietuvoje būtina užpildyti anketą puslapyje www.namumama.lt

Iniciatyva „Namų mama“ dalyvauja „Lietuvos galios“ projekte „Teisingos Lietuvos“ kategorijoje.

  • vytis
Lietuvos Respublikos Prezidentas
Gitanas Nausėda
© 2024 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, biudžetinė įstaiga. Visos teisės saugomos.
S. Daukanto a. 3, LT-01122 Vilnius tel. +37069842639, el. paštas: aurika.grozova@prezidentas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas: 188609016