Gerumo ranką tiesia visiems

2022-12-19

Elektrėnuose įsikūrusi asociacija „Ištiesk gerumo ranką“ vietinių vadinama viena veikliausių savanoriškų organizacijų visoje savivaldybėje. Asociacija jungia įvairaus amžiaus savanorius – nuo vaikų iki brandaus amžiaus senjorų.

Išskirtinis šios savanoriškos organizacijos veiklos pobūdis – rūpintis ne tik miesto garbaus amžiaus žmonėmis, ligoniais, vienišais asmenimis, asocialiomis ir daugiavaikėmis šeimomis, bet ir skirti ypatingą dėmesį atokesnių seniūnijų gyventojams.

Pačios geriausios emocijos

„Miesto žmones visada galima pakviesti į renginius, akcijas, jie mielai renkasi ir dalyvauja. O štai kaimo gyventojams atvykti sudėtinga. Todėl mūsų savanoriai organizuoja šventines išvykas į kaimo sodybas, lanko ligonius, vienišus žmones, užsuka į mokyklas, vaikų dienos centrus. Ir taip – per kiekvienas šv. Kalėdas, Velykas, Pagyvenusių žmonių dieną“, – sako „Ištiesk gerumo ranką“ vadovė Birutė Grybauskienė.

Jau kelerius metus savanoriai kviečia visų aštuonių vietos seniūnijų gyventojus švęsti didžiąsias metų šventes kitaip. Gausios savanorių pajėgos (per šv. Kalėdas – Kalėdų Senelis ir Snieguolė, per Velykas – ilgaausiai zuikiai ir Velykų bobutė) su dovanomis, dainomis, šypsenomis beldėsi į namų, į mokyklų duris, šoko, dainavo, bendravo.

„Neįsivaizduojate, kiek pačių geriausių emocijų patyrė tiek aplankyti žmonės, tiek patys savanoriai! Žmonės su ašaromis akyse dėkojo jaunimui. Puikiai juos suprantame, nes į atokias sodybas retai kas beužsuka, nebent paštininkai kartą per mėnesį atneša pensiją arba prieš rinkimus duris praveria politikai, pretenduojantys į vietos valdžią ar Seimą. O žmonėms juk taip trūksta paprasto ir nuoširdaus bendravimo“, – pasakoja asociacijos vadovė.

Savanorių – beveik 100

Pandemijos metu svarbus „Ištiesk gerumo ranką“ veiklos baras buvo kaukių siuvimas ir dalijimas, karšti pietūs savimi negalintiems pasirūpinti senoliams, neįgaliems, ligoniams suaugusiems ir vaikams. Savanoriai siuvo kaukes ir dalijo jas gyventojams, virė sriubas ir nešė jas į namus, palikdavo prie durų arba perduodavo per balkoną. Taip daugybė seniūnijos gyventojų kasdien gaudavo karšto maisto.

Asociacija rengia akciją „Vaikas vaikui“, į kurią įsijungusios mokyklos, darželiai ir verslas pildo šventinius vaikų norus. Pagyvenusių žmonių dieną senjorams dainavo Vytautas Šiškauskas, akcijos „Palydėk mane į mokyklą“ metu mokyklinės prekės buvo vežamos į kaimo ir miesto mokyklas – daugiavaikėms šeimoms ir visiems, negalintiems jų įsigyti.

Kitaip tariant, asociacijos nariai tikrai neturi kada nuobodžiauti. Renginių, veiklų, kitokių reikalų – į valias. B. Grybauskienė sako esanti labai dėkinga gausiam savanorių būriui – šiuo metu jų jau beveik 100 – už atsidavimą, pastangas, puoselėjamas žmogiškąsias vertybes ir nuoširdžią atjautą kitiems.

Sprendžia paprastas problemas

Kokias konkrečias problemas padedate įveikti žmonėms?  pasiteiravome „Ištiesk gerumo ranką“ vadovės B. Grybauskienės.

Padedame žmonėms išgyventi vienatvę, būname šalia tada, kai to labiausiai reikia. Pavežame, palydime, slaugome, konsultuojame. Organizuojame paramos ir labdaros renginius, daug prisidėjome prie pagalbos organizavimo ukrainiečių šeimoms.

Dažniausiai tenka spręsti buitines problemas, kurios labai svarbios žmogaus kasdienoje: parnešame maisto, nuperkame vaistų, padedame sutvarkyti kambarį, ieškome būtinosios medikų pagalbos, bendradarbiaujame su kitomis institucijomis.

Kodėl ir kada kilo mintis imtis tokios veiklos?

Nuolat bendraudami su žmonėmis pastebėjome, kad Elektrėnų savivaldybėje trūksta tam tikrų paslaugų, dėl kurių žmonės nežino arba nenori kreipti į tam tikras institucijas, o mūsų savanorius sutinka su šypsenomis ir klausimais. Tuomet ir kilo mintis pradėti teikti paslaugas, buvo parengti projektai, kurie padėjo sutelkti savanorius ir imtis socialinių paslaugų (pavėžėjimo, palydėjimo, konsultavimo) teikimo.

Dirbdami pamatėme, kad buvome teisūs, ir pasibaigus projektams tęsiame šias veiklas. Nuolat buriame savanorių komandas ir stengiamės padėti visiems, kurie kreipiasi į mūsų organizaciją ir prašo pagalbos.

Kodėl tai yra svarbu?

Kiekvienas iš mūsų gyvenime turi savo misiją. Mūsų savanorių misija – pagalba šalia esančiam. Savanoriai jaučiasi gerai tada, kai pavyksta teisingai atlikti užduotį, tai yra padėti prašiusiam pagalbos. Galų gale tai tiesiog paprastas žmogiškumas.

Kokiais rezultatais labiausiai džiaugiatės?

Esame labai azartiški ir kūrybingi, visus tikslus stengiamės įgyvendinti su kaupu ir labai džiaugiamės, kai pavyksta tai padaryti. Labiausiai džiugina paprastų žmonių nuoširdūs darbai, kad ir surinktos aukos per „Maisto banko“ akciją. Esame nustebę ir sujaudinti, kad tokiu metu, kai kyla kainos ir neaiški ekonominė padėtis, sulaukėme tiek palaikymo, nuoširdaus savanorių darbo. Labai daug duoda dėkingumas, juk pasakytas „ačiū“ brangiai nekainuoja.

Asociacijos žmonės ir jų darbai neliko nepastebėti. Gruodžio pradžioje Prezidentūroje vykusiuose projekto „Lietuvos galia“ apdovanojimuose „Ištiesk gerumo ranką“ tapo laureatais „Stiprios Lietuvos“ kategorijoje ir gavo apdovanojimą iš Prezidento Gitano Nausėdos rankų.

  • vytis
Lietuvos Respublikos Prezidentas
Gitanas Nausėda
© 2024 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, biudžetinė įstaiga. Visos teisės saugomos.
S. Daukanto a. 3, LT-01122 Vilnius tel. +37069842639, el. paštas: aurika.grozova@prezidentas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas: 188609016