Garliavos Juozo Lukšos gimnazijos projektas „Juozo Lukšos-Daumanto įkvėpti“ – siekis įamžinti Lietuvos laisvės kovotojų atminimą

2023-10-13

Kauno rajono Garliavos Juozo Lukšos gimnazijoje 30 metų puoselėjamas partizanų atminimas – įgyvendinamas projektas „Juozo Lukšos-Daumanto įkvėpti“. Gimnazijos direktorius Vidmantas Vitkauskas kartu su dr. Nijole Bražėnaite, Juozo Lukšos-Daumanto žmona, subūrė gimnazijos ir Kauno rajono bendruomenes prisidėti prie Juozo Lukšos atminimo įamžinimo.

1994 m. gimnazijai, pirmajai Lietuvoje, buvo suteiktas laisvės kovotojo Juozo Lukšos vardas, siekiant įamžinti ir pagerbti netoli Garliavos gimusio, studijavusio, kovojusio bei žuvusio legendinio partizano asmenybę.

Nuo pat pirmųjų įkūrimo dienų ir žymaus rezistento vardo suteikimo mokykla tapo ne tik savo organizacijos tradicijų kūrėja ir plėtotoja, bet ir Garliavos kultūrinio ir Lietuvos rezistencijos atminimo puoselėjimo centru.

Čia buvo įkurtas Juozo Lukšos-Daumanto muziejus, Lietuvos ir užsienio lietuvių rezistencijos studijų centras. Muziejuje sukaupta unikali ir autentiška Juozo Lukšos-Daumanto ir jo šeimos asmeninė medžiaga: Juozo Lukšos laiškai, albumai, nuotraukos, knygos, apdovanojimai bei kiti eksponatai. Jame kasmet apsilanko gimnazijos, kaimyninių ugdymo įstaigų mokiniai, žmonės, besidomintys Lietuvos istorija.

Tradicija tapusios mokyklos veiklos

Pasak gimnazijos tarptautinių projektų koordinatorės, neformaliojo ugdymo mokytojos Kristinos Grigaitės-Bliūmienės, gimnazijos mokytojai, turėdami tikslą kuo labiau sudominti jaunimą, organizuoja ir vykdo daugybę akademinių, kūrybinių, visuomeninių veiklų, susijusių su Laisvės kovotojų istorija. Gimnazijos istorijos, geografijos, menų, technologijų mokytojai kiekvienais metais rengia įvairias pilietines akcijas, mokinių darbų parodas, konkursus, dalyvauja kitų institucijų panašaus pobūdžio renginiuose. Jau daug metų mokiniams organizuojami susitikimai su ekspedicijų „Misija Sibiras“ dalyviais, o rezistencinę praeitį įamžinančiais akcentais dekoruojamos gimnazijos erdvės, mokymuisi ir renginiams skirtos patalpos.

„Kiekvienais metais, rugsėjo pradžioje, gimnazijoje ir už jos ribų organizuojamos Juozo Lukšos-Daumanto atminimo ir pagerbimo dienos. Sukaktuviniais metais tokie renginiai rengiami plačiajai visuomenei ne tik Garliavos, bet ir Kauno erdvėse, į jų programą įtraukiant buvusius rezistentus, žinomus politikos ir visuomenės veikėjus, karius, šaulius, profesionalius meno kolektyvus bei solistus. Daugelį metų tokiuose renginiuose dalyvavo Juozo Lukšos brolis Antanas Lukša ir buvusi Juozo Lukšos žmona dr. Nijolė Bražėnaitė.

Lapkričio mėnuo gimnazijoje skirtas mokinių supažindinimui su Lietuvos kariuomene, todėl labai dažnai gimnazijoje organizuojami susitikimai su kariuomenės sausumos pajėgų Juozo Lukšos mokymo centro kariais, mokiniai vyksta į šio centro renginius Rukloje“, – sakė K. Grigaitė-Bliūmienė.

Anot pašnekovės, Advento ir Kalėdų metu mokiniai dalyvauja įvairiose gerumo akcijose, renka ir gamina dovanėles Garliavos senelių namų „Senjorų vila“ gyventojams, globoja vienišus senelius, rengia jiems ir socializacijos centrų vaikams koncertus. Pastaraisiais metais mokykloje daug dėmesio skiriama gamtosaugos veiklai, už kurią gimnazijai ne kartą buvo skirta ir įteikta Žalioji vėliava.

Svarbu tęsti pradėtus darbus

2021 m. Garliavos Juozo Lukšos gimnazijai už mokinių patriotinį ir pilietinį ugdymą, Juozo Lukšos-Daumanto atminimo ir rezistencinio paveldo puoselėjimą buvo įteikta Gedimino pilies vėliava. Pašnekovės teigimu, tai buvo gimnazijos ilgamečių pilietinių ir patriotinių veiklų įprasminimas, svarus paskatinimas tolesnei veiklai.

„Kadangi ilgainiui ima nelikti šio svarbaus Lietuvos istorijos laikotarpio gyvųjų liudininkų ir jų artimųjų, kurie tiesiogiai dalyvavo įvairiuose istoriniuose procesuose, o vėliau stengėsi įamžinti laisvės kovų dalyvių atminimą ir skleisti objektyvią informaciją apie to meto įvykius ir žmones, būtina tęsti jų pradėtus darbus, įtraukiant į juos jaunosios kartos atstovus. Atsižvelgiant į besikeičiančias jaunimo vertybines nuostatas ir patirtis būtina ieškoti naujų ir jaunimui patrauklių veiklos formų, kurios juos sudomintų, sutelktų ir nukreiptų“, – sakė K. Grigaitė-Bliūmienė.

 

Projektas „Juozo Lukšos-Daumanto įkvėpti“ dalyvauja „Lietuvos galios“ projekte „Stiprios Lietuvos“ kategorijoje.

  • vytis
Lietuvos Respublikos Prezidentas
Gitanas Nausėda
© 2024 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, biudžetinė įstaiga. Visos teisės saugomos.
S. Daukanto a. 3, LT-01122 Vilnius tel. +37069842639, el. paštas: aurika.grozova@prezidentas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas: 188609016