Degaičių daiktų atiduotuvės įkūrėja: savo iniciatyva skatiname žmones dalytis ir gyventi tvariau

2024-04-08

Telšių rajone, Degaičiuose, aktyvių moterų iniciatyva 2022 m. įkurta daiktų atiduotuvė ne tik paskatino ir įveiklino vietos bendruomenės narius, bet ir padėjo išdalyti jau daugiau nei 10 tonų drabužių ir daiktų. Apsilankius Degaičių atiduotuvėje už simbolinį mokestį galima pasiimti įvairių daiktų, taip pat čia atvežti ir palikti nebenaudojamus drabužius, avalynę, indus, patalynę, žaislus ir kt.

„Mūsų veikla prasidėjo beveik prieš dvejus metus, kai keturios Degaičių kaimo bendruomenės narės nusprendė imtis visuomenei naudingos veiklos ir į šį darbą įtraukti kitus. Tad 2022 metų vasarą kartu su bendruomene pradėjome ruošti gautas patalpas, rinkti drabužius ir kitus daiktus. Visi kartu  iš mokyklos palėpės nešėme stalus, plovėme ir valėme patalpas, rinkome šiukšles ir  taip 2022 m. spalio 9 d. duris atvėrė Degaičių daiktų atiduotuvė“, – pasakojo Degaičių kaimo bendruomenės pirmininkė Gabrielė Narmontaitė.

Veikti skatina tvarumo idėjos

Pašnekovės teigimu, tokia bendruomenės veikla ne tik skatina tvarumą ir žiedinę ekonomiką, bet ir leidžia kovoti su vartotojiškumu, diegti atliekų mažinimo kultūrą.

„Mums ši veikla svarbi ne tik dėl bendravimo ar savanorystės idėjų, bet ir dėl to, kad puikiai jaučiamės dirbdamos šį darbą. Siekiame mokyti visuomenę tvarumo, žiedinės ekonomikos plėtojimo, be to, savo veikla daiktams suteikiame antrą gyvenimą. Mūsų atiduotuvėje drabužiai sukabinti ir pateikti tvarkingai, tad čia atvykę žmonės gali viską lengvai rasti. Atiduotuvėje praleidžiame labai daug laisvalaikio, įdedame daug širdies ir pastangų. Mus labiausiai motyvuoja bendradarbiavimas ir tarpusavio ryšys, galimybė padėti vieni kitiems, įkvėpimas siekti visuomenės pokyčių, kurti švaresnį ir tvaresnį rytojų“, – sakė G. Narmontaitė.

Visus daiktus atiduotuvei suaukoja žmonės. Prie iniciatyvos prisijungusios savanorės suaukotus daiktus kruopščiai atrenka, surūšiuoja, išnešioja po klases. Prastesnės kokybės drabužiai klientams nesiūlomi – atrenkami tik švarūs, tvarkingi ir kokybiški daiktai.

„Kartais susiduriame su problema, kad žmonės atveža arba daiktų atiduotuvės konteineriuose palieka labai prastus drabužius ar daiktus: drabužiai būna suplyšę, ištepti, supeliję, o daiktai sulūžę ir nebenaudojami. Stengiamės gyventojams perduoti žinią, kad priimame tik tinkamus naudoti daiktus ir drabužius“, – sakė G. Narmontaitė.

Džiugina aktyvūs savanoriai

Anot bendruomenės pirmininkės, prie sėkmingo atiduotuvės gyvavimo labai prisideda neatlygintinai dirbantys savanoriai, dalyvaujantys kasdienėse iniciatyvose.

„Sulaukėme savanorių, kurie savo pagalba palengvino ne tik rūšiavimą, bet ir kasdienius darbus, tokius kaip patalpų valymas, šiukšlių išvežimas. Tai be galo svarbu ir padeda dar efektyviau vykdyti veiklas. Ne veltui jau turime nemažai planų ateičiai: ketiname dalyvauti socialiniuose projektuose ir kurti socialinį verslą, kuris duotų pelno, leistų išlaikyti patalpas ir prisidėtų prie bendruomenės gerovės. Be to, mūsų atiduotuvės bendruomenė svajoja įsigyti nuosavą autobusiuką, kuriuo galėtume surinkti drabužius ir daiktus iš daiktų palikimo konteinerių. Šiuo autobusiuku naudotųsi bendruomenės nariai, vaikų dienos centras, senjorai. Ketiname atidaryti dar vieną daiktų atiduotuvę Telšių mieste, kad gyventojai galėtų dar lengviau mus pasiekti. Tad jeigu norite prisidėti prie mūsų vykdomų veiklų, kviečiu mus sekti „Facebook“ puslapyje „VšĮ „Nelik vienas“, o jeigu kam nors kiltų idėja ir savo mieste įkurti daiktų atiduotuvę, visada patarsime ir padėsime“, – sakė Degaičių kaimo bendruomenės pirmininkė.

Savanorių atsiliepimai:

Loreta: „Norėjau užsiimti prasminga veikla, tad pradėjau Telšiuose ieškoti savanorystės vietos. Kadangi sekėsi sunkiai, atėjau iki ,,Nelik vienas“. Savanoriauju neseniai, tačiau sekasi puikiai. Jaučiu, kad mano pagalba yra reikalinga.“

Nijolė: „Kadangi esu žmogus, kuris negali būti be veiklos, ir apsilankiusi atiduotuvėje pamačiau, kad trūksta darbo rankų, pasisiūliau padėti. Savanorystė svarbi tuo, kad galiu prisidėti ir būti naudinga, darbas atiduotuvėje man dar svarbus ir tuo, kad galiu prisidėti prie žmonių požiūrio, jog atiduotuvė skirta tik skurstantiesiems, keitimo. Juk tai skirta ir tvaresniam gyvenimui kurti, vartotojiškumui mažinti, kad planeta būtų kuo ilgiau išsaugota ateities kartoms.“

Irmantė: „Prisijungti prie atiduotuvės nusprendžiau, nes turiu laisvo laiko, kurį galiu skirti kitiems. Savanorystė tuo ir svarbi, kad gali duoti kitiems ką nors gero, o duodama kitiems ir pati jaučiuosi daug geriau.“

Indrė: „Pradėjau savanoriauti būdama vaiko priežiūros atostogose. Ieškojau veiklos, užimtumo, norėjau būti naudinga visuomenei. Savanoriauti pasiryžau ir dėl to, kad VšĮ „Nelik vienas“ bendruomenės įkūrėjai artimi, patikimi, nuoširdūs žmonės. Dar ši savanorystė patraukli tuo, kad veikla vyksta gimtajame Degaičių kaime, mano pačios lankytoje mokykloje. Kurį laiką pastatas buvo kiek apleistas, o dabar ir vėl tapo naudingas. Be abejonės, gera žinoti, kad prisidedu prie tvaraus vartojimo. Savanoriauti man patinka, o ir darbas nesunkus, kai dirbi jaukiame kolektyve, apsuptas rūpestingų ir nuolat besišypsančių žmonių. Gera žinoti, kad esi naudingas ir reikalingas.“

Sigutė: „Esu senjorė, tad laiko turiu pakankamai. Manau, kad savanorystė yra nuostabi ir praturtinanti veikla, nes galiu padėti kitiems.“

Iniciatyva „VšĮ „Nelik vienas“ ir Degaičių kaimo bendruomenės daiktų atiduotuvė“ sulaukė įvertinimo „Lietuvos galios“ apdovanojimuose ir tapo viena iš laureatų „Žalios Lietuvos“ kategorijoje.

  • vytis
Lietuvos Respublikos Prezidentas
Gitanas Nausėda
© 2024 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, biudžetinė įstaiga. Visos teisės saugomos.
S. Daukanto a. 3, LT-01122 Vilnius tel. +37069842639, el. paštas: aurika.grozova@prezidentas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas: 188609016