Dacijonų kaimo bendruomenės pirmininkė: „Kai bendruomenė aktyviai inicijuoja pokyčius, gyvenamoji vieta tampa patrauklesnė gyventi, dirbti ir investuoti“

2023-03-20

Tauragės seniūnijoje įsikūrusiame Dacijonų kaime aktyviai veikiantys Dacijonų kaimo bendruomenės nariai dar 2006 metais susibūrė tam, kad vedini bendruomeniškumo idėjos galėtų telkti vietos gyventojus ir gyventi patogesnėje, gražesnėje aplinkoje. Daugybe skirtingų veiklų užsiimanti bendruomenė stengiasi praskaidrinti kasdienę vietos gyventojų rutiną, burti bendroms veikloms, ieškoti būdų, kaip spręsti socialines, aplinkosaugos, kultūrinio gyvenimo, švietimo ir sveikos gyvensenos problemas. Dacijonų kaimo bendruomenės nariai ne tik dalyvauja mokymuose, dalinasi bendruomenę stiprinančiomis idėjomis, bet ir patys vykdo bendruomeninį verslą, glaudžiai bendradarbiauja su vietos verslininkais, yra aktyvūs sprendžiant įvairias su gyvenviete susijusias problemas.

Su Dacijonų kaimo bendruomenės pirmininke Andžela Jakiene kalbėjomės apie iniciatyvos pradžią, kasdienius iššūkius, savanorių pritraukimą ir bendruomenės ateities planus.

Papasakokite trumpai apie iniciatyvą Dacijonų kaimo bendruomenė – patraukli vieta gyventi“. Kaip kilo mintis pradėti?

Tai 16 metų trunkančios veiklos rezultatas, kurioje dalyvauja 87 Dacijonų, Grineidžių, Baltramiejiškių, Drąslaukio, Ližių kaimų gyventojai. Nuo pat bendruomenės įsikūrimo pradžios nuolat puoselėjame tradicijas, bendruomeniškumą, sveiką gyvenseną, kūrybiškumą ir pilietiškumą, teikiame iniciatyvas infrastruktūrai gerinti. Įgyvendinta daugelis projektų: nuo tradicijų, papročių puoselėjimo, bendruomeniškumo skatinimo, sveikos gyvensenos iki paslaugų gyventojams teikimo.

Norėdama sukurti gražią, patrauklią gyvenamąją aplinką, bendruomenė ėmėsi lyderystės ir įgyvendino projektą „Verslo kūrimas Dacijonų bendruomenėje“. Džiaugiamės tuo, kad buvo sukurta 1 nauja darbo vieta ir šiuo metu Dacijonuose bei visame Tauragės rajone teikiamos aplinkos tvarkymo ir transporto paslaugos.

Bendradarbiaudami su kitomis rajono bendruomenėmis ir verslininkais bei pavieniais asmenimis supratome, kad vis dar trūksta žinių vystant tvarų verslą, nedrąsiai žiūrima į inovacijas, naujus laikmečio keliamus technologinius bei socialinius iššūkius. Dėl šios priežasties buvo organizuojami mokymai ne tik patiems bendruomenės nariams, bet ir kitoms rajono bendruomenėms, darbo vietas ketinantiems kurti gyventojams.

Su kokiais iššūkiais susiduriate vykdydami iniciatyvą?

Bendruomeninis verslas išsiskiria tuo, kad skiriamas neatlygintinas bendruomenių narių laikas bei pastangos, prisiimama finansinė, psichologinė, socialinė rizika ir atsakomybė. Tai nėra lengva, ypač turint asmeninį užimtumą, darbinę veiklą.

 

Kaip bendruomenės veikla keičia žmonių gyvenimus? Galbūt galite pasidalinti geraisiais pavyzdžiais?

2020 metais Dacijonuose įkurta nauja asociacija „Dacijonų paslaugos“, kurios vienas iš steigėjų yra Dacijonų kaimo bendruomenė. Su „IŠSITAŠKOM“ projektu visoje Lietuvoje pradėtos teikti kokybiškos pramogų ir poilsio organizavimo paslaugos šeimoms, vaikams ir suaugusiesiems. Siūlomas puikus pramogų asortimentas: batutų parkas, interaktyvūs žaidimai, putų mašina, lazerinis dažasvydis. Tiesioginė nauda bendruomenei – nemokamos paslaugos, per vasaros atostogas įdarbinami moksleiviai, jaunimas, sukurtos 3 naujos darbo vietos kaimo gyventojams.

 

Čia įgyvendintas dar vienas projektas „Šeimos dirbtuvė socialinio verslo kūrimas“, įkurtas darželis „Pelėdžiukų kiemelis“. Švietimo įstaigoje lanksčiai ir kūrybiškai teikiamos vaikų priežiūros, užimtumo paslaugos, o šeimos nariams atsiranda sąlygos įsilieti į darbo rinką ar užsiimti įdomia, norima veikla.

 

Kokiais rezultatais labiausiai džiaugiatės?

Smagu tai, kad į septynias naujai sukurtas darbo vietas įdarbinti kaimo gyventojai. Tapome labiau matomi, girdimi, patrauklūs. Gyvenvietė keičiasi ir gražėja, čia keliasi gyventi jaunos šeimos.

Bendruomeniniame versle gautos pajamos investuojamos į pačių bendruomenės žmonių gerovę. Pajamos skiriamos bendruomenės veiklos užtikrinimui, jos aktualių problemų sprendimui, kokybiškam laisvalaikio užimtumo organizavimui (edukacijoms, kelionėms, renginiams).

Tikime, kad kuo aktyviau bendruomenė dalyvauja mokymuose ir inicijuoja, skatina pokyčius, tuo labiau gyvenamoji vietovė tampa patrauklesnė gyventi, dirbti ir investuoti.

Kaip būrėte savanorių komandą?

Gyventojai patys aktyviai dalyvauja gyvenamosios vietovės kūrimo ir tobulinimo procese. Įgyvendinant projektus daugiau kaip pusšimtis įvairaus amžiaus žmonių skiria savo laiką, žinias, patirtį ir energiją bendruomenės naudai. Visus jungia noras gyventi saugioje, gražioje, patogioje aplinkoje ir kurti tai, ko labiausiai reikia.

 

Papasakokite plačiau apie organizacijos ateities planus.

Bendruomenės gyventojai vykdo tokius verslus kaip maisto gamyba, žuvininkystė, pienininkystė, kalvystė, automobilių remonto paslaugos, automobilių prekyba, bitininkystė, mažmeninė prekyba, santechnikos paslaugos, gaminiai iš veltinio ir kt., veikia socialinis vaikų užimtumo verslas. Todėl svarbu sukurti vietos produktų, paslaugų žinomumo ir pasiekiamumo tinklą, ugdyti gyventojų sąmoningumą palaikyti vietos verslą, dalintis pertekliniais produktais, daiktais.

Taip pat svarbu padėti vyresnio amžiaus gyventojams išmokti efektyviai naudotis informacinėmis technologijomis, skirti jiems reikiamą dėmesį, įtraukti į veiklas, daugiau bendrauti.

Iniciatyva „Dacijonų kaimo bendruomenė – patraukli vieta gyventi“ sulaukė įvertinimo „Lietuvos galios“ apdovanojimuose ir tapo vienais iš laureatų „Inovatyvios Lietuvos“ kategorijoje.

 

  • vytis
Lietuvos Respublikos Prezidentas
Gitanas Nausėda
© 2024 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, biudžetinė įstaiga. Visos teisės saugomos.
S. Daukanto a. 3, LT-01122 Vilnius tel. +37069842639, el. paštas: aurika.grozova@prezidentas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas: 188609016