„BaiDarom“ iniciatyva – upių ir ežerų švarinimas plaukiant baidarėmis

2023-04-26

2023 metų gegužės 13–14 dienomis Lietuvos karių asociacijos keliautojų klubo nariai organizuoja jau tradicija tapusią akciją „BaiDarom 2023“, kurios metu plaukdami baidarėmis iš Lietuvos vandens telkinių rinks pavasarines šiukšles. Plauks iki 200 baidarių, o šiukšlės bus renkamos Aukštaitijos, Dzūkijos, Dubysos, Aukštadvario nacionalinių parkų ir Vilniaus rajono upėse, ežeruose, stovyklavietėse. Plaukdami baidarėmis talkininkai taip pat iškels inkilus nykstantiems didiesiems dančiasnapiams.

Lietuvos karių asociacijos keliautojų klubas vienija kelionių entuziastus, kurie ne tik savarankiškai organizuoja žygius pėsčiomis, dviračiais, baidarėmis, kopia į kalnus, bet ir rengia mokymus, o skirtingų iniciatyvų metu stengiasi puoselėti Lietuvos pilietinį sąmoningumą ir tautines vertybes.

 

Su klubo prezidentu Rolandu Lubiu kalbėjomės apie iniciatyvos „BaiDarom“ pradžią, nuolatinius iššūkius ir tolesnius klubo ateities planus.

Papasakokite trumpai apie iniciatyvą „BaiDarom“, kaip kilo mintis pradėti?

Prasidėjus akcijoms „MesDarom“, sociali visuomenės dalis pradėjo valyti parkus ir miškus, tačiau mes pastebėjome, kad upėse, ežeruose vis dar apstu buitinių šiukšlių. Išsinuomoję baidares, dar 2015 metais Aukštaitijoje iš upės krantų pradėjome jas rinkti. Liūdino tai, kad mūsų šiukšlių maišai buvo pilni vos po ketvirčio plaukimo pasirinktu upės ruožu. Supratau, kad reikia daugiau pajėgumų, tad į talką kiekvieną pavasarį plaukiant baidarėmis valyti upes kvietėmės ir kitus mūsų klubo narius.

Su kokiais iššūkiais susidūrėte?

Įtikinti dalyvius rinkti šiukšles baidarėmis buvo nemenkas iššūkis, nes, visų pirma, tai darbas, o ne pramoga, be to, už baidarių nuomą, šiukšlių maišus, pirštines reikia mokėti pačiam, aukoti savo laiką ir visa tai daryti savanoriškai. Valymas vyko balandžio pabaigoje – ne sezonu, oras tuo metu gana lietingas, o ir maudytis vis dar šalta. Reikalai pajudėjo tada, kai su Aukštaitijos regiono vandens turizmo asociacijos vadovu Rimvydu pavyko susitarti, kad baidares šiam tikslui gausime nemokamai. Kasmet norinčių prisijungti rinkosi vis daugiau ir, pradėję su šimtu dalyvių, kitais metais subūrėme per du šimtus penkiasdešimt, dar kitais – net keturis šimtus savanorių. Sunkiausia buvo rasti nuomotojus, kurie neatlygintinai suteiktų baidares. Bėgant laikui, prie mūsų iniciatyvos pradėjo jungtis ir savo inventorių neatlygintinai siūlyti ir kiti – tai Dzūkijos, Vilniaus rajono, Dubysos, Verknės, Šešupės upių baidarių nuomotojai. Pagarba ir nuoširdus ačiū jiems. Po COVID-19 pandemijos iniciatyva vykdoma iš naujo. Motyvuotą bendruomenę surinkti nesunku, tačiau kyla iššūkių neatlygintinai suorganizuoti baidares, vakaronės ar stovyklavietės vietą, dalyvių prizus.

Kokiais rezultatais labiausiai džiaugiatės? 

Vienos akcijos metu, susiderinę su vietos valdžia, Aukštaitijos rajone išvežėme penkis savivarčius šiukšlių. Džiugina tai, kad baidarių nuomotojai jau po 3–4 metų sako, jog „mano ruožas švarus“. Baidarininkai kitiems nuomininkams įduoda šiukšlių maišų ir tiesiog paprašo gamtoje nepalikti šiukšlių. Iškylautojai savo šiukšlių ne tik nebepalieka, bet ir surenka kitų. Mūsų visuomenės savimonė išaugo kartu su draugišku požiūriu į gamtą. Vaikai, kurie plaukdami su tėvais renka svetimas šiukšles, niekada gamtoje nebenumes jokios savos. Tai yra labai geros, praktiškos ir efektyvios pamokos vaikams, formuojančios požiūrį į gamtą.

Kokias veiklas planuojate ateityje?

Dar daug upių ruožų reikia išvalyti. Iššūkis – baidarių nuomotojų paieška, kurie neatlygintinai suteiktų baidares šiai švarinimo akcijai. Po plaukimo ir šiukšlių rinkimo mėgstame savo socialinę bendruomenę pakviesti į vakaronę, suburti bendraminčius. Vakaronėje vyksta šokiai, įvairios atrakcijos, įdomiausių upės radinių konkursai, barbekiu. Vakaronėje anksčiau grodavo „Blues Maker“, „Poliarizuoti stiklai“, dabar panašūs renginiai truputį sumenko, nes reikia nuomoti didžiules patalpas, aikšteles, samdyti maitinimo organizatorius, muzikos grupes. Tai kainuoja, o visas išlaidas perkelti ant dalyvių pečių gana brangu. Nepaisydami kylančių iššūkių, upes valysime ir toliau. Šių akcijų metu pradėjome kabinti inkilus vandens paukščiams dančiasnapiams. Tai taip pat gana nemenkas iššūkis, kas yra matęs šiuos inkilus. Planų turime daug. Tęsiame kasmetinę akciją „BaiDarom“, daug dėmesio ir pajėgų skiriame Ukrainai remti, vykdome užsibrėžtus tikslus, pavyzdžiui, „Dviračių žygį aplink Baltijos jūrą“, keliones į kalnus, pažintines ekskursijas pėsčiomis, dviračiais, autobusais, keliones po Lietuvą (Kalniškės mūšis, Vanago takas ir t. t.). Puoselėdami Lietuvos istorinę atmintį, gaminame Lietuvos vienius – tai klubo vizitinė kortelė. Kviečiame ir Jus pasigaminti Lietuvos vienį!

Iniciatyva „BaiDarom“ dalyvauja „Lietuvos galios“ projekte „Žalios Lietuvos“ kategorijoje.

  • vytis
Lietuvos Respublikos Prezidentas
Gitanas Nausėda
© 2024 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, biudžetinė įstaiga. Visos teisės saugomos.
S. Daukanto a. 3, LT-01122 Vilnius tel. +37069842639, el. paštas: aurika.grozova@prezidentas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas: 188609016