Apsikeitimas paslaugomis – realiai veikianti praktika Lietuvoje

2022-08-11

Daiktų mainai daugeliui gal ir ne naujiena, tačiau paslaugų mainai – dar retai mūsų šalyje sutinkamas fenomenas. Kauno miesto Dainavos seniūnijoje tokia inovatyvi praktika jau sėkmingai veikia ir padeda stiprinti draugišką kaimynystę.

Tokią iniciatyvą „Dainavos mainų birža“ sėkmingai įgyvendina nevyriausybinė organizacija, šeimų centras „Būkime kartu“. Biržos nariai tarpusavyje keičiasi paslaugomis, kitaip tariant, už paslaugas atsiskaito „vietine valiuta“  savais talentais.

Idėjos autorė Inga Bradūnienė ją gvildenti pradėjo prieš aštuonerius metus, kai, ruošiantis stažuotei į Austriją, į rankas pateko straipsnis apie Vokietijoje veikiančią mainų biržą.

„Ir pačioje Austrijoje teko susipažinti su aktyviai daiktų mainus organizuojančia daugiavaike mama. Nuo tada kilo susidomėjimas ir mintys, kaip tai galima būtų pritaikyti Lietuvoje“, – sakė idėjos autorė, „Dainavos mainų biržos“ administratorė I. Bradūnienė.

Akstinu imtis idėjos tapo ne tik smalsumas išbandyti, bet ir patirtis stebint vietos bendruomenę – akivaizdžios žmonių susvetimėjimo, bendruomeniškumo ir paslaugų trūkumo problemos.

„Mieste gyvenantys žmonės mažiau bendrauja tarpusavyje, neretai tik pasisveikina su kaimynais, todėl ši iniciatyva kuria kaimyniškus santykius“, – teigė I. Bradūnienė.

Pasak jos, prireikė ilgo laiko, kol buvo įsteigta nevyriausybinė organizacija, kol atsirado tinkamas projektas šiai bendruomeninei idėjai vystyti. Tiesa, ją įgyvendinti padeda šeimų centro „Būkime kartu“ socialinės darbuotojos Gintarė Mačiulaitienė ir Ingrida Pravilionienė.

Iniciatyva taip pat padeda į bendruomenę integruotis projekte „AID“ (ES finansuojamas projektas „Alternatyvių investicijų detektorius“) dalyvaujantiems socialiai pažeidžiamiems asmenims, kuriems dėl įvairių priežasčių sunku susirasti darbą.

Pyragas ar kirpėjo paslaugos už pavėžėjimą

„Esmė – suteikti galimybę tos pačios bendruomenės nariams susipažinti tarpusavyje ir pasinaudoti vieniems kitų siūlomomis paslaugomis arba darbais. Taip žmonės gali kitų gerovės labui išnaudoti savo stiprybes – atskleisti tai, ką geriausiai moka“, – sakė socialinė darbuotoja G. Mačiulaitienė.

Iniciatyvos atstovės vardija geruosius tokių mainų pavyzdžius: namų šeimininkė gali iškepti skanų pyragą, vairuojantis žmogus teikia pavėžėjimo paslaugą, vieniša senjorė mezga šiltas kojines, pilnamečio vaiko mama gali pabūti aukle bendruomenės nario vaikui ir panašiai.

„Dainavos mainų biržoje“ turime užsiregistravusią ir profesionalią masažistę, kirpėją, tačiau profesiniai įgūdžiai beveik neturi reikšmės. Daug svarbiau paslaugų pasiūlymai, susiję su individualiais gebėjimais ir pomėgiais“, – pasakojo I. Bradūnienė.

Plečia paslaugų suvokimo ribas

Tokių mainų biržos idėja yra kilusi iš Kanados, tačiau pasiteisino ir kitose Vakarų valstybėse. Kaip sako idėjos autorės, Lietuvoje idėja taip pat sulaukia nemažai palaikymo: žmones džiugina, kad tokiu paprastu būdu galima patenkinti taip pat žemiškus kitų poreikius.

„Smagiausia, kad nemažai poreikių ir siūlomos pagalbos sutampa! Jau vien skelbimų dalyviai vieni su kitais bendraudami išpildo dalį poreikių – ir tai yra atsiliepimai iš pačių žmonių. „Dainavos mainų biržoje“ mainai galimi nebūtinai iš to paties, kuriam teiki pagalbą, tačiau sutapimų pasitaiko. Pavyzdžiui, turime bendruomenėje rusakalbį, kuriam aktualu išmokti lietuvių kalbą, o neseniai užsiregistravo mergina, baigusi lietuvių kalbos filologiją, pati besimokanti rusų kalbos“, – dalijosi įspūdžiais I. Bradūnienė.

Pasak jos, mainų birža vis dažniau sulaukia puikių iniciatyvų. Pavyzdžiui, bendrame susitikime susipažinusi su jaunomis mamomis, senjorė numezgė ir padovanojo jų vaikučiams šiltas kojines. Kita bendruomenės narė už talką sode atsidėkojo pavaišindama visas talkos dalyves puikiais sveikais patiekalais iš daržo.

Šiandien „Dainavos mainų biržoje“ jau daug narių, tad užtikrinama ir paslaugų įvairovė.

I. Bradūnienės teigimu, jos administruojama mainų birža atsižvelgia ir į specifinius narių poreikius: organizavo projektų rašymo dirbtuves, talką, kai to reikėjo vienai narei.

Šiuo metu populiariausia bendruomenėje yra pavėžėjimo paslauga, taip pat aktualios vaikų priežiūros, pagalbos senjorams, įvairios maketavimo paslaugos.

Augina bendruomeniškumą

Pasak „Dainavos mainų biržos“ organizatorių, kai kuriems galimybė susimokėti ne pinigais, o sava „valiuta“ reikšmingai keičia kasdienybę.

Nors biržos narius dar tenka skatinti aktyviau keistis paslaugomis, komanda tiki, kad ši iniciatyva taps dar populiaresnė ir kurs draugišką bendruomenę, kurioje žmonės padeda vieni kitiems.

„Mažesnes pajamas gaunantys žmonės gali pasinaudoti brangesnėmis paslaugomis ir dar patys uždirbti iš mėgstamos veiklos“, – sakė šeimų centro socialinė darbuotoja I. Pravilionienė.

Kai kuriems tai ne tik naujų galimybių, bet ir naujai užsimezgusios draugystės pradžia. Juk besimainydami savo talentais bendruomenės gyventojai susipažįsta tarpusavyje, tampa draugais.

Pasak iniciatorių, džiugu, kad projektas padėjo susiburti aktyviai šeimų centro „Būkime kartu“ bendruomenei, kuri dabar dažnai renkasi į įvairias veiklas: kūrybines dirbtuves, bendruomenės kavutės, paminėti šventes, į mamyčių grupes ar tarpusavio komunikacijos gerinimo užsiėmimus, kartu lanko spektaklius, dalyvauja bendrose talkose, mieste vykstančiuose renginiuose.

„Padedame ir socialiai pažeidžiamiems bendruomenės nariams įsidarbinti, neseniai pradėjome naują projektą, skirtą bendruomenės narių psichinei sveikatai stiprinti per meną ir kultūrą“, – sakė I. Bradūnienė.

 

  • vytis
Lietuvos Respublikos Prezidentas
Gitanas Nausėda
© 2024 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, biudžetinė įstaiga. Visos teisės saugomos.
S. Daukanto a. 3, LT-01122 Vilnius tel. +37069842639, el. paštas: aurika.grozova@prezidentas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas: 188609016