Akcijos „Mane veža“ organizatorė: ši patirtis suteikia galimybę dalintis svajonėmis

Nuo 2017 m. gyvuojanti išskirtinė akcija „Mane veža“ – tai motociklininkų, neregių ir silpnaregių renginys, kurio metu motociklų vairuotojai veža keleivius su regėjimo negalia. Tai unikalus reiškinys ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje, kasmet suburiantis daugiau nei 150–200 dalyvių.
„Mane veža“ vyksta visoje Lietuvoje – iš anksto suskirstyti motociklininkų ir keleivių ekipažai važiuoja skirtinguose miestuose ir kaimuose, o akcijoje dalyvaujančiųjų poros turi galimybę susipažinti, pabendrauti ir kartu pasimėgauti motociklo teikiamu laisvės pojūčiu.
Idėja gimė netikėtai
Pasak „Mane veža“ sumanytojos ir organizatorės, „Motociklininkė.lt“ autorės Aldonos Juozaitytės, dažnai manoma, kad ši akcija skirta tik regos negalią turintiems keleiviams, tačiau ji ne mažiau svarbi ir patiems motociklų vairuotojams.
„Daugelis galvoja, kad mes, motociklų vairuotojai, neregiams dovanojame patirtį, įspūdžius. Tačiau nuo pat idėjos pradžios aš mačiau šią akciją kaip dovaną mums patiems, motociklininkams. Neabejojau, kad šie susitikimai visiems atneša teigiamų minčių ir jausmų bei pažintį su įdomiais, drąsiais, stipriais žmonėmis“, – sakė A. Juozaitytė.
Pašnekovė atvira – idėja organizuoti „Mane veža“ akciją gimė gana netikėtai, pro langą išvydus baltąja lazdele nešiną regos negalią turintį žmogų. Tuomet, pasitarusi su Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga, aktyvi moteris ir ėmėsi šios naujos, tačiau neabejotinai prasmingos veiklos.
„Tiesą sakant, mėgstu pajuokauti, kad akciją sukūriau iš savanaudiškumo – kad pagaliau išdrįsčiau. Aš pati, akcijos organizatorė, labai bijojau prieiti ir susipažinti su neregiu – trūko žinių arba tiesiog paskatinimo iš visuomenės, pavyzdžių, kaip tai padaryti. Tad, kad būtų drąsiau, sugalvojau tai padaryti ne su vienu keleiviu, o iš karto su šimtu. Dabar jau nebijau regos negalią turinčių žmonių – nebijau dalintis nuostabiu gyvenimu“, – sakė A. Juozaitytė.
Pasak pašnekovės, nors akcija „Mane veža“ trunka tik vieną dieną, dažniausiai emocijos ir atsiminimai dalyvius „veža“ visus likusius metus – iki kitos akcijos. O tai, kad projektas vyksta visoje Lietuvoje vienu metu, suteikia bendrumo ir įkvepia jaustis didelės, žavingos, gyvenimą mylinčios bendruomenės dalimi.
„Tai yra labai inovatyvus atskirties mažinimo sprendimas – juk mes tai darome kartu su motociklais! O jie, žmonių įsivaizdavimu, garsėja kaip adrenalino ar padidinto pavojaus (su kuo aš nesutikčiau) transporto priemonės. Labai tikiuosi, kad ši akcija išaugs į kažką dar didesnio arba įkvėps kitiems svarbiems projektams. Aš asmeniškai, kurdama tokius stebuklus, jaučiu savo prasmę žemėje. Tada atrodo, kad realizuoju man suteiktus gebėjimus, įgyvendinu man likimo skirtus uždavinius, o kartu priimu visus iššūkius, kurie kyla siekiant šios prasmės“, – dalinosi iniciatyvos organizatorė.
Galimybė pasikrauti pozityvo
Pasak pašnekovės, „Mane veža“ akcija suteikia ne tik naujų potyrių ir emocijų negalią turintiems keleiviams bei jų vairuotojams, bet ir įkvepia gyventi drąsiau, ryžtingiau, pamažu atsiverti naujiems gyvenimo iššūkiams.
„Vienas iš ryškiausių pavyzdžių yra keleivio neregio Sigito Sinkevičiaus istorija. Po akcijos jis išbandė tokius daugelio beprotiškais laikomus dalykus, kaip šuolį nuo tilto su guma ar šuolį parašiutu. Kelionė motociklu, jo teigimu, galėtų būti pirmas žingsnis žmonėms su regos negalia išplečiant pažinimo ribas, nes yra gerokai lengviau realizuojamas. O visos šios idėjos Sigitui kilo būtent po pirmosios akcijos, vykusios 2017-aisias“, – sakė A. Juozaitytė.
Anot pašnekovės, pozityvios patirtys ir akcijos dalyvių entuziazmas skatina tęsti pradėtas veiklas, kasmet stengiantis pritraukti dar daugiau motociklams ir gerai nuotaikai neabejingų žmonių.
„Labiausiai motyvuoja galimybė sutikti daugybę laimingų žmonių, su kuriais dalinuosi savo aistra motociklams. Kad tai, ką jaučiu važiuodama, pajaučia ir tie, kurie patys nevairuoja. Galų gale netgi tai, kad motociklas suprantamas ne kaip adrenalino pramoga, o daugelio gyvenimus įgalinanti, kurianti, telkianti, įkvepianti galia. Žinau, kad ne vieną keleivį įkvėpė drąsiau gyventi, o vairuotojus paskatino nebijoti negalios, todėl matau didelę prasmę ją kaskart organizuodama. Džiaugiuosi, kad ši akcija kuria vertę visuomenei“, – sakė A. Juozaitytė.
Pašnekovė akcentuoja, kad projekte labiausiai reikia dalyvių – keleivių, kurie norėtų būti pavežėti, ir vairuotojų, kurie norėtų vežti. Keleiviams vairuotojai priskiriami pagal gyvenamąją vietą arba pagal vietą, kurioje pageidauja dalyvauti patys, taip pat pagal motociklo kalibrą ir keleivio svorį. Kadangi Vilniuje paprastai būna daugiausia dalyvių, čia organizuojamas bendras susitikimas ir pasivažinėjimas, startuojantis tokiose istorinėse vietose kaip Vilniaus Arkikatedros ar Simono Daukanto aikštė.
„Dalyvauti galima visoje Lietuvoje, nėra jokio dalyvio mokesčio. Šis projektas yra unikalus dar ir tuo, kad nepriklauso nuo konkretaus adreso – nebūtina susirinkti viename taške, dalyvauti galima ir mažoje gyvenvietėje – tereikia norėti, ir aš pasistengsiu tiek keleiviams, tiek vairuotojams rasti vieniems kitus. Tad prisijungti paprasta – reikia internete užpildyti registracijos formą, pasirašyti būtinus dokumentus ir laukti informacijos artėjant renginio datai. Registracija skelbiama likus maždaug mėnesiui iki akcijos dienos“, – sakė renginio organizatorė A. Juozaitytė.
Augantis dalyvių skaičius
Pašnekovės teigimu, nors akcijos metu kasmet susirenka maždaug 150–200 dalyvių, ir šis skaičius nuolat auga, pritraukti dar daugiau dalyvių išlieka vienu svarbiausių renginio organizatorės tikslų.
„Labai norėčiau tikėti, kad „Mane veža“ augs ir jau galėsiu kalbėti ne apie šimtą ar du, o apie šimtus, gal net tūkstantį dalyvių. Tai yra realu, nes Lietuvoje yra daug tiek motociklininkų, tiek regos negalią turinčių žmonių. Belieka juos rasti ir būti tuo „laidininku“, t. y. organizatore, kuri visus sukviestų drauge švęsti gyvenimo ir bendrystės dovaną. Žinoma, būtų nuostabu galėti pavežėti ir kitas negalias turinčius asmenis, bet tam būtų reikalinga labai didelė tiek žmogiškųjų išteklių, tiek teisinė ir finansinė pagalba“, – sakė A. Juozaitytė.
Anot pašnekovės, norint pritraukti daugiau dalyvių, reikalinga ir plati, abiem bendruomenėms prieinama, patraukli renginio sklaida, o jai taip pat reikalingi tiek žmogiškieji, tiek finansiniai resursai. „Nemenkas iššūkis yra rasti regos negalią turinčiuosius ir pavėžėti norinčius motociklininkus. Nors akcijoje kasmet susirenka keli šimtai dalyvių, galėtų būti dar daugiau. Tam reikalinga labai plati, tikslinga komunikacija.”
Greta organizavimo iššūkių, Aldona kasmet patiria ir asmeninius iššūkius: ” Aš ne tik organizuoju, bet akcijos metu pati vežu keleivius, neretai vis kitu rėmėjų suteiktu nauju motociklu. Gali skambėti labai „kietai“, tačiau tai yra dvigubas, gal net trigubas iššūkis, pastangos, kurios nėra lengvos, bet reikalingos, nes suprantu jų vertę. Nepaisant kylančių iššūkių, ši akcija yra tikras stebuklas – prasmingiausias ir gražiausias mano gyvenimo projektas“, – sakė akcijos „Mane veža“ sumanytoja ir organizatorė A. Juozaitytė.
Akcijos „Mane veža“ dalyvių atsiliepimai
Saulius Karčiauskas: „Kiekvienas kažką galime padaryti dėl kitų. Tai kaip kraujo donorystė – kartą kraujo dovanojęs, jau negali sustoti. Norisi dalintis tuo, kuo gali.“
Liudas Bradauskas: „Ši akcija suteikė mano svajonei prasmę: važiuoti motociklu buvo mano svajonė, ir pagaliau aš ja galiu dalintis su kitais, važiuoti ne tik dėl savęs. “
Darius Mitkevičius: „Ši akcija dovanoja naujas pažintis, naujus potyrius, o svarbiausia vieną bendrą tikslą – dalintis su kitais tuo nevaržomu laisvės jausmu ant dviejų ratų skrodžiant vėją vingiuotais keliais.“
Sigitas Sinkevičius: „Pradėjau ne tik svajoti, bet ir planuoti nepatirtas veiklas. Kad ir šuolį nuo kone 39 metrų aukščio tilto prisirišus virvėmis. Tikrai patiko, todėl tai pakartojau! Vėliau buvo ir sklandymas parasparniu. Ne tik pabandžiau, bet ir sudominau likimo brolius ir seses sklandyti. Smagu ir linksma buvo girdėti draugo žodžius: „Jeigu nebūčiau pabandęs važiuoti motociklu akcijoje „Mane veža“, net nebūčiau drįsęs galvoti apie parasparnį, o dabar noriu dar!“
Iniciatyva „Mane veža“ dalyvauja „Lietuvos galios“ projekto „Inovatyvios Lietuvos“ kategorijoje.