Taikomosios antropologijos organizacijos „Anthropos“ iniciatyva už kultūriškai jautrų švietimą
Taikomosios antropologijos organizacija „Anthropos“ 2020 m. inicijavo kreipimąsi į Nacionalinę švietimo agentūrą dėl netinkamų kultūrinių reprezentacijų ir eurocentrizmo vadovėliuose, taip pradedant bendradarbiauti ir daryti pokyti švietimo sistemoje kultūrinio jautrumo ir teisingumo srityje. Kreipimosi laiškas išaugo į seminarą-diskusiją vadovėlių autoriams ir vertintojams apie kultūrų reprezentavimo iššūkius bei visiems pasiekiamą atmintinę. Už šią iniciatyvą Europos taikomųjų antropologų konferencijos „Why the World Needs Anthropologists“ apdovanojimuose „Anthropos“ buvo suteiktas ypatingas paminėjimas.
Vėliau „Anthropos“ šią iniciatyvą tęsė 2021 m. NŠA užsakymu įgyvendinant praktinių seminarų ciklą apie nediskriminaciją mokomojoje medžiagoje vadovėlių autoriams, redaktoriams ir vertintojams. Seminarų tikslas buvo tobulinti vadovėlių autorių ir vertintojų dalykinę ir didaktinę kompetenciją, suteikiant žinių, kaip rengiant vadovėlius išvengti skirtingų žmonių grupių ar bendruomenių diskriminacijos dėl rasės, tautybės, kalbos, kultūros, tikėjimo, socialinio statuso, lyties ir etninės kilmės, bei formuoti pagarbų skirtingų kultūrų vaizdavimą vadovėliuose.
Vykstant BUP atnaujinimui, „Anthropos“ aktyviai įsitraukė teikiant pastabas ir siūlymus Kultūrinės kompetencijos turiniui, Socialinio ugdymo bendrosioms nuostatoms, Pilietinio ugdymo kompetencijai ir programai, Istorijos ir Geografijos dalykų turiniui. Į kai kuriuos siūlymus buvo atsižvelgta. Ypač džiaugiamės, padarytu pokyčių ir įtrauktomis temomis į istorijos programą. „Anthropos“ siūlymu į naujausiųjų laikų dalį bendrojoje istorijos programoje įtrauktas naujojo kolonializmo fenomenas, kaip tebeformuojantis pasaulio politiką, galios santykius ir prisidedantis prie globalaus skurdo problemos formavimosi ir egzistavimo. Priimtas ir pasiūlymas moksleivius supažindinti su skirtingomis kapitalizmo rūšimis ir šiuolaikinėmis ideologijomis, pavyzdžiui, suprasti kaip neoliberali globali politika veikia ir skurdo pasiskirstymą. Dėmesio bus skiriama socialiniams judėjimams, prasidėjusiems XX a. vid. ir formavusiems žmonių teisių vystymąsi visuomenėje, kaip juodaodžių, moterų, seksualinių mažumų, autochtonų judėjimai. Taip pat, mūsų siūlymu į programą įtrauktos kultūriniui jautrumui ugdyti itin svarbios sąvokos „etnocentrizmas”, „eurocentrizmas”. „Anthropos“ ir toliau tęsia darbus siekiant kultūriškai jautresnio ir teisingesnio švietimo įvairių grupių atžvilgiu -kuriame tolimesnių mokymų mokykloms programą bei metodines medžiagas.