Pirmieji šunys asistentai Lietuvoje

Ajana Lolat
Kviečiame balsuoti už iniciatyvas. Balsavimas vyks rugsėjo 18 - spalio 18 dienomis (imtinai). Pabalsavus į jūsų el. pašto dėžutę ateis patvirtinimo laiškas. Paspauskite patvirtinimą gautame laiške, kad balsas būtų užskaitytas. Negavę laiško, patikrinkite ir pašto dėžučių „šiukšlių" skyrius. Jei balsavimas neveikia, pabandykite prisijungti per kitą naršyklę (Chrome, Mozilla, Opera, Edge).

Ajana Lolat – profesionali negalios įtraukties specialistė, šioje srityje tiek iš praktinės, tiek iš akademinės pusės dirbanti jau arti 10 metų, Pati užaugusi su cerebrinio paralyžiaus diagnoze, ji įkūrė fondą, finansuojantį įvairias neįgaliems vaikams skirtas terapijas. Žinau, kokius sunkumus liga atneša ir tau, ir tavo artimiesiems, todėl noriu, kad fondas jiems atneštų vilties ir džiaugsmo, – sako Ajana.

Nusprendusi, kad dėl savo negalios jai verta įsigyti šunį asistentą, kuris padėtų panešti daiktus ar net pakviestų pagalbą, jei kas atsitiktų, mergina sužinojo, kad tokie šunys Lietuvoje dar nepasiekiami – nėra nei reglamentuojančių įstatymų, nei subsidijos tokiam įsigyti. Iš prigimties užsispyrusi, Ajana nusprendė, kad nuo šiol jos tikslas – padėtį Lietuvoje pakeisti iš esmės. Suradusi profesionalius kinologus, sutikusius ruošti pirmąjį šunį asistentą, mergina pakvietė visą Lietuvą projektą palaikyti: Seime buvo inicijuota reikiama darbo grupė, o žmonės, pagal išgales, aukojo lėšas pirmosios šunytės asistentės mokslams. Taip įkurtas fondas tapo žinomas kaip Mulan fondas (minėtos šunytės garbei), o projektas išsiplėtė – dabar rengiami jau net PENKI šunys asistentai, o pats fondas artėja link spec. europinės akreditacijos, kuri įgyjama, jei sėkmingai paruošiami bent 5 šunys asistentai.

Siekiant paskleisti žinią apie šunų asistentų nešamą naudą bei surinkti lėšų projektui, vieninga komanda nužygiavo net 12,6 km ir taip pasiekė oficialų Lietuvos rekordą, matuojant atstumą, įveiktą einant ramentų pagalba. Po žygio Ajana braukė ašaras ir iš to sunkumo, kaip pati sako, ir iš to grožio, kurį visiems kartu pavyko sukurti: žygyje dalyvavo kurtieji, gestų kalbos vertėjai, vaikai su negalia ir be jos, kinologai, gausus šunų mylėtojų bei šunų būrys, įskaičiuojant, žinoma, ir dar augančius pirmuosius šunis asistentus. Maža to, netrukus Ajana žygiuos dar kartą, šunų asistentų vardu šįkart siekdama jau ir oficialaus Gineso rekordo!

Skiriame visas jėgas, kad šunys asistentai atkeliautų pas žmones su negalia Lietuvoje ir atneštų jiems ne tik naujas savarankiškumo, saugumo galimybes, bet ir labai daug džiaugsmo. Pats gyvenimus mus lydi link džiaugsmingų pokyčių, – šypsosi Ajana, – pradėjome rengti prezentacijas studentams ir moksleiviams, tikiuosi, kad vis daugiau žmonių sužinos apie šunų asistentų nešamą naudą bei patys ims kurti socialinias inovacijas, kurios taip reikalingos žmonėms.

Detalesnis mokslins projekto pagrindimas, kurį galite rasti žemiau, taip pat parengtas: kadangi Ajana šiuo metu siekia daktaro laipsnio ISM universitete ir rašo disertaciją žmonių su negalia įtraukties į darbo rinką tema – tapo be galo svarbu, kad šunų asistentų projektas tarnautų visuomenei ne tik pagal socialinius, bet ir pagal akademinius standartus bei siūlymus.

Mokslinis pagrindimas:

Žmonės su negalia dažnai laikomi našta savo šeimoms ir valstybei, nesugebančiais pasirūpinti savimi, persona non grata darbo rinkoje ir kitose socialinio gyvenimo srityse. Galiausiai, negalią turintieji dažnai nepaiso savęs, jiems trūksta pasitikėjimo savimi ir bendravimo įgūdžių, taip pat drąsos arba motyvacijos.

Mokslinių tyrimų vertinimu, vienas esminių įrankių, galinčių įveikti minėtas kliūtis,- skatinti neįgalių žmonių socialinius įgūdžius bei pasitikėjimą savimi. Europos ir pasaulinėje praktikoje jau tapo įprasta šiam tikslui pasitelkti šunis asistentus. Šuo asistentas – individuliai, t.y. priklausomai nuo asmens neįgalumo pobūdžio ir poreikių paruoštas šuo, kuris tampa ištikimu pagalbininku įveikiant įvairiausius – tiek fizinius, tiek emocinius, tiek socialinius iššūkius. Įprasta manyti, kad jie reikalingi akliesiems ar silpnaregiams, tačiau jie padeda esant ir tokioms negalioms, kaip mobilumo sutrikimai (padėti atsistoti, atnešti daiktus, iškviesti pagalbą), cukrinis diabetas (šunys užuodžia nukritusį insulino kiekį, todėl gali įspėti savininką), kurtumas (pranešti apie beldimą į duris) ir kt.

Be fizinių aspektų, šunys asistentai padeda socialiai įsitraukti į visuomenę: suteikia galimybę ugdyti savarankiškus gyvenimo įgūdžius bei pasitikėjimą savo jėgomis, padeda įveikti vienatvės jausmą bei skatina užmegzt naujus socialinius ryšius, pvz. aktyvus laisvalaikis su asmenimis, turinčiais šunis. Deja, iki šiol Lietuvoje nebuvo nė vieno oficialiai parengto šuns asistento, ko rezultate ir gimė Mulan fondas, siekiantis skatinti žmonių su negalia pasitikėjimą savimi, savarankiškumą bei suteikti didesnę mobilumo laisvę, taip sudarant sąlygas aktyviam šių žmonių į(si)traukimui į Lietuvos visuomenę.

Nors užsienio šalyse įprasta neįgalius žmones į šunų asistentų rengimą įtraukti paskutiniame jų rengimo cikle (prieš pat atiduodant savininkams), mes šiuos žmones į programą įtraukiame nuo pat pradžių (šuniukui esant dar mažam), taip stiprinant būtent socialinę projekto dimensiją: baigę programą mūsų žmonės – ne tik įgyją asistentą ir geriausią draugą, bet ir tampa tikrais kinologijos žinovais!

Atnaujintą renginių informaciją rasite mūsų FB tinklapyje „Mulan Fondas“, o video iš Lietuvos rekordo galite pamatyti čia: https://www.youtube.com/watch?v=MhH8knVs8qc

Norite prisidėti prie veiklų ar savanoriauti? Susisiekite su iniciatyvos autoriais.

Daugiau iniciatyvų

Rasta: 6
SPEAK Lithuania
SPEAK Lithuania
SPEAK Lietuva sujungia migrantus ir pabėgėlius su vietiniais per bendruomenės vedamą kalbų ir kultūros mainų patirtį.
Pasaulio, istorijos ir gamtos pažinimas
Pasaulio, istorijos ir gamtos pažinimas
Nuo 2022 m. KB "Taurų žiburys" organizuoja protmūšius, surinkusius jau per 700 dalyvių ir skatinančius žmones domėtis pasauliu, jo istorija, gamta.
Keliavimo priemonė „Atrask.eu“: bendruomenės stiprinimas per inovacijas
Keliavimo priemonė „Atrask.eu“: bendruomenės stiprinimas per inovacijas
Aukštadvaryje įsikūręs vaikų dienos centras „Navininkai“ kartu su partneriais įgyvendina interaktyvų projektą „Atrask.eu“.
LRK Jaunimo programa
LRK Jaunimo programa
Lietuvos Raudonasis Kryžius siekia sudaryti palankias sąlygas jauno žmogaus tobulėjimui, įsitraukimui į visuomeninę veiklą.
„Nėštumo kalendorius“ ir „Kūdikio dienoraštis“ –  edukacija tėvams, prie kurios gyvavimo prisideda daugelis
„Nėštumo kalendorius“ ir „Kūdikio dienoraštis“ – edukacija tėvams, prie kurios gyvavimo prisideda daugelis
Švietimo idėja, gimusi vienos mamos galvoje, virto net 15 metų besitęsiančia iniciatyva, prie kurios gyvavimo prisideda daug žmonių.
Kauno rajono savivaldybės viešoji biblioteka: bendruomenę sujungia šokis
Kauno rajono savivaldybės viešoji biblioteka: bendruomenę sujungia šokis
Ketvirtus metus bibliotekos organizuojama bendruomenine šokio iniciatyva siekiama stiprinti bendruomeniškumo ryšius per kūrybinę veiklą
  • vytis
Lietuvos Respublikos Prezidentas
Gitanas Nausėda
© 2023 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, biudžetinė įstaiga. Visos teisės saugomos.
S. Daukanto a. 3, LT-01122 Vilnius tel. +37069842639, el. paštas: aurika.grozova@prezidentas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas: 188609016