Pagalba Druskininkų savivaldybės senjorams ir neįgaliesiems Covid pandemijos metu

Lilija Sereikienė
Kviečiame registruoti jūsų organizacijos iniciatyvas. Registruotas iniciatyvas įtraukiame į projektos renginius ir kitas veiklas.

Prasidėjus Covid – 19 pandemijai, didelis pavojus kilo mūsų seneliams, vyresnio amžiaus kaimynams, neįgaliesiems. Supratome, kad mūsų visų pareiga juos kuo geriau apsaugoti nuo viruso keliamos grėsmės.

2020 m. pavasarį jiems į pagalbą atėjo Druskininkų savivaldybės savanoriai, kurie nupirkdavo maisto ir vaistų. Tačiau prasidėjus antram karantinui pastebėta, kad tos pagalbos senjorams ir neįgaliesiems reikia dažnesnės. Pastebėjome, kad senoliai jaučia nerimą, baimę, vienišumo, bejėgiškumo jausmą.

Druskininkų šeimos paramos centras veikia jau 11 metų. Didelį dėmesį veikloje skiriame psichologinei jaunų šeimų, neįgaliųjų ir senjorų sveikatai.

Reaguodami į susidariusią padėtį, ėmėmės iniciatyvos ir atsakomybės pradėti teikti naują paslaugą – maisto, vaistų nupirkimo, mokesčių apmokėjimo paslaugas Druskininkų sav. senjorams ir neįgaliesiems. Druskininkų savivaldybės paskatinti 2020 m. gruodžio mėn. pasirašėme bendradarbiavimo sutartis su Druskininkų savivaldybės administracija dėl paslaugų teikimo (finansuojama per ES programą „Kompleksinės paslaugos Druskininkų savivaldybės šeimoms“).

Įdarbinome paslaugų teikimo specialistes, kurios aptarnavo per 90 Druskininkų savivaldybės gyventojų (1 kartą per savaitę paslaugos gavėjams nuperkama maisto, medikamentų, apmokami mokesčiai).

Šios paslaugos teikimas mūsų komandai kėlė daugybę iššūkių. Senjorams ir neįgaliesiems reikėjo ne tik maisto, vaistų nupirkimo, mokesčių apmokėjimo, bet ypatingai bendravimo paslaugų. O kaip jas suteikti kokybiškai, kai reikia laikytis atstumo ir kuo mažiau gyvai bendrauti? Mūsų komanda ieškojo įvairių būdų ryšiui su žmonėmis palaikyti – skambindavo telefonu, kalbindavo, išklausydavo.

Ši paslauga išryškino net ne karantino problemą – senjorų vienišumo problemą. Senjorų vaikai dažnu atveju gyvena kitame mieste ar užsienyje, šalia giminaičių nėra, draugai vyresnio amžiaus, kuriems irgi reikia pagalbos, kaimynų senjorai irgi pagalbos nedrįsta prašyti. Vyresnio amžiaus žmonės jaučiasi labai vieniši ir jiems ypatingai svarbu, kad šalia būtų asmuo, kuris esant sunkumams (ligai, negaliai) juo saugiai ir maloniai pasirūpintų. Įsitikinome, kad senoliai jaučiasi psichologiškai ramiau, kai turi į ką kreiptis pagalbos. Lengviau atsikvėpė ir toli gyvenantys vaikai, labai nerimavę, kad dėl karantino suvaržymų negali lankyti tėvų.

ES finansavimas šiai veiklai pasibaigė šį pavasarį, tačiau įvertinus esamą situaciją ir atlikus apklausą supratome, kad turime tęsti pagalbą. Pastebėjome, kad klientams reikalingos ne tik apipirkimo, mokesčių sumokėjimo, bet ir pavežėjimo į gydymo, kitas įstaigas paslaugos, taip pat būtina tęsti betarpišką bendravimą. Todėl pateikėme Druskininkų savivaldybei naują paraišką „Pagalba Druskininkų savivaldybės asmenims, kurie turi didesnę riziką sirgti arba serga labai sunkiomis ligomis“ ir gavome finansavimą.

Druskininkų šeimos paramos centro darbuotojos matydamos, kiek daug yra žmonių, kuriems reikia pagalbos telkia ir savanorius. Dažniausiai savanoriai vienišiems seneliams padeda palaikydami emociškai: praskaidrina jų laisvalaikį pokalbiais ar senelių mėgstama veikla. Jei fizinis lankymas apribotas, savanoriai ryšį su seneliais palaiko reguliariais skambučiais, maloniomis staigmenomis.

Senjorus lankančios darbuotojos neapsiriboja tik funkcijų vykdymu. Jų iniciatyva rengiamos „Gerumo akcijos“. Prieš Kalėdas vaikai piešė sveikinimus seneliams, savanorės kepė meduolius, pradžiugindavo senjorus ir kitų švenčių proga. Tokiomis akcijomis, jos siekia atkreipti vaikų ir suaugusių dėmesį į šalia esančius senus kaimynus, pažįstamus. Pagalba vienišiems senjorams bus reikalinga dar ne vieną mėnesį, todėl iniciatyva bus tęsiama ir toliau.

Vykdydami šią iniciatyvą Druskininkų šeimos paramos centro komanda ateina į pagalbą šeimai plačiąja prasme. Jie siunčia visuomenei žinutę, kad šeima, tai ne tik tėvai ir vaikai, bet ir seneliai, tetos ir dėdės. Visi, kuriuos jungia kraujo ryšiai ir kuriais privalu pasirūpinti. Teikdami apipirkimo, informavimo, konsultavimo, psichosocialinės pagalbos, transporto organizavimas ir kitas paslaugas, bendraudami su senjorų vaikais ir giminaičiais, prisideda prie visų mūsų socialinės gerovės.

Karantinas Lietuvai tapo savotišku susitelkimo ir bendrystės išbandymu. Kadangi valstybinės įstaigos nepajėgė pasirūpinti visais, kuriems prireikė pagalbos, labai svarbų vaidmenį šioje situacijoje suvaidino NVO. Savo nuoširdžiu darbu darbuotojai ir savanoriai daugybei žmonių lengvina gyvenimą ir mažina socialinę atskirtį. Didžiulis projektų pliusas – užsimezgusios draugystės. Jei iš pradžių į šią iniciatyvą žmonės žiūrėjo labai nedrąsiai ir nepasitikėdami, vėliau liūdėjo, kad gali netekti žmogaus, kuriam gali patikėti savo kasdienius rūpesčius, žmogaus, kuris paįvairina gyvenimą, palaiko ir jais domisi. Nuolat bendraujant trinasi ribos tarp darbo ir savanorystės. Darbuotojos tampa laukiamos senjorų namuose, o bendravimas su senjorais jas praturtina gyvenimiška patirtimi.

Straipsniai apie paslaugas su klientų atsiliepimais ir darbuotojų jausmais: https://bit.ly/3HKzVB4

Norite prisidėti prie veiklų ar savanoriauti? Susisiekite su iniciatyvos autoriais.

Daugiau iniciatyvų

Rasta: 6
SOTAS – žmogui ir dėl žmogaus
SOTAS – žmogui ir dėl žmogaus
SOTAS - nevyriausybinė organizacija, kuri teikia socialines bei psichologines paslaugas ir savo veikla prisideda prie vaikų ir jų šeimų gerovės.
„Po tuo pačiu dangum..."
„Po tuo pačiu dangum..."
Asociacijos savanoriai nuo pat karo pradžios rūpinasi ukrainiečiais - karo pabėgėliais. Ši prasminga veikla padeda jiems integruotis į bendruomenę.
„Čia mūsų namai"
„Čia mūsų namai"
Bendruomenė įkurta 2004 11 11. Pagrindinė veikla - atstovauti ir ginti narių interesus; vienyti narius bendrai veiklai, skatinti pilietinį aktyvumą.
Jaunimo su specialiaisiais poreikiais bendruomenė
Jaunimo su specialiaisiais poreikiais bendruomenė
Esame bendruomenė, vienijanti jaunimą su specialiaisiais poreikiais ir padedanti jiems turiningai ir prasmingai leisti laisvalaikį.
„Angelų mamos“
„Angelų mamos“
Palaikymo bendruomenė nėštumą patyrusiai ir kūdikio netektį išgyvenančiai mamai.
Trečiojo Amžiaus Akademija
Trečiojo Amžiaus Akademija
VšĮ Trečiojo Amžiaus Akademija organizuoja paskaitas, ekskursijas.
  • vytis
Lietuvos Respublikos Prezidentas
Gitanas Nausėda
© 2024 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, biudžetinė įstaiga. Visos teisės saugomos.
S. Daukanto a. 3, LT-01122 Vilnius tel. +37069842639, el. paštas: aurika.grozova@prezidentas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas: 188609016