Neišnešiotų naujagimių asociacijos „Neišnešiotukas“ paramos projektas „Ankstukai“

Jolanta Grigorjevienė
Palaikymo balsai neturės įtakos konkurso rezultatams. Konkursinio balsavimo sistemą planuojama atverti šių metų rudens pradžioje. Apie konkursinio balsavimo pradžią būsite informuoti žinute Lietuvos galios platformoje.
Jau palaikė

Per projektą „Ankstukai“, asociacija užtikrina pagalbą anksčiau laiko gimusiems kūdikiams, jų šeimoms, suteikiant gyvybiškai svarbią medicininę įrangą, informaciją, psichologinę pagalbą, paramą daiktais, organizuoja renginius, šviečia visuomenę.

Pirmas Lietuvoje anksčiau laiko gimusius kūdikius globojantis projektas „Ankstukai“ siekia užtikrinti visapusišką pagalbą visiems anksčiau laiko gimusiems mažyliams bei jų šeimoms, suteikiant gyvybiškai svarbią medicininę įrangą, psichologinę pagalbą, paramą daiktais bei kitą svarbų palaikymą.

Ankstukai pasibeldžia netikėtai ir keičia gyvenimus. Gyvybiškai svarbu laiku suteikti pagalbą anksčiau laiko gimusiam kūdikiui, kuris kiekvieną dieną kovoja už gyvybę: mokosi kvėpuoti, priauga gramą bei milimetrą. Išgyvenimui, sėkmingam anksčiau laiko gimusio kūdikio vystymuisi bei tolimesnei raidai kritiškai svarbi profesionali medicinos pagalba, priemonės, naujausiomis žiniomis įgalinti medicinos darbuotojai bei tėvų rūpestis. Siekiame, kad ligoninės visoje šalyje būtų tinkamai pasirengusios kovoti už ankstukų gyvybę, o mažylių artimieji gautų visą reikalingą pagalbą emocine, informacine, materialia verte ir visuomenės palaikymą.

2014 m. pradėtas vykdyti paramos projektas siekia atkreipti visuomenės dėmesį į problemas, su kuriomis susiduria anksčiau laiko gimę kūdikiai ir jų šeimos. Apie ankstukus, jų šeimas, medicinos galimybes ir perspektyvas Lietuvoje iki paramos akcijos beveik nekalbėta. Žmonės, savo artimoje aplinkoje nesusidūrę su neišnešiotais naujagimiais turi ribotą žinojimą apie šios problemos ir jai reikalingų sprendimų mastą.

„Ankstukai“ padėjo nepatogų ir itin jautrų klausimą pristatyti šimtams tūkstančių Lietuvos žmonių. Visuomenės palaikymas, gauta finansinė parama, geradarių, aktyvių savanorių įsitraukimas, paskatino pokyčius itin svarbius visai „Ankstukų“ bendruomenei: kūdikiams, šeimoms, socialinės, švietimo srities specialistams, politikams, valstybei, rėmėjams (verslui), kiekvienam esančiam šalia. Lietuvos žmonių gerumo dėka Naujagimių intensyvios terapijos skyrius bei neonatologijos centrus pasiekė gyvybiškai svarbi medicinos įranga, buvo įkurta „Ankstukų pagalbos linija“, sukurta emocinės bei psichologinės pagalbos platforma www.auginulietuva.lt, veikia būtinosios pagalbos šeimai „Ankstuko kraitelis“ sistema.

Nors nukeliauta toli, o profesionalūs medikai Lietuvoje daro stebuklus, kasmet kovą už gyvybę vis dar pralaimi dešimtys ankstukų. Paramos projektas telkia visus geros valios žmones, bendruomenes ir organizacijas, kad drauge būtų siekiama paties svarbiausio tikslo – palaikyti silpniausius jų gyvenimo kovoje ir išgelbėti kuo daugiau ankstukų gyvybių.

Projekto tikslai
1. Medicininės įrangos Lietuvos ligoninėse atnaujinimas, siekiant suteikti neišnešiotiems naujagimiams geriausią galimą pagalbą ir išgelbėti kuo daugiau gyvybių. Kiekvienas kūdikis yra svarbus.
2. Psichologinė pagalba ankstukų susilaukusioms šeimoms bei sergančius kūdikius auginantiems tėvams Ankstukų pagalbos linijoje.
3. Personalo mokymai apie neišnešiotų naujagimių priežiūrą bei ankstyvą tėvų įtraukimą į ją
4. Bendradarbiavimas su medicinos institucijomis bei organizacijomis edukacijos, mokymų, rėmimo, tyrimų srityse.
5. Informacinių kampanijų visuomenei vykdymas apie anksčiau laiko gimusių kūdikių problematiką, stereotipų prevenciją neišnešiotumo klausimais.
6. Savanorių bendruomenės būrimas ir palaikymas, plečiant paramos ankstukams bei jų šeimoms tinklą.

Veiklos sritys
1. Medicininės įrangos atnaujinimas Lietuvos medicinos įstaigoje/ naujagimių intensyvios terapijos skyriuose bei neonatologijos centruose,
2. Psichologinės pagalba per Ankstukų pagalbos liniją ankstukų tėvams bei artimiesiems.
3. Finansinė parama ankstukų šeimoms.
4. Bendradarbiavimas su medicinos įstaigomis, organizuojant medicinos personalo mokymus.
5. Teikiami pasiūlymai ir rekomendacijos valstybės institucijoms diegiant Europos naujagimio sveikatos standartus Lietuvoje.
6. Informavimo kampanijų visuomenei organizavimas.
Veiklos

Ankstukų pagalbos linija 24/7
Vaikelis gali suskubti į pasaulį per anksti arba gimti ligotas. Sukrėstus tėvus kausto rūpestis, pyktis, kaltė, siaubas, vienatvė, baimė ir nežinomybė dėl vaikelio ateities. Tėvai ieško to paties likimo šeimų, dalinasi patirtimi, atjaučia, įkvepia vilties bei tikėjimo. Emocinė parama ir atviras pokalbis su pagalbos linijos savanoriais bei medicinos psichologais padeda nusiraminti, suprasti savo jausmus, lengviau išgyventi sukrėtimą, drąsiau eiti nelengvu keliu. Pagalbos linija naudojasi beveik 500 šeimų

Būtinosios pagalbos Ankstuko šeimos kraitelis

Niekas negali pasiruošti ankstuko atėjimui, o jam gimus, nuo pirmos akimirkos mažylis ir jo tėvai leidžiasi į kovą už gyvybę. Trečius metus tėvus Lietuvos ligoninėse pasiekia Ankstuko šeimos kraiteliai. Naujagimio daikteliai ankstukui yra per dideli, jų paieška užtrunka, o kraitelyje tėvai randa specialių sauskelnių pakuotę, pirmuosius ankstuko rūbelius ir kepuraitę, apklotą, informacinę knygą „Ankstukas“, kitas priemones, būtinas pirmomis dienomis ir mažyliui augant. Įteikiama beveik 1000 kraitelių kasmet.

Kūdikio netekties kraitelis
Antrus metus šeimoms teikiama informacinė, emocinė ir materiali pagalba negyvagimio, naujagimio ar kūdikio netekties atveju. Šeimos šiame kraitelyje randa priemones kūdikio atminimui (žvakutę, drobulę, rėmelį), psichologo konsultacijos ir bendruomenės kontaktus, info bukletus (Grįžimas į darbą po kūdikio mirties; Pagalba vaikams po kūdikio netekties; Seksualiniai santykiai po kūdikio mirties; Informacija ir parama seneliams (kai anūkai miršta iki gimdymo, gimdymo metu ar po gimdymo); Tekstas tėčiams, kai miršta kūdikis; Šeimai ir draugams, kai miršta kūdikis; Kitas nėštumas: tėvams kurių kūdikis mirė; Atsisveikinimas su kūdikiu. Tėvams, patyrusiems vėlyvą persileidimą, negyvo kūdikio gimimą ar naujagimio mirtį; Kūdikis miršta dar negimęs; Rekomendacijos medicinos personalui, kaip bendrauti su gedinčiais tėvais).
Nuotolinė mokomoji platforma AUGINU LIETUVĄ

Pandemijos metu asociacija sukūrė nuotolinę edukacinę platformą www.auginulietuva.lt, kurios tikslas – padėti stiprinti tėvystės įgūdžius, pagerinti psichologinę būklę, suteikti išsamią informaciją apie neišnešiotų ir sergančių naujagimių fizinę sveikatą, vystymąsi ir auginimą, atsakyti į dažniausiai užduodamus klausimus, palaikyti ir įkvėpti šeimas sunkiausiais momentais. Platforma skirta ir specialistų, dirbančių su šeimomis edukacijai bei psichologinei pagalbai.

Renginiai
Anksčiau laiko gimusių kūdikių šeimas, artimuosius, bičiulius bei geradarius suburiantys vietos renginiai, tarptautinių konferencijų iniciavimas ir organizavimas dalinantis geriausiomis pasaulio patirtimis ir siekiant gerovės visai šeimai.

Susisiekite su iniciatyvos autoriais.

Daugiau iniciatyvų

Rasta: 6
Pagalbos Angelai (Helping Hands of Angels)
Pagalbos Angelai (Helping Hands of Angels)
Anglijoje lietuvių sukurta nepelno organizacija, kuri padeda Lietuvoje nepasiturinčioms šeimoms, seneliams ir visiems, kam reikia pagalbos.
Pagramančio bendruomenės centro „Gramančia“ indelis garsinant savo kraštą
Pagramančio bendruomenės centro „Gramančia“ indelis garsinant savo kraštą
Pagramančio bendruomenės centras „Gramančia“ 2020 m. sukurtas socialinis verslas. Įkurta 19 darbo vietų.
Pilaitės bendruomenės centras
Pilaitės bendruomenės centras
Esame Tauragės raj., Dapkiškių k., Pilaitės bendruomenė: mūsų kaimas įsikūręs ant upės Jūros kranto Pagramančio regionianeme parke.
Baltosios Vokės vaikų dienos centro „Šypsenų sūkurys“ įkūrimas
Baltosios Vokės vaikų dienos centro „Šypsenų sūkurys“ įkūrimas
Vaikų dienos centro tikslas – sukurti saugią aplinką socialiai apleistiems vaikams, kad jie tinkamai galėtų augti ir ugdytis, tyrinėti pasaulį, bendrauti.
Solidarumo Kava
Solidarumo Kava
Tai 5 jaunuolių, turinčių intelekto sutrikimą, iniciatyva. Jos tikslas - kavos puodeliu už šypseną įgyti darbinių įgūdžių bei panaikinti stigmą.
Padėk vienišam senjorui
Padėk vienišam senjorui
Panevėžio krašto Nevėžio tunto skautai nudažė vienišos senolės namą.
  • vytis
Lietuvos Respublikos Prezidentas
Gitanas Nausėda
© 2022 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, biudžetinė įstaiga. Visos teisės saugomos.
S. Daukanto a. 3, LT-01122 Vilnius tel. +37069842639, el. paštas: aurika.grozova@prezidentas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas: 188609016