MIESTE, PASIKALBĖKIME!

MIESTE, PASIKALBĖKIME!

Klementina Gruzdienė

Alytuje, draugiškame šeimoms ir vaikams mieste, bendraminčių komanda per trumpą laiką įkūrė Alytaus autizmo asociaciją “Lietaus vaikai”ir sutelkė miesto bendruomenę mokyti/-is kitaip priimti negalią turinčius, negalią paverčiant galia, kalbėtis apie tai kas nepatogu.
Kam to reikėjo?

2020 metų pradžioje Švietimo įstatymo pokyčiai įtraukties tema buvo dar tik svarstomi Švietimo, sporto ir mokslo ministerijoje, LR Seime, o mes – švietimo pagalbos specialistų, tėvų atstovų, bendraminčių grupelė Alytuje jau suvienijome jėgas realiems veiksmams.

Susibūrėme tam, kad padėtume keisti visuomenės požiūrį į taip vadinamus „kitokius“ vaikus, „kitokius“ žmones, kalbėtis nepatogiomis temomis su visais, mokytis patiems ir kažkaip kitaip padėti mokyti kitus, nešti žinią visuomenei.

Švietimo įstatymo pakeitimai naikina diskriminuojančias nuostatas specialiųjų ugdymosi poreikių vaiku atžvilgiu, nuo 2024-ųjų metų jie galės lankyti artimiausią jo gyvenamoje vietoje esančią bendrojo ugdymo mokyklą, turės būti priimami visiškai lygiais pagrindais su kitais mokiniais. Bet tam reikia pasiruošti (pedagogų kvalifikacijos tobulinimas, mokymasis, kaip dirbti su autizmo spektro ir kitų raidos sutrikimų turinčiais vaikais, kaip pritaikyti aplinką, priemones, ugdymo turinį).

Manome, kad pokyčių galime tikėtis tik buriant bendruomenę ir kviečiant ją dialogui. Savo veiklomis mes transliuojame: „PASIKALBĖKIME, MIESTE!“

Ką nuveikėme?

Prakalbinome miestą!
Kiek bebūtų nuveiktų darbų ir įgyvendintų sumanymų – vis dar negalime nesistebėti didžiausiu laimėjimu – atsiliepusia bendruomene. Be finansinės paramos, remiantis tik nuoširdžia komunikacija, pavyko pakviesti miestą pokalbiui ir suprasti, kad jis jau pasiruošęs išgirsti, mokytis, kad Alytus – draugiškas autizmui miestas.

Sukūrėme „Lietaus vaikus“ Alytuje (Alytaus autizmo asociacija „Lietaus vaikai“) ir iš karto drauge su bendraminčiais inicijavome ir organizavome:

– mokymų ciklą pedagogams, medikams „Įtraukių aplinkų, palankių vaikui, turinčiam autizmo spektro ar kitų raidos sutrikimų, kūrimas“ ir lėšų pritraukimą šiems mokymams,
– pristatėme „Lietaus vaikus“, pakviesdami miestelėnus į pokalbį-diskusiją bei kino filmo „Ypatingieji“ peržiūrą, vakarą prie arbatos puodelio su specialistais, tėvais (gilintos žinios apie įvairiapusių raidos sutrikimų turinčius, autistiškus žmones),
– tęsėme kino filmų (kino teatre „Dainava“ ir po atviru dangumi) peržiūras ir diskusijas su žiūrovais nepatogiomis temomis (patyčios, moterų autizmas, įtrauktis, pasaulio lietuviai apie patirtis svetur, ugdant specialiųjų poreikių vaikus),
– su taikomąja elgesio terapija supažindinome Dzūkijos regiono tėvų atstovus,
– kalbėjomės apie autistiškų vaikų ir suaugusių žmonių problemas Alytaus miesto savivaldybės Šeimos komisijoje, Alytaus miesto savivaldybės tarybos Sveikatos komitete,
– surengėme mokymosi vakarą, kuriame dalyvavo pedagogai, raidos sutrikimų turinčių vaikų tėvai, dvasininkas, kiti miestelėnai,
– balandžio 2-ąją – Pasaulinę Autizmo supratimo dieną, Lietuvos autizmo asociacijos simbolis – mėlynas skėtis mūsų iniciatyva nušvito ir ant Alytaus miesto savivaldybės bokšto,
– subūrėme pedagogų, tėvų, švietimo pagalbos specialistų atstovus į gerosios patirties sklaidos edukacinę išvyką-seminarą „Įtraukusis ugdymas – įvairovės iššūkiai švietimui“ Klaipėdoje ir Klaipėdos rajono Dovilų pagrindinėje mokykloje,
– Alytaus autizmo asociacijos „Lietaus vaikai“ valdybos narės vyko į švietimo įstaigas, kur kalbėjosi su darbuotojais, pristatė leidinius apie autizmą, specialius akinius, kurių dėka galima pamatyti tai, ką jaučia autistiški vaikai, skaitė pranešimus įvairiose institucijose apie žmonių su negalia teises,
– Kaip lygiaverčiai įvairių institucijų, įstaigų, organizacijų partneriai sėkmingai dalyvavome Laisvės piknike 2020 m. (pristatėme „Lietaus vaikus“, PPT, akinius, kvietėme geriau pažinti autistiškus žmones, mokytis bendrauti ir dirbti su jais, autizmo sutrikimą turintis studentas, vaikų mamos mūsų palapinėje bendravo su pikniko dalyviais, dalinomės informaciniais leidiniais)
– Konsultavome Alytaus miesto teatrą dėl kuriamo spektaklio autizmo tema (premjera 2022 m. )
– Dalyvavome tarptautinėse ir regiono konferencijose skaitydami pranešimus apie įtrauktį, apie iššūkius tėvams apie pozityvios komunikacijos vystymą negalios tema.

Radijas – puiki mokymo (si) forma:
-radijo stotį „FM99“ pakvietėme būti „garsiakalbiu“ (visuomenei išsakėme: šalia mūsų, tarp mūsų, su mumis gyvena šeimos, kuriose auga „kitokie vaikai“, tačiau tie vaikai, paaugliai, jaunuoliai – tokie patys žmonės kaip visi, turintys lygias teises mokytis, dirbti bendrauti, džiaugtis ir gyventi bendrystėje su visais). Buvome išgirsti, mūsų klausėsi Dzūkijos regiono ir didmiesčių klausytojai, atsiliepė
– 2020-ieji metai Lietuvos Respublikos Seimo paskelbti Vaikų emocinio saugumo metais, todėl Alytaus miesto pedagoginės psichologinės tarnybos bei radijo stoties FM99 dar vienas būdas kitokiam mokymuisi – iniciatyva – radijo laidos „Vaikų pasaulis mūsų pasaulyje“ (pokalbiai su švietimo pagalbos specialistais) tapo puikia galimybe visuomenei klausytis, išgirsti, žinoti ir veikti.

Bendradarbiavimas – galimybių erdvė:
– Nuolat susitikome su šalies NVO atstovais, įvairių sričių institucijų darbuotojais, atstovaudami šeimas, auginančias autizmo spektro ir kitų raidos sutrikimų turinčius vaikus, nuolat dalijomės naujausia literatūra, informacija,
– Teikėme projektus (užimtumo, paslaugų plėtros, advokacijos temomis) finansinei paramai gauti ir juos laimėjome,
– Esame Alytaus miesto Šeimos komisijos, Švietimo tarybos, Neįgaliųjų tarybo, NVO tarybos, Kultūros ir meno tarybos nariai, o taip pat nuolat kviečiami į darbo grupes.
– su Alvija Černiauskaite , UK lietuvių bendruomenės pirmininke, apie sutrikusios raidos vaikų ugdymą UK)
– „Draugsytė veža“ (Mums pakeliui) – bendražygiai ir entuziastai

Reziume: supratimas eina iš žmogaus vidaus, o ir abejingumas dar labai gajus, todėl tik patys keisdamiesi galėsime įtakoti pokyčius kituose. Žinojimas, nuolatinis mokymasis suteikia drąsos ir pasitikėjimo, visiems kartu ieškant sąlyčio taškų, kitaip mokantis, keičiant požiūrį į negalias. Net neabejojame, kad eidami pasirinktu mokymo (si) keliu, bendrystėje, paieškose galime keistis ir keisti, negalias paversti galiomis. Mes tai jaučiame – mūsų miestas pasirengęs būti draugišku autizmui.

Norite prisidėti prie veiklų ar savanoriauti? Susisiekite su iniciatyvos autoriais.

Daugiau iniciatyvų

Rasta: 6
Žmogaus teisių gidas
Žmogaus teisių gidas
Platforma žmogaus teisių ir pilietiškumo ugdymui. Ištekliai ir įrankiai, padedantys suprasti žmogaus teises. Kiekvienas turi teisę žinoti savo teises.
POLA kortelė - palaikymas einantiems onkologinės ligos keliu ir jų artimiesiems
POLA kortelė - palaikymas einantiems onkologinės ligos keliu ir jų artimiesiems
Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos POLA kortelė padeda nesijausti vieniems onkologinės ligos kelyje - praktinė pagalba, patarimai, parama.
Sužydėjusi Viltis (Blossom of Hope) - International Women's Association of Vilnius
Sužydėjusi Viltis (Blossom of Hope) - International Women's Association of Vilnius
Sužydėjusi Viltis (Blossom of Hope) - yra 17-us metus IWAV vykdoma krūties vėžio prevencijos ir gydymo kampanija kovoti su krūties vėžiu Lietuvoje.
Tarptautinė Kalėdų Labdaros Mugė (International Women's Association of Vilnius)
Tarptautinė Kalėdų Labdaros Mugė (International Women's Association of Vilnius)
IWAV – nepelno siekianti moterų savanorių bendruomenė, jungianti tarptautines, diplomatines ir verslo moteris paramos projektams ICCB ir BOH.
Dovanok vyšnią mažai širdelei
Dovanok vyšnią mažai širdelei
Tai vienijanti Lietuvos žmones iniciatyva, kuri skatina bendruomeniškumą ir aplinkosaugą, prisidedant prie vaikų sveikatos gerinimo.
Unikalus gyvenimas
Unikalus gyvenimas
Esame organizacija VšĮ ,,Unikalus šokis“, kuri ugdo asmenų su negalia savarankiškumą ir pasitikėjimą savimi.
  • vytis
Lietuvos Respublikos Prezidentas
Gitanas Nausėda
© 2024 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, biudžetinė įstaiga. Visos teisės saugomos.
S. Daukanto a. 3, LT-01122 Vilnius tel. +37069842639, el. paštas: aurika.grozova@prezidentas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas: 188609016