Mano Guru – antrasis šansas socialiai atskirtiems
Viešoji įstaiga „Socialiniai paramos projektai“ ( toliau – VŠĮ SPP ) yra nesiekianti pelno organizacija. Uždirbamos pajamosbei gaunamas kitas finansavimas yra skiriama išimtinai tik įstaigos misijai vykdyti ir veiklai plėtoti. Įstaigos misija: vykdyti socialinės rizikos ir socialinę atskirtį patiriančių asmenų reintegraciją į visuomenę ir darbo rinką. VŠĮ SPP valdoma kavinė „Mano Guru“ buvo pirma kavinė Vilniuje be tabako ir alkoholio ir per 19 metų išsilaikė kaip maisto tiekėjas, aktyviai propaguojantis sveiką gyvenseną, teikiant kokybiškas ir konkurencingas rinkoje viešojo maitinimo paslaugas. VŠĮ SPP buvo pirmoji Lietuvoje tokio pobūdžio socialinio verslo įstaiga, teikianti reintegracijos paslaugą per viešojo maitinimo sritį. Kavinėje „Mano guru“ yra įdarbinami priklausomybėmis nuo psichoaktyvių medžiagų sergantys, grįžę iš įkalinimo įstaigų, turintys kitų socialinių rizikų asmenys. Įgiję darbinės patirties ir socialinių įgūdžių, pasibaigus mokymams, jie nukreipiami dirbti į atvirą darbo rinką.
Esama VŠĮ SPP infrastruktūra – kavinė „Mano Guru“ yra socialinių ir profesinių įgūdžių mokymo platforma, skirta formuoti atskirtyje esančių žmonių (dažnai niekada nedirbusių) darbinius bei socialinius įgūdžius (atsakomybės prisiėmimas, sąžiningumas, punktualumas, tikslumas vykdant savo funkcijas, funkcionalumas komandoje, mokėjimas bendradarbiauti, valdyti savo emocijas, suvokti, kas yra darbo disciplina ir pan.) ir profesinius įgūdžius, mokantis rinkoje paklausių virėjo, barmeno, padavėjo profesijų. Vienu metu įstaigoje mokosi apie 15 asmenų. Čia visiems dalyviams yra teikiamos kompleksiškos paslaugos: suteikiamos psichologo ir socialinio darbuotojo konsultacijos, suteikiamas profesinis teorinis ir praktinis mokymas darbo vietoje, tarpininkaujama įsidarbinant po apmokymo, teikiamos socialinės paslaugos, tokios kaip laikinas apgyvendinimas bei pagalba atsiskaitant su antstoliais. Kiekvienam dalyviui yra sudaromas individualus integracijos planas. Susumavus visų įgyvendintų projektų rezultatus, įstaiga per visą savo veiklos laikotarpį suteikė paslaugas daugiau nei 800 integruojamiesiems asmenims. Iš jų dauguma asmenų sėkmingai integravosi į visuomenę ir darbo rinką: įsidarbino kitose miesto įmonėse, pradėjo mokėti mokesčius valstybei, mokėti turimus įsiskolinimus.
Mažina žalą visuomenei – tikslinės grupės dalyviai yra užimti integracijos procese, jie išmoksta normaliai funkcionuoti visuomenėje, gauti legalias pajamas, mokėti skolas, susitvarkyti su savo dažnai kriminaline patirtimi. Pasak projekto dalyvių, jie suvokia, kad „dirbti yra geriau, negu vogti“. Todėl, mūsų projektas reiškia: mažiau nusikaltimų, vagysčių, ir daugiau socialinės taikos ir ramybės visuomenėje. Svarbu, kad socialinė integracija būtų tvari ir ilgalaikė, o tai yra pasiekiama, kai dalyviai įgyja laisvoje rinkoje paklausias profesijas ir gali iš tikrųjų integruotis į darbo rinką: rasti darbą, jame išlikti ir kurti gyvenimą gaunangot legalias pajamas.