Kauno rajono savivaldybės viešoji biblioteka: bendruomenę sujungia šokis
2020-aisiais, bendradarbiaudama su „Kaunas ir Kauno rajonas – Europos kultūros sostinė 2022“, Viešosios bibliotekos darbuotojų komanda parengė projektą „GarliaKvietį šok!“, aktyvinantį Garliavos seniūnijos ir Garliavos apylinkių seniūnijos gyventojų bendrystę, jų įtrauktį į kultūros lauko ir komandinius kūrybos procesus, akcentuojantį fizinio aktyvumo naudą kuriant bendruomenės psichologinę gerovę, padedantį atrasti naujas viešąsias erdves ir kūrybiškai jas įveiklinti
Repeticijose netradicinėse Garliavos vietose profesionalus šokėjas sukvietė gausų bibliotekos darbuotojų ir bendruomenės būrį drauge kurti šokį. 2022 m. šokis įgavo stimpanko (steampunk) estetines formas. (GARas angliškai „steam“, GARliava sietina su žodžiu „steamtown“ – garo miestas, o „steampunk“ – žodžių „garas“ ir „pankas“ junginys.)
Entuziastų kolektyvas šoko 2022 m. Tarptautinio stimpanko festivalio metu Kauno tvirtovės III forte, taip pat „Fluxus Labas!“ festivalyje, Juragių bendruomenės šventėje. Noriai fizinį aktyvumą skatinančiose veiklose dalyvaujantys garliaviečiai atrado naują bendrą veiklą, kuri stiprina žmonių socialinę ir kūrybinę įtrauktį. Juk svarbiausias stimulas rinktis į šokio repeticijas – ne rezultatas, o kūrybinės bendrystės procesas, dovanojantis bendravimą ir gerai praleistą laiką kartu. 2023 m. parengtas naujas šokis buvo pristatytas publikai Kauno tvirtovės III forte vykusiame Stimpanko festivalyje.
Bendruomeninę šokio iniciatyvą organizuojantis bibliotekos kolektyvas ne tik pats aktyviai joje dalyvauja (repetuoja, kuria šokio kostiumus), bet ir įkvepia bendruomenę. Garliaviečiai „užsikrėtė“ azartu plėtoti stimpanko estetiką. Tad gausius dalyvių būrius sutraukia su šia subkultūra susijusios bibliotekos organizuojamos edukacijos: stimpankinių aksesuarų dirbtuvės, atvirlaiškių puošyba stimpanko stiliumi, tapybos ant molbertų seansai stimpanko tema. Pristatyta ir stimpankinių fotoportretų paroda. Šios veiklos papuošia ne vieną Garliavos ar Garliavos apylinkių seniūnijos šventę.
Į stimpankinės kūrybos srautą Garliavoje įsiliejo, žmonių smalsumą bei kūrybiškumą kurstė ir bibliotekos suorganizuota netradicinė paroda: bibliotekoje buvo eksponuojamos originalios stimpanko stiliaus skrybėlės. Futuristinių ir Viktorijos laikų estetikos elementų samplaiką reprezentuojančius eksponatus, sukurtus profesionalių menininkų, buvo galima liesti, matuotis, su jais fotografuotis.
Už šokio iniciatyvą ir kitas bendruomenę telkiančias bei aktyvinančias veiklas biblioteką padėkomis apdovanojo projekto „Kaunas ir Kauno rajonas – Europos kultūros sostinė 2022“ organizatoriai ir Kauno rajono savivaldybė.
Ši šokio iniciatyva ir iš jos išaugusios kūrybinės veiklos – tai svarus bibliotekos indėlis į bendruomenės fizinę bei emocinę gerovę, socialinių ryšių stiprinimas per kūrybinės iniciatyvos plėtotę. Inovatyviais metodais biblioteka telkia bendruomenę, stimuliuoja jos kūrybiškumą ir kuria bendruomenės tapatybę pagrindžiantį stimpankišką pasakojimą.