
















„Brolių medus“: edukacijos apie bitininkystę ir draugiškas bites
Esame broliai dvyniai – Ignas ir Vilius Jackevičiai – laimingų bičių, nešančių laimingą medų, laimingi šeimininkai. Bitininkauti pradėjome nesulaukę pilnametystės, o šiemet jau išsukome vienuoliktą lietuviško „Brolių medaus“ derlių.
Dažnai juokaujame – jei bijai bičių, tada nesi tikras bičiulis (bitininkas). Savo ūkyje nesinaudojame bitininkams įprastomis apsaugos priemonėmis. Geriausias apsauginis skydas yra mūsų šypsenos. O, kad geriau pažinti bitininkystę ir bites, kviečiame vaikus ir suaugusius į informatyvias ir linksmas edukacijas „Brolių medaus“ ūkyje. Gydome nuo bičių baimės didelius ir mažus.
Bitininkystė nuo ankstyvos jaunystės yra mūsų pašaukimas ir gyvenimo būdas. Didžiuojamės, būdami pirmos kartos bitininkai, tai pasitaiko retai. Nuo medaus šeimai iki „Brolių medaus“ šeimos – bitininkystė iš esmės pakeitė mūsų gyvenimus. Pradėjome nuo laukinių bičių spiečiaus, o šiuo metu ūkyje auginame jau virš 300 laimingų bičių šeimų.
Bites ir jų gyvenimą nuolat supa magija – nesistebėti tiesiog neįmanoma. Toks mažas vabzdys gali nukeliauti galybes kilometrų, sukurti sielą gydančius produktus, puoselėti nuolat atsinaujinančią ir tobulus bendravimo įgūdžius įvaldžiusią šeimą. Kuo labiau įsigilini, tuo stipriau norisi savo patirtį perduoti kitiems.
Taip gimė mintis vesti edukacijas. Pradėjome nuo darželių, mokyklų, įmonių ir vasaros renginių. Jau kuris laikas lankytojus nuoširdžiai kviečiame į svečius. Kartu keliaujame prie bičių, rodome visą procesą, kaip medus atsiranda ant stalo. Kad viskas būtų kaip ant delno, savo rankomis susikonstravome išmanųjį avilį. Pasiteisino. Pastebėjome, kad vaikų baimė bitėms išgaruoja ties pirmuoju šviežio medaus lašu, suaugusiųjų – ties įpusėjusiu stiklainiu, bet visiems laikams!
Edukacijų dalyviams mielai pasakojame, kaip yra auginamos bičių motinėlės, kaip jos yra ženklinamos, siunčiamos kitiems bičiuliams paštu. Supažindiname su bičių gyvenimu, degustuojame natūralius darbininkių produktus, sukame žvakes ir liejame kalėdinius žaisliukus.
Tiesa, pradėjome nuo kelių edukacijų per metus, šiuo metu jų turime po 150 ir nežadame sustoti. Šiemet į mūsų dar mediena, laku ir dažais kvepiantį, medaus spalvos edukacijų namą pakvietėme pirmuosius lankytojus. Jame patogu, o svarbiausia, visiems kartu susėdus, jauku ir smagu. Kad viską suspėtumėme, sukūrėme dvi papildomas darbo vietas. Mūsų darnų kolektyvą papildę nariai ypač vertina galimybę prisidėti prie bitininkystės ūkio plėtros.
2021 m. buvome išrinkti „Lietuvos metų ūkio‘ 2020“ nugalėtojais. Apdovanoti už nuopelnus Kupiškio kraštui vedant prasmingas edukacines veiklas. Mums tai didžiulis įvertinimas.
Esame socialiai atsakingi, todėl niekada neatsisakome neatlygintinų edukacijų. Šiemet pas mus lankėsi „Mamų unija“ – paramos ir labdaros fondas, kuris rūpinasi vėžiu sergančiais vaikais ir jų šeimomis. Į svečius mielai pasikviečiame neįgaliuosius. Džiaugiamės netikėtai užsimezgusia draugyste su Kauno kurčiųjų savanoriais, kurie buvo atvykę pas mus susipažinti su bitėmis.
Kiekvienais metais lektoriaujame „SDG BITYNAS“ organizuojamuose kursuose. Būsimiems bitininkams suteikiame teorinių ir praktinių žinių bei, pasibaigus kursams, įteikiame bitininko pažymėjimus.
Prisidedame prie tvarumo ir draugiškos aplinkos kūrimo įmonėse. Bendro projekto su „Biržų duona“ metu dideliame saulės kolektorių parke, šalia Biržų miškų kepyklos teritorijoje, bitėms draugiškoje aplinkoje apgyvendinome 15 bičių šeimų. Į projektą buvo įtraukti ir Biržų mokyklos vaikai, kurie gražiai avilius išpiešė, tuo pačių susidraugavo su avilių gyventojomis.
Pernai Dubajuje vykusioje parodoje „Expo‘ 2020“ pristatėme unikalius, bičių numegztus Lietuvos formos korius. Įrėminti koriai buvo įteikti Dubajaus vyriausybės atstovams. Net visko matę žmonės stebėjosi, kad tokius reprezentuojančius šalį šedevrus gali sukurti vabzdžiai. Renginio metu buvo pristatyta video medžiaga apie Lietuvą iš bitės skrydžio: https://www.youtube.com/watch?v=rOf2dVWOCEk
Esame nuoširdžiai dėkingi visiems už įvertinimą ir nuoširdų palaikymą!
Laimingo ūkio laimingi šeimininkai!
Broliai bitininkai – Ignas ir Vilius Jackevičiai